Forum

kullanıcı değiştirm...

Bildirimler
Hepsini Temizle

kullanıcı değiştirme

19 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,350 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba

benim ahmet diye kullanıcım var. bunu mehmet diye değiştirirsem hakları değişirmi

Gönderildi : 03/03/2015 11:47

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Kullanıcı adları önemli değildir, her kullanıcının bir SID değeri vardır. Yetkilendirmeler aslında SID'e göre yapılır bu yüzden kullanıcı adını değiştirmeniz yetkilerinin değişmesine sebep olmaz. 

Kolay gelsin.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 03/03/2015 12:08

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

Ziya Bey bunu neye göre yazdınız. AD üzerinde mi bu böyledir. ? SID adresleri değişken değil midir ? Kullanıcı adı değişirse SID değerinin değişmeyeceğinin garantisi ile alakalı bir bilgi var mı ? konu hakkındaki birikimlerinizi bizim ile paylaşırmısınız benzer sorun benim de başımda bulunmaktadır saygılarımla 

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 03/03/2015 12:12

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Ziya Bey bunu neye göre yazdınız. AD üzerinde mi bu böyledir. ? SID adresleri değişken değil midir ? Kullanıcı adı değişirse SID değerinin değişmeyeceğinin garantisi ile alakalı bir bilgi var mı ? konu hakkındaki birikimlerinizi bizim ile paylaşırmısınız benzer sorun benim de başımda bulunmaktadır saygılarımla 

Erdem hocam 

Active directory üzerinde sid kullanıcı ilk oluşturulurken verilir sonrasında o kullanıcı adı (silmeden ) değiştirilse bile SID bilgisi değişmez 

kullanıcılarla ilgili işlemlerde ismi vs değil sid  bilgisini esas alır active directory  , veritabanındaki bir tablonun primary key'i gibi dusunebilirsiniz sid'i 

Gönderildi : 03/03/2015 12:30

(@eravse)
Üye

Vasvi hocam çok teşekkürler. ama şunu bir okumanızı tavsiye ederim.. Burda sizin dediğiniz gibi bir PK dan bahsetmiyor. Bazen değişebiliri diyor garanti vermiyor ? 

https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc961625.aspx

However, SIDs can sometimes change. The SID for a Group object won't change. Groups stay in the domain where they were created. But people move and when they do, their accounts can move with them. If Alice moves from North America to Europe, but stays in the same company, her account can be transferred with her. An administrator for the enterprise can simply move her User object from, say, Reskit\Noam to Reskit\Euro. If he does, the User object for Alice's account needs a new SID. The domain identifier portion of a SID issued in Noam is unique to Noam, so the SID for Alice's account in Euro has a different domain identifier. The relative identifier portion of a SID is unique relative to the domain, so if the domain changes, the relative identifier also changes.

www.profectsoft.com

Gönderildi : 03/03/2015 12:34

(@eravse)
Üye

Bu arada ben AD ci değilim biliyorsun hocam sadece 3 -5 gün önce bir yazılımda aynı sıkıntıyı yaşadım. SID tehlikeli bir meret 🙂 

www.profectsoft.com

Gönderildi : 03/03/2015 12:36

(@vasviuysal)
Üye

sid değiştirilemez demedim ben

sadece kullnıcı adı , şifre vb bilgileri değiştirince sid değişmez diyorum (kullanıcı tarafında , domaindeki computerlerin de sid bilgisi mevcut elbette) 

ama ben sid değiştiricem derseniz illa değiştirilebilir.

pk kısmını sadece örnek olması adına yazmıştım microsoftun bu tip bir açıklaması yok 🙂

bunları neye dayanarak yazdın dersen 20 yıllık tecrubeme diyebilirim sadece 🙂

Gönderildi : 03/03/2015 12:37

(@eravse)
Üye

Hocam teşekkürler ben dokümana göre bilgilendirdim ve yaşadığım olaya göre 

An administrator for the enterprise can simply move her User object from, say, Reskit\Noam to Reskit\Euro. If he does, the User object for Alice's account needs a new SID.  

www.profectsoft.com

Gönderildi : 03/03/2015 12:38

(@vasviuysal)
Üye

Merhaba

benim ahmet diye kullanıcım var. bunu mehmet diye değiştirirsem hakları değişirmi

hak derken hangi haktan bahsettiğinizi belirtirseniz daha net cevap verilebilir 

örneğin grubu değişmez ise grup bazlı verilen/tanımlanan/atanan haklar saklanır 

Gönderildi : 03/03/2015 12:41

(@vasviuysal)
Üye

Mesut hocanın anlatımı guzel bir referans olacaktır bu arada

http://www.mesutaladag.com/?p=551

Gönderildi : 03/03/2015 12:43

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Merhaba Erdem Bey,

Lütfen aşağıda işlemleri gerçekleştirirmisiniz ? 

DC üzerinde kendinize bir kullanıcı açın örneğin Erdem diye. 

Aşağıda ki komutu cmd çalıştırın ;

wmic useraccount get name,sid > c:\SID.txt

Sonra erdem kullanıcısının ismini değiştirin ve yukarıda ki komutu tekrar çalıştırın. ( Ismını değiştirdiğiniz kullanıcıdaki değişikliklerin tam anlamı ile oturması için o kullanıcı ile login olduysanız logoff olmanız gerekmektedir ) 

User ismi değiştiğinde SID değeri değişmez. Hatta bir partition permission verdiğiniz bir kullanıcıyı silerseniz SID değeri partition üzerinde gözükmeye devam eder. Aynı kullanıcı adını tekrar oluştursanız dahi o SID değerini almadığından partition üzerinde o yetkisi geri gelmez. 

Umarım anlatabilmişimdir hocam. Kolay gelsin. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 03/03/2015 13:09

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Mesut hocanın anlatımı guzel bir referans olacaktır bu arada

http://www.mesutaladag.com/?p=551

Merhaba Vasvi hocam,

Bilgi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler. 20 sene gerçekten büyük bir tecrübe , saygı duyuyorum. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 03/03/2015 13:11

(@eravse)
Üye

Hocam Teşekkürler ama benim sistem kokenim yok ben direk c# ile bağlanırim ad ye ama ms sizin kadar emin konuşmuyor değişmiyor diyorsanız degismiyordur. 

bilgi ve tecrubenizi paylaştığınız icin teşekkürler 

www.profectsoft.com

Gönderildi : 03/03/2015 13:34

(@vasviuysal)
Üye

Hocam Teşekkürler ama benim sistem kokenim yok ben direk c# ile bağlanırim ad ye ama ms sizin kadar emin konuşmuyor değişmiyor diyorsanız degismiyordur. 

Microsoftun  username değiştiğinde sid değişir şeklinde bir açıklamasına ben rastlamadım hocam 

üstte de yazdığım gibi amaç sid değiştirmek ise sid elbette değiştirlebilir 

fakat silmeden rename ederek kullanıcı adını değiştirdiğinizde sid bilgisi değişmez , ki bu değişir ise AD yapısında sistem yöneticisine Allah sabır versin denebilir :))

siz bir şekilde kullanıcıyı silip aynı isimle tekrar kullanıcı açmanız durumunda farklı bir sid numarası verecektir bu yeni açılan kullanıcıya

sid kullanıcıyı tanımlayan benzersiz bir bilgidir. 

Gönderildi : 03/03/2015 13:40

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Merhaba endişenizi anlıyorum, yanlış bilgilendirmeyi kesinlikle istemem ancak SID konusunda şöyle bir durum var. Microsoft SID kesinlikle değişmez demiyor. Bizde kesinlikle değiştirilmez demiyoruz. 

Manual olarak değiştirilebilir. Neden böyle birşeye ihtiyaç duyarsınız ? 

Elinizde bir imaj vardır bu imajı ortama dağıtırsınız ortamda SID çakışması olmaması için imajı sysprep ile kapatırsınız. 

AD yapınızda daha önce yetkilendirilmiş kullanılmış ve silinmiş çöp olmuş bir kullanıcı vardır. SID değeri tutulur , yeni bir kullanıcı oluşturdunuz bir şekilde SID çakışması yaşandı bu yeni kullanıcı için SID değiştirmeniz gerekir  https://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb897418.aspx şu program ile değiştirirsiniz. 

Ancak kullanıcı ismi değiştirmek, şifre değiştirmek gibi işlemler SID değiştirmez bu sebeple permissionlarda da bir problem yaşanmaz. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 03/03/2015 13:54

(@eravse)
Üye

Teşekkürler...

www.profectsoft.com

Gönderildi : 03/03/2015 14:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Aslında soruyu soran değerli üyemize biz AD ve aynı domain ortamında diye cevap verseydik bu kadar tartışmaya gerek kalmayacaktı.

Sorulan soru için cevap doğru, isim değişmesi SID değiştirmez. Ancak MS linki çok ayrı bir konuya değiniyor, bir çalışan A domainin' den B domainin' e geçiyor bu durumda mecbur SID değişecek konu bu değil yani.

Eğer soru bu olsaydı cevap duruma göre evet ve hayır olurdu. Nasıl?

Eğer bir kullanıcı başka bir domain' e geçiyor ise o domain RID Master, mevcut RID master ile aynı olmadığı için doğal olarak yeni bir SID havuzundan ID alacaktır. Ancak soru aslında SID değişir mi kadar derin değil, soru, hakları değişir mi? Eğer sistem yöneticisi eski domain' den SID Histroy yöntemi ile bu yeni SID numaralı hesaba eski SID numarasını bağlar ise bu durumda eski kaynakları hala kullanmaya devam edebilir.

http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=2072&kelime=SiD-History

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/03/2015 15:25

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

hakan hocam ne soruymuş ya. şaştım kaldım altı üstü evet hayır. neyse tüm arkadaşlara katkılarından dolayı teşekkür ederim.

ayrıca hocam değerli üye dediniz nefsimiz kabardı teşekkürler 

Gönderildi : 04/03/2015 00:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Güzel bir beyin fırtınası oldu, ondan soru güzel, bizim için her üye değerli diyip bağlıyorum 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/03/2015 18:18

Paylaş: