Forum

Logoff Script

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Logoff Script

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
2,054 Görüntüleme
(@AydinSAGLAMBAS)
Gönderiler: 75
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Bazı serverlarda birkaç kullanıcı local admin grubuna üye. Bu kullanıcılar dışında remote çalışan kullanıcılarda var.

Yapmak istediğim işlem, script veya başka bir şekilde her akşam task scheduler çalıştırıp local admin grubuna üye olan kullanıcıların oturumunu kapatmak.

Powershell ile birşeyler yazdım fakat başarılı olamadım. Koşul olarak, sadece o server'ın local administrators grup üyelerine uygulanmasını çözemedim.

AD üzerinden GPO ile remote userları kapatıyorum, local adminler kapanmıyor. O yüzden böyle bir şey sorunu çözecek gibi.

Yardımcı olabilirmisiniz ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 12/06/2017 20:47

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

süreci her akşam istediğinizden, mesai olmadığını varsayıyorum.

ad user ekranında, ilgili kullanıcılar için logon hours tanımlaması yaparak çözüm üretilebilir.

veya sadece bu kullanıcıları kapsayan bir gpo ile logoff sürecini yönetebilirsiniz.

referans adres her iki aşama için yardımcı olacaktır.

https://blogs.technet.microsoft.com/askds/2010/08/24/forcing-afterhours-user-logoffs/

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/06/2017 03:12

(@AydinSAGLAMBAS)
Gönderiler: 75
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkür ederim.

Fakat kullanıcılar local user, yani AD ile bu işlemi yapamam. Local admin olduğunu belirttim fakat local user olduğunu belirtmemişim, pardon.

Gönderildi : 13/06/2017 11:50

(@ismaildere)
Gönderiler: 86
Estimable Member

Hazır konu açılmışken buraya isteğimi paylaşayım,

Kullanıcılar Remote Desktop yaparak serverda muhasebe programı kullanıyorlar. GPO üzerinden Custom User Interface ile belirlenen muhasebe programının çalışmasını sağladım ve kullanıcı servere Remote ile bağlandığında sadece ilgili program çalışıyor. Fakat;

Kullanıcı muhasebe programını kapattığında aynı zamanda Remote Desktop oturumunun da logoff olmasını nasıl sağlayabilirim?

Bunun ile ilgili script hazırlamam isteğimi çözer mi?

Gönderildi : 06/10/2018 12:39

(@ozkanburgac)
Gönderiler: 204
Estimable Member

Selam doğrumu anladım ,

Sizin Client Pc Workgroup yani domaine dahil değil Doğrumu ?

yukarıda yazdığım gibiyse Turan bey yazdığı yolu local GPO ile gerçekleştirebilirsiniz o zaman işleminiz tamamlanır ancak kullanıcloara local admin vermek sağlıklı işlem değildir .

tavsiyem 

Gönderildi : 06/10/2018 23:15

(@ismaildere)
Estimable Member

Merhaba,

Kullanıcılar Remote yaparak bağlanıyorlar ve domaine bağlılar. Group Policy ile " User Configuration/Administrative Templates/System/Custom User Interface üzerinden ilgili programın yolunu yazarak, Remote yapan kullanıcının sadece ilgili programı çalıştırmasını ve masaüstü arayüzünün görmemesini sağlıyorum. Fakat,

İlgili programı kapattığında remote açık kaldığı ve masaüstü gibi ortamı olmadığı için ilgili programı çalıştıramıyor tekrar. Remote kapatıp 1 dakika beklemesi ve sistemin disconnect olmuş bağlantıyı otomatik olarak Logoff yapıp tekrar bağlanması gerekiyor.

Benim isteğim programı kapattığında otomatik olarak remote bağlantı logoff olsun.

Gönderildi : 08/10/2018 11:46

(@ismaildere)
Estimable Member

Merhabalar,

Sorunumu aşağıdaki script yardımı ile çözdüm. Fakat,

Custom User Interface enable iken hem policy hem de script tarafında programı iki kere açmış oluyorum. Ne yapabilirim bu konuda bilgisi olan var mıdır? 

Set objshell = createObject("WScript.Shell")
winstyle = 1
bWait = True
objshell.Run "notepad.exe", winstyle, bWait
objshell.Exec("shutdown -L")

Gönderildi : 08/10/2018 14:29

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

custom user interface tarafını pasife alarak, logon script ile test edebilirsiniz.

ek olarak 1 dk. tekrar bağlanmak için yeterli olmuyor mu ?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/10/2018 04:31

(@ismaildere)
Estimable Member

Custom User Interface iptal ettim. Yazmış olduğum script işimi görüyor. Programı kapattığımda logoff oluyor. Sadece görev çubuğu (taksbar) kapatma kaldı. Start menu vs görünmesin sanki Custom User Interface modunda çalışır gibi olmasını istiyorum. 

Taskbarı nereden kapatacağımı biliyor musunuz?

Gönderildi : 09/10/2018 12:40

(@turkteknoloji)
Gönderiler: 44
Trusted Member

@ismaildere merhaba bu sorunu nasıl çözebildin?

Gönderildi : 28/04/2022 14:20

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

https://docs.microsoft.com/en-us/windows/configuration/kiosk-single-app

Burada ki bilgilere bakılabilir ve finalde paylaşılan reg kaydı test edilebilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/04/2022 22:45

Paylaş: