Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Lisanslama

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
661 Görüntüleme
(@OzerUCGUN)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Windows Server 2008 x86 Terminal serverımız var. Bunun için hem kullanıcı başına CAL lisansı hem de (Lokal ağdaki pclerden uzak masaüstü bağlantısı yapıldığından) RDP veya RDS CAL lisansı almamız lazım imiş. Toplu Lisanslama olarak elimizde 20 kullanıcılık Windows Server 2012 CAL User lisansı var görünüyor. Bunu downgrade ile 2008 Terminal serverda kullanmak istiyoruz. Ancak kullanıcı sayısı yetersiz olduğundan, ilave belki 50 kullanıcı lisansı almalıyız. RDP veya RDS CAL lisansı ise elimizde hiç mevcut değil.

Microsoft ile görüştüğümde Windows Server 2008 x86 CAL User lisansının olmadığını bunun yerine Windows Server 2016 CAL Lisansının alınabileceğini söyledi. Aynı durumu RDP veya RDS Lisansları için de söyledi. Onların da 2016sı varmış. Kurum olarak satın alım yoluna gideceğiz. Ben şimdi piyasadan Windows Server 2008 x86 CAL User ve Windows Server 2008 RDS CAL User lisansını bulamaz mıyım?

Ayrıca, bana bu tür lisansları ve fiyatlarını bulabileceğim güncel ve önde gelen birkaç site yazabilir misiniz?

Gönderildi : 27/02/2017 15:40

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Microsoft lisanslarında piyasa diye birşey yok maalesef. Microsoft, onu altında distrübütörler, onunda altında lisans satma yetkisi olan firmalar var. Microsoft şu an 2016 lisansı satıyor ve alt sürüm lisansları hiç bir firma satamaz. Satarım diyen firma sahte lisans satıyordur. 2016 lisansı alıp downgrade yapmnız gerekecek. Fiyatları aşağı yukarı aynıdır, herhangibir lisans dağıtım yetkisi olan firmadan lisanslarınızı alabilirsiniz. Firmanın yetkisi olduğundan emin olun ileride başınız ağrımasın.

Gönderildi : 27/02/2017 15:58

(@OzerUCGUN)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Buna göre yaklaşık maliyet ne olur bizim için?

Windows Server 2016 CAL per User 50 Kullanıcılık (Elimizdeki 2012 CAL per User 20 kullanıcılık lisansı da downgrade edip buna ekleyeceğiz)

Windows Server 2016 RDS CAL per User 60 kullanıcılık ihtiyacımız var.

Gönderildi : 27/02/2017 16:13

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Uzun zamandır satın almıyorum, sayı fazla olduğu için kiralık kullanıyoruz. Windows cal 25-50$, rdp de 70-100$ arası gibi sanırım. Emin değilim. Firmaları aramanızda fayda var.

Gönderildi : 27/02/2017 21:36

Paylaş: