Forum

Yeni uzak masaü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yeni uzak masaüstü sunucusu

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
637 Görüntüleme
(@kaanharun)
Gönderiler: 88
Estimable Member
Konu başlatıcı

Günaydın, 

Active Directory kurulu olan server 2008 R2 sunucuma domaine dahil kullanıcılar uzak masaüstü ile baglnatı yapıp bir proogram çalıştırıyorlardı. Active Directory kurulu sunucum üzerrindeki yükü azaltmak için elimde varolan server 2012 sunucuyu uzak masaüstü sunucusu olarak yapılandırıp domain kullanıcılarının bu sunucuda oturum açmasını sağlamalıyım. serve r2012 sunucusunu nasıl yapılandırmalıyımki domain kullanıcısını tanıyıp oturum açmasınıa izin versin.

Gönderildi : 20/03/2017 11:41

(@mucahityilmaz)
Gönderiler: 498
Honorable Member

Günaydın,

çok basit bu makineyi domaine dahil edin olsun bitsin eğer isteğiniz sadece bu ise.

Gönderildi : 20/03/2017 12:29

(@kaanharun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

makineyi domaine dahil ettim ama domainde kullanıcılar ile uzak masaüstü baglantısı yapılamıyor. Domaindeki kullanıcılar bu sunucuda oturum açabilsin diye ne yapmalıyım. 

bu yeni kurduğum sunucu foundation sürüme sahip olduğundan alttaki hatayı alıyorum. bu sunucuya 1 yada 2 kişi uzakmasaüstü baglantısı yapıp kullanacak.  bu sürümü domaine alıp kullanamzmıyım. 

Gönderildi : 22/03/2017 13:10

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4280
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/forums/2/391912/ShowThread.aspx

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/03/2017 22:25

(@kaanharun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İbrahim bey en son mesajımda 5-10 kişi uzak masaüstü baglantısı yapacak dediğim için sorumu yanlış anlamışsınız orayı karışmasın diye 2 kişi bağlanacak siye düzelteyim.

sorunum şu ki; benim şimdi AD kurulu bir sunucum var, bunun adı ADSERVER olsun

domaine dahil ve remote desktop yetkisine sahip kullanıcılar ihtiyaçları olduğunda 1 yada 2 kullanıcı bu ADSERVER a uzak masaüstü ile baglanıp bir program kullanıyorlar.

ben istiyorum ki ADSERVER a uzak masaüstü ile baglanmasınlar yormasınlar ADSERVER ı

Bunun için yeni bir sunucu kurdum, bunun adıda TSERVER olsun

domain kullanıcıları TSERVER a uzak masaütü ile baglanabilsinler diye TSERVER i domaine dahil ettim (win7 nasıl domaine dahil ediyordak aynı şekilde)

TSERVER DA kullanıcı oluşturmadım herhangi bir ayarda yapmadım, Administrator ile uzak baglantı yapabiliyorum TSERVER a ama domaindeki herhangi bir kullanıcı adı ve şifresi ile baglanılamıyor. 

TSERVER da işletim sistemi SERVER 2012 FOUNDATION. lisans uymlulugu denetim başarısız oldu hatasını almamın nedeni TSERVER da FOUNDATION işletim sistemi yüklü olması. yani hatanın içeriğinde de belirttiği gibi 15 kullanıcıyı aşan bir etki alnına dahil edildiği için o uyarı veriyor.

Soru 1: ADSERVER da oluşturduğum bir kullanıcı TSERVER da nasıl uzak masaüstü baglantı yapabilir.?

Soru 2 : FOUNDATION lisansına sahipTSERVER da AD kurup 15 den fazla kullanıcı ekleyemediğimizi biliyorumda 15 kullanıcıyı geçen bir domaine cilent olarak damı ekleyemiyoruz.?

Gönderildi : 23/03/2017 16:08

(@mucahityilmaz)
Gönderiler: 498
Honorable Member

madem ad yapınızda 15ten fazla kullanıcı var diye bu hatayı veriyor, bilgisayarların kapalı olduğu bi vakit silin ad den kullanıcıları 14e kadar düşürün mesela (eğer çok fazla kullanıcı yoksa) daha sonra foundation'da lisansı etkinleştirmeye çalışın olursa adye kullanıcıları tekrar ekleyin.

olabilir mi bilmiyorum sadece fikir...

Gönderildi : 23/03/2017 17:57

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Kısaca;
"Aynı anda ikiden fazla kullanıcı uzak masaüstü bağlantısı yapacaksa her kullanıcı için Remote CAL satın almanız gerekir."

Şayet 2 veya daha az aynı anda oturum mevcut ise TS rolü kurulu olmamalı. Kuruluysa domainden düşürüp kaldırıp tekrar alın. Found. domain member olabilir ancak bazı servisleri üstlenemiyor.
TS CAL lisans yükleme ile TS rolü üzerinden domain user login için sorun çözümünü yukarıda paylaştım.
Kullanıcıları server da remote desktop grubuna da ekleyip deneyin.
Erişimde /console oturumunu da deneyin.
Found. a 2 den fazla kullanıcı eklemeyin. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/03/2017 21:33

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Bu arada finalde tespit ettiğim kadarıyla foundation senin için doğru ürün değil. Member olduğu domain'in user sayısına bakıyor. 
Workgroup da ise TS rolü kurulamıyor ancak 2 user ile local account'lar üzerinden kullanabilirsin yoksa Standard sürüm ihtiyacın..

Gönderildi : 23/03/2017 22:49

(@kaanharun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bu arada finalde tespit ettiğim kadarıyla foundation senin için doğru ürün değil. Member olduğu domain'in user sayısına bakıyor. 
Workgroup da ise TS rolü kurulamıyor ancak 2 user ile local account'lar üzerinden kullanabilirsin yoksa Standard sürüm ihtiyacın..

ibrahim bey cevabınız için teşekkür ederim.

benimde anladığım foundation 15 kullanıcıyı geçen bir etki alnına alıp kullanmak uygun değil,

Ama foundation'u Workgroup ta TS rölü kurup 5 kullanıcılıda rdp call alıp farklı isimlerle kullanıcı oluşturup ihtiyacı olan personele foundation sunucun ip adresini yada adını yazıp yeni oluşturduğum kullanıcı adı ve şifrelerle baglanmasını söyleceğim. zatren bu fountation sunucu üzerinde program çalıştıracak kişi sayısı 5'i geçmeyecek. Bu şekilde bir sorun yaşamayacağımı düşünmekteyim, sizin görüşünüz nedir.?

Gönderildi : 25/03/2017 14:02

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

"Workgroup da ise TS rolü kurulamıyor"
onun da mümkün olmadığını söylemiştim. Workgroupda TS rolü ve call lisanslama yapılamıyor.

Gönderildi : 27/03/2017 13:40

Paylaş: