Forum

gpo tarayıcılar sor...

Bildirimler
Hepsini Temizle

gpo tarayıcılar sorunu

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
458 Görüntüleme
(@abdullahhatay)
Gönderiler: 66
Estimable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar, gpodan hıc bır ayar yapmadıgım halde, ucuncu yazılımlardan tarayıcıları goremıyorum, normal tarayıcının drıverı kurulu programıda kurulu ama, baska bır program ( windowsun kendısı degıl ) tarayıcıyı gormuyor, kullanıcı Ou nun altında, ( sekreterler diye ) gpo var ıcınde ama o gpoda tarayıcı ıle alakalı bır kısıtlama yok, kullanıcıyı normal users altına taşıdğım zaman sıkıntı olmuyor, fakat bu sefer dıger kısıtlama ılkelerımın hepsı o kullanıcı ıcın gecersız oluyor, aynı sorunumum cd romlar ıcınde gecerlı, cd rom ıle ılgılı bı yasaklamam yok, normal bılgısayarımdan erısılebılıyor, fakat ucuncu parti bir programda hıc cd rom gozukmuyor, aynı sekılde kullanıcıyı dırekt users ıcıne aldıgım zaman sıkıntım ortadan kalkıyor, bu sorunlarımı nasıl halledebilirim, ilgili arkadaşlara teşekkürler

kullanıcıya builtin/admins yetkisi versemde OU altında oldugu surece cd rom veya tarayıcı baska bır program tarafından gozukmuyor

Gönderildi : 26/08/2016 14:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Öncelikle ilgili OU ya uygulanan GPO ilkelerini kontrol edin, misal yok diyorsunzu ama etkileyen bir şey var ki buna izin vermiyor. Bu durumda en doğru yöntem GPMC üzerinden ilgili GPO ya ve oradan da ilke ayarlarını listeleyin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/08/2016 22:21

(@abdullahhatay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan bey cevabınız için teşekkür ederim, şöyleki, yeni bir gpo oluşturuyorum, ıcınde hıc bır degısıklık yapmadan bahsettıgım userlerı ıcıne eklıyorum, sorunum aynı sekılde devam ediyor, sanki default ayar olarak cd-rom ve tarayıcılar yasaklanmıs gıbı, Bılgısayarımdan cd-roma erısım var, fakat nero tarzı 3.party programlardan cdromu ne yaptıysam gosteremedım,

Gönderildi : 29/08/2016 10:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sanırım sizin orada GPO işleri karışmış, normal Users altına taşıyınca görünen tarayıcı boş bir OU ve yine boş bir GPO ya bağlanınca da görünür, çünkü GPO lar kümilatif olarak uygulanır, Users klasörü demek domain seviyesinden GPO alır, siz başka bir OU yaptığınız zamanda o da teknik olarak domain seviyesinden alır, ona bir GPO bağladığınız ancak öncelik bağladığınız GPO dadır, ancak o gpo da hiç bir ayar yok ise bu durum normal değil, yani sizin GPO larınızı birileri beya siz çok kurcalamış olmalısınız.

İk önerim olacak

1 - local power users grubuna ekleyebilirsiniz kullanıcıları

2 - aşağıdaki GPO yu uygulayabilirsiniz

gpedit.msc-->comp config-->windows settings-->sec settings-->local pol-->user rights assignment--> load and unload device drivers.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/08/2016 14:21

(@abdullahhatay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

belırttıgınız gpya kullanıcı eklıyemıyorum, lakin surucu yukleme kaldırma ıle alakası bır durum nasıl olur onu idrak etmeye calısıyordum, bırde bahsettıgınız gpo local olarak ıslemıyormu,

Not : Server uzerınden denemıstım oradan degıstıremıyorum, normal gpo edit dedıgım zaman dedıgınız yere gıttım, fakat local power users grubu yok eklemek ıcın

Gönderildi : 29/08/2016 15:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Abdullah bey sanırım bazı konularda eksikleriniz var, biraz makaleleri takip edip tekrar deneyin isterseniz.

Gönderildi : 29/08/2016 16:23

(@abdullahhatay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

pekala teşekkür ederim ilginize 

Gönderildi : 29/08/2016 16:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim

Gönderildi : 30/08/2016 01:18

Paylaş: