Forum

Domaine dahil edile...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domaine dahil edilen bilgisayarlarda yavaşlama

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,419 Görüntüleme
(@kaanharun)
Gönderiler: 88
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

AD konusunda yeniyim, win Server 2008 R2 Standart üzerine forumda anlatıldıgı gibi AD kurulumu yaptım. domaine dahil ettiğim bilgisayarlda ilk açılışta  masaüstü geldikten 1 dakka boyunca bir yavaşlama oluyor, mouse hareketlerinde  dahi yavaşlama oluyor. bu neden olur, domainden çıkardığım zaman yavaşlama olmuyor.

birde ek olarak WORKGROUP ta çalışan bilgisayarı DC dahil etmek istediğimizde DNS adresini manuel olarak sunucu ip adresini belirtiyoruz ya bu ip adresini manuel olarak kalsa kullanıcı ofis dışına çıktıgı zaman internete çıkmakta problem yaşayacak, otomatik yapsam AD de  verdiğim yetki kısıtlamalarını alamayacak, modem üzerinden otomatik verilen dns adresini değiştirsem internete çıkan herkes sunucunun dns ini kullanacak. 100 kullanıcı dns olarak sunucuyu kullansa bu sorun olur mu.?

mantıklı olan nedir.? dns sunucusu olarak AD ip adresini yazmadan AD deki yetkileri terminal bilgisayarlara uyulatmanın başka bir yolu yok mu? 

siz nasıl yapıyorsunuz.?

Gönderildi : 30/08/2016 17:39

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Gözle görülür bir yavaşlama olmaz. Açılışta domaine dahil olması için dc ile iletişim kurar ancak bu iş dediğiniz gibi uzun sürmez. Sizin ayrıca elle ip verme zorunluluğunuz yok zaten buda çok mantıksız.

Öncelikle ortama bir dhcp kurun kullanıcılar ip adreslerini dhcp üzerinden alsınlar. Kullanıcılar bu şekilde ip adreslerini otomatik olarak alırlar.

Kullanıcılar otomatik ip adresi alacağından dıaşrı çıktıklarında v.s. admin hakkı ile ip değiştirmek zorunda ve bu işi manuel yapmak zorunda kalmazlar.

Sorun çıkarakcak bir policy, gezici profil gibi yapılandırmalar yok ise bahsettiğiniz oranda yavaşlama olmaması gerekir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/08/2016 23:05

(@kaanharun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gözle görülür bir yavaşlama olmaz. Açılışta domaine dahil olması için dc ile iletişim kurar ancak bu iş dediğiniz gibi uzun sürmez. Sizin ayrıca elle ip verme zorunluluğunuz yok zaten buda çok mantıksız.

Öncelikle ortama bir dhcp kurun kullanıcılar ip adreslerini dhcp üzerinden alsınlar. Kullanıcılar bu şekilde ip adreslerini otomatik olarak alırlar.

Kullanıcılar otomatik ip adresi alacağından dıaşrı çıktıklarında v.s. admin hakkı ile ip değiştirmek zorunda ve bu işi manuel yapmak zorunda kalmazlar.

Sorun çıkarakcak bir policy, gezici profil gibi yapılandırmalar yok ise bahsettiğiniz oranda yavaşlama olmaması gerekir.

dhcp kurun derken kastettiginiz benim halihazırda kullandıgım modemin dhcp sini kapatıp sunucu üzerinde yeni bir dhcp sunucu kurmayımı kastediyorsunuz, yoksa modem uzerındekı dhcp yı alttakı sekilde duzenlemelımıyım anlamadım.

sunucu ıp adresım 192.168.2.99

modem arayuzune gırıp lan ayarlarından varsayılan dns sunucu adresını 192.168.2.99 yaptıgım zaman sirket içinden internete cıkan herkes otomatık olarak 192.168.2.99 alıyor. buraya kadar sorun yok ama şirket icerisinde 50 bilgisayar var ve ben bunlatın sadece 15 kadarını dc ye dahıl edecegım dıgerlerıde dns olarak sunucuyu gorecek. herhangı bır sorun teskıl edermı? ınternete cıkıslarda vs bır yavaslama olur mu?

Gönderildi : 31/08/2016 01:06

(@OsmanGOKHAN)
Gönderiler: 44
Trusted Member

Öncelikle Merhaba ,

Bir DHCP server kurulumunu yapmanız gerek.Sonra belirlediginiz scopelara ip aralığı verip üstüne dns adresinizide verdiniz mi tadından yenmez.Şimdilik bu sizin işinizi görür.Dışarı çıkan bir pc yi dhcp istemcisi açık olduğu için sorun yaşamaz.Tabii statik bir baglanti gerektiren networke baglanmazsa.Diğer sorun ise sizin ilk açılışta performan monitorunde pcnizin hangi uygulamari kullandığına bakın normalde bunu görev yöneticisinden yapabilirsiniz.Bunu görüp karar vermek iyi olur.Policy tanımı yapmışsanız AD den ilkeleri çekerken bir update pcyi o kadar da kastırmaz.Ama siz yinede policy uygulamışsanız mutlaka gpodan kontrol edin.

Ama önce client tarafını kontrol ediniz.saygılar

Gönderildi : 31/08/2016 02:29

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba,
Yukarıdaki postunuzda makinalara el ile ip verdiğinizi belirtmişsiniz ben bu nedenle DHCP kurulması gerektiğini söyledim. Bu şekilde tüm makinalara düzenl şekilde ip dağıtıp mobil kullanıcıların farklı ortamda internete kolaycaa çıkmasını sağlamış olursunuz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 31/08/2016 19:14

(@kaanharun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Öncelikle Merhaba ,

Bir DHCP server kurulumunu yapmanız gerek.Sonra belirlediginiz scopelara ip aralığı verip üstüne dns adresinizide verdiniz mi tadından yenmez.Şimdilik bu sizin işinizi görür.Dışarı çıkan bir pc yi dhcp istemcisi açık olduğu için sorun yaşamaz.Tabii statik bir baglanti gerektiren networke baglanmazsa.Diğer sorun ise sizin ilk açılışta performan monitorunde pcnizin hangi uygulamari kullandığına bakın normalde bunu görev yöneticisinden yapabilirsiniz.Bunu görüp karar vermek iyi olur.Policy tanımı yapmışsanız AD den ilkeleri çekerken bir update pcyi o kadar da kastırmaz.Ama siz yinede policy uygulamışsanız mutlaka gpodan kontrol edin.

Ama önce client tarafını kontrol ediniz.saygılar

Merhaba,

sunucunun bulundugu yere sonicWALL firewall cihazı taktım,  misafir - muhasebe ve personel olarak ayrı qanlar oluşturdum, personel grubuna dns sunucu olarak dc nin ip adresiniotomatik olarak almasını sagladım, ama personel grubunda 30 bilgisayar var ise şu anda 10 tanesini dc dahil edecegim ama 30 tanesini dns sunucu olarak dc yi görüyor, ayrı wan lar oluşturmamın nedeni grub bazlı web filtreleme yapıyorum.  eğer sunucu üzerinde DHCP kurup  sizin bahsettiğiniz adımları yaparsam yönetim olarak kolaylık saglayacak ise DHCP yi kurup sunucu üzerinden yönetmek isterim, ama nasıl yapıldıgına dair hiç bir bilgim yok, dediğiniz adımları mümkünse resimli bir şekilde anlatan makale var ise link paylaşırsanız çok sevinirim.

teşekkürler EDER . iyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 01/09/2016 19:16

(@kaanharun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Yukarıdaki postunuzda makinalara el ile ip verdiğinizi belirtmişsiniz ben bu nedenle DHCP kurulması gerektiğini söyledim. Bu şekilde tüm makinalara düzenl şekilde ip dağıtıp mobil kullanıcıların farklı ortamda internete kolaycaa çıkmasını sağlamış olursunuz.

Teşekkürler

Gönderildi : 01/09/2016 19:37

(@OsmanGOKHAN)
Gönderiler: 44
Trusted Member

Senin istediğin gruplama yaparak senin firewall belirlediğin range ip lere göre bir scope oluşturup bunu kullanıcalara dağıtmak sanırım değil mi ?

Bu konu hakkında detaylı makaleler var.İş yoğunluğundan dönüş yapamıyorum.Ama DHCP server hakkında sana detaylı makaleler atarım.User class tanımlama yapma tabii öncesinden DHCP serverı kurmalısın forumda ara istersen bulabilirsin makaleleri 🙂 

Olayın özeti ;

Bir DHCP server kuracaksın.

Sonra SonicWall dan grup oluşturup ip aralığı belirle tabii bu lan ipler için var diye biliyorum.Detayına bakamadım.

Sonra dhcp üzerinden belli ip aralıklarına sahip  scope oluştur.Grupların sayısına göre.Ve firewall ip aralığını dikkate al.

Ondan sonra DHCP server üzerine sağ tıklayıp Define User Class oluşturun.

Buraya id numaranızı girip gerekli tanımlamaları yapın.

Sonra clientlere Ipconfig /setclassid “Network bağlantısının adı” “Class id adı” komutuna uygun adları girin.

Resim alıntıdır.

Tabii bunu tüm clientlere girmeniz gerek yada her gruba bir gpo atayıp.Bu gpolara her grup için ayrı hazırlanmış .bat dosyalarınızı startupa atıp

sorunu çözmüş olabilirsiniz.

Bu bir çözüm olabilir sanırım.Ama yüzeysel anlattım aceleden dolayı zamanım olursa uygun yazı bulup size atarım 🙂

saygılar.

Gönderildi : 01/09/2016 19:59

(@kaanharun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Senin istediğin gruplama yaparak senin firewall belirlediğin range ip lere göre bir scope oluşturup bunu kullanıcalara dağıtmak sanırım değil mi ?

Bu konu hakkında detaylı makaleler var.İş yoğunluğundan dönüş yapamıyorum.Ama DHCP server hakkında sana detaylı makaleler atarım.User class tanımlama yapma tabii öncesinden DHCP serverı kurmalısın forumda ara istersen bulabilirsin makaleleri 🙂 

Olayın özeti ;

Bir DHCP server kuracaksın.

Sonra SonicWall dan grup oluşturup ip aralığı belirle tabii bu lan ipler için var diye biliyorum.Detayına bakamadım.

Sonra dhcp üzerinden belli ip aralıklarına sahip  scope oluştur.Grupların sayısına göre.Ve firewall ip aralığını dikkate al.

Ondan sonra DHCP server üzerine sağ tıklayıp Define User Class oluşturun.

Buraya id numaranızı girip gerekli tanımlamaları yapın.

Sonra clientlere Ipconfig /setclassid “Network bağlantısının adı” “Class id adı” komutuna uygun adları girin.

Resim alıntıdır.

Tabii bunu tüm clientlere girmeniz gerek yada her gruba bir gpo atayıp.Bu gpolara her grup için ayrı hazırlanmış .bat dosyalarınızı startupa atıp

sorunu çözmüş olabilirsiniz.

Bu bir çözüm olabilir sanırım.Ama yüzeysel anlattım aceleden dolayı zamanım olursa uygun yazı bulup size atarım 🙂

saygılar.

bu adımları yapmaya çalışacagım. teşekkürler, kolay gelsin.

Gönderildi : 07/09/2016 12:30

Paylaş: