Forum

Server 2012 Kullanı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Server 2012 Kullanıcı oturumunda program çalıştırma

22 Yazılar
9 Üyeler
2 Likes
7,459 Görüntüleme
(@AhmetGermenli)
Gönderiler: 179
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Şirketimizde bir tane Server 2012 var üzerinde Tiger çalışıyor. AD yapısı mevcut.  Dışarıdan bir kullanıcıya 4 günlüğüne uzaktan erişim vermem gerekiyor. Tiger da işlem yapacak ancak. Uzak Masaüstü ile bağlandığı zaman otomatik olarak Tiger'a girsin çıktığı zaman oturum kapansın istiyorum. Geçmiş zamanda bu tarz bir işlem yapmıştım. ancak nasıl yaptığımı hatırlamıyorum yardımlarınızı rica ediyorum.
Tiger  Programı D:\Tiger\TigerPlus.exe 

Yapıtğım işlemler: AD de tigerguest isminde kullanıcı açtım kullanıcı özelliklerinde Ortam kısmında ayarlar yaptım olmadı.
Bu kullanıcıyı ayrı bir Ou ya alıp Group Policy de Kullanıcı Yapılandırması\Yönetim Şablonları\Windows Bileşenleri\Uzak Masaüstü Hizmetleri\Uzak Masaüstü Oturumu Anabilgisayarı\Uzak Oturum Ortamı\Bağlantı Sağlandığında Bir Program Çalıştır. burda da denedim olmadı.

Not: Tiger çalışmıyordur diye Notepad.exe Calculator.exe içinde denedim gene olmadı.

Gönderildi : 07/04/2015 18:58

(@cevdetciftci)
Gönderiler: 357
Reputable Member

kullanıcı localde domain user degilse direk AD profili içinden environment tabında dener misin?

Gönderildi : 07/04/2015 20:50

(@AhmetGermenli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

ordan denemişti. dışarıdan bağlanan kişi yurtdışından bağlantıyla gelecek arada VPN yok ortamdaki sunucu RDP yapan bir kullanıcı olacak.

Gönderildi : 08/04/2015 19:46

(@ekremersoy-2)
Gönderiler: 84
Estimable Member

Merhaba,

Tek bir program çalıştıracaksa RemoteApp Servisini deneyebilirsiniz.

Gönderildi : 08/04/2015 20:47

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Aşağıdaki resimdeki gibi kullanıcı profilindeki environment tabında açışıta çalışacak programı ve alttaki satırda da path'i belirtmeniz gerekiyor 

Gönderildi : 08/04/2015 20:49

(@AhmetGermenli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sarım makinada bir sorun var denedim hepsini ama olmadı yine

Gönderildi : 09/04/2015 00:18

(@ahmetmusakosali)
Gönderiler: 366
Reputable Member

Benzer çalışmayı ben GPO ile yapmıştım.

kullanıcının bağlı bulunduğu OU üzerinde yeni bir GPO oluşturun.

Administrator Template altında;

1) öncelikle Start Menu den herşeyi kapatın. hiçbir şey göremesin ve çalıştıramasın. 

2)System altında  logon kısmında "run these programs at user logon" da istediğiniz prg yi ekleyin

3) System altında Ctrl-Alt-Del kısmında "remove task manager"

4) Control Panel altında Programs altındakileri inceleyiniz. uygun gördüklerinizi hide ile aktifleştirin 

Gönderildi : 09/04/2015 12:19

(@AhmetGermenli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ahmet Hocam Selamlar,

Tam istediğim olmasada böylede güzel oldu teşekkür ederim.

Gönderildi : 09/04/2015 16:40

(@ahmetmusakosali)
Reputable Member

Puanlama yapmayı unutmayın.

Belki başkalarınada ihtiyaç olur  🙂 

Ahmet Hocam Selamlar,

Tam istediğim olmasada böylede güzel oldu teşekkür ederim.

Gönderildi : 09/04/2015 16:50

(@vasviuysal)
Üye

Benzer çalışmayı ben GPO ile yapmıştım.

kullanıcının bağlı bulunduğu OU üzerinde yeni bir GPO oluşturun.

Administrator Template altında;

1) öncelikle Start Menu den herşeyi kapatın. hiçbir şey göremesin ve çalıştıramasın. 

2)System altında  logon kısmında "run these programs at user logon" da istediğiniz prg yi ekleyin

3) System altında Ctrl-Alt-Del kısmında "remove task manager"

4) Control Panel altında Programs altındakileri inceleyiniz. uygun gördüklerinizi hide ile aktifleştirin 

Hocam çok güzel bir çözüm 

fakat gpo ile istediğniz programı custom shell olarak gosterirseniz start menu vs kapatmaya çalışmanıza gerek kalmaz 

Gönderildi : 09/04/2015 16:58

(@ahmetmusakosali)
Reputable Member

Akıl akıldan üstündür.

Vasvi Hocam, önünde şapka cıkartıyorum.

Saygılarımla; 

Gönderildi : 09/04/2015 17:14

(@vasviuysal)
Üye

Akıl akıldan üstündür.

Vasvi Hocam, önünde şapka cıkartıyorum.

Saygılarımla; 

estağfurullah hocam 

paylaşmadıktan sonra bildiklerimizin ve tecrübenin ne önemi var 

iyi çalışmalar 

Gönderildi : 09/04/2015 17:23

(@AhmetGermenli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Vasfi hocam ,
Şimdi kusursuz oldu  emeğinize sağlık
tabiki Ahmet hocamında emeğine sağlık

Gönderildi : 09/04/2015 17:43

(@vasviuysal)
Üye

Vasfi hocam ,
Şimdi kusursuz oldu  emeğinize sağlık
tabiki Ahmet hocamında emeğine sağlık

iyi çalışmalar hocam 

işinize yaramasına sevindim.

Gönderildi : 09/04/2015 17:48

(@ismaildere)
Gönderiler: 86
Estimable Member

Çok teşekkür ederim Vasvi Bey, Yıl 2018 ama benim için bu bilgi halen taze 🙂

Gönderildi : 05/10/2018 19:57

(@turkteknoloji)
Gönderiler: 44
Trusted Member

Gönderen: @vasviuysal

Aşağıdaki resimdeki gibi kullanıcı profilindeki environment tabında açışıta çalışacak programı ve alttaki satırda da path'i belirtmeniz gerekiyor 

Selam, server 2019 kurulu bir Bulut sunucumuz var. DC kurulu değil standart workgroup kurulu kullanıcılar RDS ile bağlanıyor bağlanan kullanıcıların bazılarında ilk oturum açtığında istediğim programı çalıştırma istiyorum masaüstüne erişmeyecek. Kullanıcı ayarları kısmından yapmama rağmen kullanıcılar login olduğunda programı başlatmıyor nerede hata yapmış olabilirim?

Gönderildi : 12/01/2022 08:17

(@vasviuysal)
Üye

Gönderen: @turkteknoloji

Selam, server 2019 kurulu bir Bulut sunucumuz var. DC kurulu değil standart workgroup kurulu kullanıcılar RDS ile bağlanıyor bağlanan kullanıcıların bazılarında ilk oturum açtığında istediğim programı çalıştırma istiyorum masaüstüne erişmeyecek. Kullanıcı ayarları kısmından yapmama rağmen kullanıcılar login olduğunda programı başlatmıyor nerede hata yapmış olabilirim?

iis üzerinden istediğinizi uygulamayı remoteapp olarak kullandırabilirsiniz aslında

iyi çalışmalar

Gönderildi : 12/01/2022 08:38

(@turkteknoloji)
Gönderiler: 44
Trusted Member

Gönderen: @turkteknoloji

iis üzerinden istediğinizi uygulamayı remoteapp olarak kullandırabilirsiniz aslında

iyi çalışmalar

Merhabalar, kullanıcılar local bağlantı yok sunucu bulut sunucu işletme dışında tüm kullanıcılar statik ip üzerinden vpn bağlantı sağlıyor. bununla ilgili bir makele varsa paylaşmanızı Rice edeceğim

Gönderildi : 13/01/2022 09:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Buradaki makaleyi takip edebilirsiniz.

Server 2022 Remote Desktop Services Bölüm1 : Kurulum - ÇözümPark (cozumpark.com)

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/01/2022 15:58

Sayfa 1 / 2
Paylaş: