Forum

Server 2008 Standar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008 Standart'ın konfigure edilmesi

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
416 Görüntüleme
(@tayfuncelik)
Gönderiler: 57
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

İlk önce yapımızı anlatayım. Merkezde Dns Server ve Crm serverımız var. Pfsense Firewall ile bölgelerdeki Draytek Vpn modemlerle merkeze bağlılar. Mail hizmeti olarak Office365 (Exchange Online) hizmetini alıyoruz. Bölgelerimiz de sadece File Server Dns,Dhcp hizmeti veren bir Server var. İşletim sistemi 2003 Server. Bölgeler bizim File Server'a ve Crm Server'a erişebiliyorlar. Yeni bir tane Server 2008 Standart 32 bit işletim sistemi kurdum. Eski sunucu bursa.alanadi.com.tr şeklinde çalışıyordu. Yeni kurduğum sistemi domaine katsam daha sonra File Server'ı ve Dhcp'yi ayarlasam ne gibi bir problem yaşarım? Ya da Dcpromo komutu ile kurulum yapsam kurulum bittikten sonra farklı bir ayar yapmam gerek var mı? En kolay şekilde nasıl bir yol önerebilirsiniz? 

Teşekkürler,

Saygılarımla,

Gönderildi : 12/07/2017 15:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Tayfun bey merhaba

Öncelikle bu konulara biraz daha hakim olmanız gerekli.

2003 sunucu anladığım kadarı ile DC, DNS, DHCP ve file server

2008 32 bit kurulumu öncelikle 64bit ve ingilizce yapın uzun vadeli doğru bir seçim olur

Daha sonra bu makineye bir isim verip domain e alın. Daha sonra dcpromo ile bu makineyi ADC yapın, daha sonra fsmo rollerini bu makineye taşıyın. Daha sonra DHCP rolünü ve file server rolünü taşıyacaksınız.

DHCP için backup restore yapabilirsiniz. File server ise sizi biraz zorlayabilir çünkü izinler ile beraber taşımak için xcopy kullanabilirsiniz.

Ama soruş şeklinizden pek konuya hakim olmadığınızı anlıyorum, yani sizin için bir hayli heyecanlı bir geçiş olabilir, T anında size destek olacak bir firmayı da bence hazırda tutun.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/07/2017 17:40

(@tayfuncelik)
Gönderiler: 57
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Bey,

Boşta 32 bit işlemcili sunucu olduğu için Server 2008'i 32 bit kurmak istedim. Pratik olarak böyle bir çalışma yapmadım. File Server tarafını, Dhcp tarafını bir şekilde hallederim. Fsmo rolleri ve Adc belki beni zorlayabilir. Bu işlemi bölgeye gitmeden merkezde deneyeceğim. Yardımlarınız için teşekkür ederim. 

Saygılarımla,

Gönderildi : 13/07/2017 20:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Rica ederiz, ilgili konuların hepsi için makale mevcut, inceleyin derim portalın makaleler bölümünde.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/07/2017 02:11

Paylaş: