Forum

raid5 disk arttırım...

Bildirimler
Hepsini Temizle

raid5 disk arttırımı

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
408 Görüntüleme
(@mustafakemaldeniz)
Gönderiler: 67
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba, 

ibm m4, windows server 2012 R2 Standart, 3 x 300Gb disk takılı 556Gb total alan gözüküyor, sanıyorum raid5. 3 adet daha 300Gb aynı boyut ve marka disk aldım ve varolan işletim sistemini formatlamadan disk alanı arttırımı yapmak istiyorum. daha önce deneyim edinmiş arkadaşım bilgilerini paylaşabilir mi?

forumda okudugum kadarıyla ibm raid tool aracılıgı ile yapılıyormuş, bu linki buldum ;  https://www-947.ibm.com/support/entry/portal/docdisplay?lndocid=migr-5077712

imaj olarak yedeğim var fakat yine de tedbirli davranmak zorundayım.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 19/08/2016 14:48

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

raid expansion yapabilirsiniz, ancak birden fazla noktaya yedek alarak, işlem adımlarına başlayın.

yanlış hatırlamıyorsam, mega raid kullanıyordu m4.

aşağıdaki link işinizi görecektir.

https://www.youtube.com/watch?v=nR7AWMYDYlY

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/08/2016 18:46

(@mustafakemaldeniz)
Gönderiler: 67
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

3 adet diski slotlara taktım, mega raid programını kurdum, diskler gözüktü, versiyon 15.05.01.51, gelen ekran çok basit gibi gözüküyor. hata yapmamak için soruyorum kusura bakmayın.

adım adım ne yapmalıyım bilemiyorum. Turan hocamın paylaştıgı video da mega raid bir önceki versiyon sanırım.

ekran görüntüsü şu şekildedir; 

mega raid

Gönderildi : 20/08/2016 15:59

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

mevcut videoyu detaylı olarak inceleyip, işlem yapmanız gereken başlıkları not alabilirsiniz.

farklı noktalara yedek aldığınız sürece, risk azalacaktır ve uyguladığınız işlem çok karmaşık bir süreç değil.

ek olarak, enerji konusu var.

mutlaka ups desteği ile bu süreci başlatın, aksi takdirde yarım kalan işlem adımından sonra, raid yapınıza ulaşmanız zor olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/08/2016 16:06

Paylaş: