Forum

2012 r2 disk boyutu

Bildirimler
Hepsini Temizle

2012 r2 disk boyutu

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
938 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

2012 r2 de max kaç tb disk bağlanır 12 veya 64 tb ? tek partition olarak görürmü ?

Gönderildi : 30/05/2016 03:28

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

tek partition üzerinde 2 tb, maksimum 32 partition ile 64 tb toplam disk alanına ulaşabilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/05/2016 12:12

(@ahmetmusakosali)
Gönderiler: 366
Reputable Member

Bu işlem tamamen diskinizi oluştururken belirlediğiniz Boot alanıyla ilgili. Eğer MBR secti iseniz tek partion da net 1.8 TB kullanılabilir disk alanı oluşturabilirsiniz. GPT'de ise 2 Tebibyte olarak diski destekliyor.

Fakat I/O performans değerleri kapsamında 4TB üstünü tek blok disk olarak önermem. Storage ve İşletim Sistemine göre değişkenlik gösterdiğinden 2 TB üstünde performans testi ile uygun disk size değerini yakalayabilirsiniz.

MBR olarak oluşturulmuş disk silinmeden GPT ye henüz convert edilemiyor. Bu yüzden başta karar vermek lazım.

Performans açısından düşünülecek olursa eğer disk büyüklüğü 2 TB hiç olmayacaksa ve içindeki veriler küçük bloklarda oluşan verilerden ise (log gibi) MBR olmasını öneririm. GPT ise daha çok VHD veya SQL MDF dosyaları gibi büyük blok size verilerde avantaj sağlıyor. 

Başta dediğim gibi performans kısıtı tamamen sizin OS ve Storage e göre değişkenlik gösterir.

https://www.cozumpark.com/forums/thread/6602.aspx  

https://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2010/06/28/windows-isletim-sistemleri-dosya-sistemleri-ve-disk-islemleri.aspx  

Gönderildi : 30/05/2016 15:01

Paylaş: