Forum

Serverda Kullanıcı ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Serverda Kullanıcı Yetkisi Oluşturma

9 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
2,001 Görüntüleme
(@andackartal)
Gönderiler: 149
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bir kullanıcıya yalnızca belirlediğim server a erişim yetkisi vermek istiyorum.
*Server da yalnızca IK yazılımı yüklü ve yazılım desteğini sağlayan firmanın benden böyle bir talebi oldu. 
Sadece IK yazılımının yüklü olduğu servera ulaşmasını sağlayacağım ve admin yetkisi vereceğim. Bunu nasıl sağlayabilirim.

Saygılarımla

Gönderildi : 30/06/2017 12:08

(@sgnblt)
Gönderiler: 196
Estimable Member

Selamlar, muhasebe yazılımı için teknik hizmet veren firma aynı talebi bizede yaptı. serverda bir kullanıcı açıp admin yetkisi verdim birde vpn kullanıcısı açtım ihtiyaç halinde önce vpn sonra remote desktop yapıyorlar, işlemleri bittikten sonra vpn kullacısını disable ediyorum bana ulaşmadan bağlantı yapamıyorlar. umarım fikir vermiştir anlattıklarım.

Gönderildi : 30/06/2017 12:26

(@yasinkaraman)
Gönderiler: 178
Estimable Member

Merhaba,

Eğer firewall yok ise vpn ile uğraşma modemden port aç firma yetkilisine bir kullanıcı oluştur ve admin yetkisi verince işini görecektir. 

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 30/06/2017 12:31

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Firmalar genelde kendilerine özel bir kullanıcı istiyorlar. Bir işlem yapmak istediklerinde sizinle şifre parola uğraşmadan bağlanıp işlerini yapıyorlar. Firmanın güven durumuna göre bunu yapıp yapamak size kalmış.

Tabi güvenlik gerektiren veya güvenliğe az önem veren yapılarda bu kesinlikle olmuyor. İşlemler firma bilgi işlemcisinin kontrolünde yapılıyor.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/06/2017 15:07

(@sgnblt)
Estimable Member

Firewall yok ise önce firewall olayı çözülmeli ve kesinlikle serverı vpn olmadan rdp'ye açmamanı tavsiye ederim.

Gönderildi : 30/06/2017 15:10

(@andackartal)
Gönderiler: 149
Estimable Member
Konu başlatıcı

VPN olmadan RDP ' ye açmaktan kastınız nedir ?

Gönderildi : 30/06/2017 19:04

(@sgnblt)
Estimable Member

VPN olmadan RDP ' ye açmaktan kastınız nedir ?

Güvenlik açısından serverın uzak masaüstü portunu firewalldan dışarı açmak yerine ortama vpn server kurup dışardan bağlanacak kullanıcıyı vpn ile kendi ağınıza dahil edip sunucunun  lokal ip isi ile uzak masaüstüne bağlanmasını sağlamak kısacası uzak masaüstü bağlantısını dışardan gelecek saldırılara karşı izole etmek 

https://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2014/12/21/windows-server-vpn-ile-guvenli-uzak-masaustu-baglantisi.aspx

Gönderildi : 30/06/2017 19:27

(@rahmiaydn)
Gönderiler: 100
Estimable Member

merhaba,

yapımda FortiGate 100E v 6.0.4  var ayni talep bize de geldi  sanala bir server kurdum bu server kendi yapımdan izole etmek istiyorum konu hakkında değerli fikirlerinizi bekliyorum..

Gönderildi : 06/08/2019 09:20

(@alperbatuk)
Gönderiler: 101
Estimable Member

Gönderen: @rahmiaydn

merhaba,

yapımda FortiGate 100E v 6.0.4  var ayni talep bize de geldi  sanala bir server kurdum bu server kendi yapımdan izole etmek istiyorum konu hakkında değerli fikirlerinizi bekliyorum.

VLAN 

Gönderildi : 07/08/2019 12:37

Paylaş: