Forum

Local admin yetkile...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Local admin yetkileri kaldırılınca çalışması gereken programlar

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
950 Görüntüleme
(@OmerArkin)
Gönderiler: 24
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba ; 

Local Admin yetkilerini şirkette kaldırmayı planlamaktayız , bazı programları stabil çalışmamasından dolayı sizlerden bilgi talep etmekteyim ;

local admin yetkileri kaldırıldığında  ; 

1 .SQL attach ve detach işlemleri için  ayrı bi izin verilemilir mi .

2 microsoft tarafından çalışan uygulamalar bazında istediğimiz programa local admin yetkisi verebilirmiyiz .

sıkıntılı bir süreç olacağından  dolayı belirttiğim konu ile ilgili yardımcı olabilir misiniz . 

Gönderildi : 02/03/2016 18:41

(@ahmetmusakosali)
Gönderiler: 366
Reputable Member

Kullandığınız uygulamaları söylerseniz servis hesabı kullnılabilip kullanılmayacağını söylerim.

Eğer SQL'i standalone yani cluster yapmadan tek bir sunucu üzerinde local admin hesabıyla ilişkisi yok. Network hesabını kullandığından sorun yaşamazsınız.

Local Admin hesapları kaldırmada öngöremediğiniz bir çok sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunun yerine çözüm önerilerim;

1) günlük düzenli olarak şifresinin değiştirimini yaparcak program yazarsanız daha rahat edersiniz. bu işlem için kullanılacak komut :

net user  loginid  newpassword

2) Disable edebilirsiniz.

3) Sifre değiştirme uygulamasını Eğer yazamıyorsanız Bu işi başarılı sekilde yapan uygulamalar bulunuyor. Örnek olarak CA ControlMinder 

Gönderildi : 02/03/2016 20:23

(@OmerArkin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Uygulamalardan  çok SQL de problem yaşamaktayız ,local admin yetkisini kaldırdığımızda kullanıcı  veritabanını çalıştırıyor fakat veri ekleme çıkarma işlemlerini yani SQL attach  ,detach işlemlerini yapamıyor hakkı olmuyor ,

local admini kaldırdığımızda  sadece SQL tarafında  tüm işlemlerini sorunsuz bir şekilde yapılabilirliği için verilmesi gereken ayrı bir izin mevcut mudur ?

Gönderildi : 03/03/2016 16:13

(@ahmetmusakosali)
Reputable Member

Servislerden bakar mısınız? SQL servisi Admin hesabıyla mı çalıştırıyor yoksa "Network Service" hesabıyla mı ?

Gönderildi : 03/03/2016 21:25

(@OmerArkin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

SQL Server (MSSQLSERVER)  --    NT Service \MSSQLSERVER   hesabıyla çlışmakta ,Network Service ile çalışmamaktadır.

Gönderildi : 04/03/2016 11:50

(@ahmetmusakosali)
Reputable Member

işletim sisteminiz ve SQL sürümünüz nedir?

Gönderildi : 04/03/2016 18:18

(@OmerArkin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Clientlerın işletim sistemi Windows 8.1  X64  ,SQL sürümü SQL _2014_ENT_X64_WITH_SP1 dir.

Gönderildi : 04/03/2016 21:18

(@haydarcankilic)
Gönderiler: 43
Trusted Member

Ahmet bey,

2012 r2 üzerinde password giremiyoruz.  Güvenlik güncelleştirmesi ardından bütün local adminlerin şfiresi aynı yapılmıyor artık sanırım. 

Konu ile ilgili yardımcı olabilir misiniz acaba ?

Selamlar,

Gönderildi : 12/12/2016 19:46

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Ahmet bey,

2012 r2 üzerinde password giremiyoruz.  Güvenlik güncelleştirmesi ardından bütün local adminlerin şfiresi aynı yapılmıyor artık sanırım. 

Konu ile ilgili yardımcı olabilir misiniz acaba ?

Selamlar,

batch ile değiştirebilirsiniz admin passwordlerini
parametre oalrak da parolayı girersiniz

aşağıdaki gibi bir batch işinizi görecektir.

net user Administrator /active:yes
net user Administrator %1

Gönderildi : 13/12/2016 13:45

(@haydarcankilic)
Gönderiler: 43
Trusted Member

Vasvi bey,

GPO ile bütün bilgisayarlara yapmada sorun yaşıyorum. Password belirleme ekranı disable olarak geliyor. 

Kusura bakmayın yanlış anlattım.

CPassword hatası alıyorum.  Araştırdım bu konuyu. Yeni güvenlik güncellemesi sonrasında, eskisi gibi bütün clientlara tek bir local admin şifresi veremiyoruz.

Gönderildi : 14/12/2016 12:52

Paylaş: