Kablo takınca kablo...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Kablo takınca kablosuzu kapatma  

  RSS
Aytaç ARSLAN
(@aytacarslan)
Üye

 Merhabalar şirket içerisinde notebooklarda kablo takıldığı anda kablosuz bağlantının kapanmasını, kablo çıkarılınca tekrar wireless aktif hale gelsin istedim fakat nerden nasıl başlayacağımı bir türlü bulamadım.

Alıntı
Gönderildi : 23/01/2015 19:34
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye

Bunu masaüstlerine oluşturacağınız batch file yada netsetman benzeri tool'ların kısayolları ile kısayoldan gerçekleştirebilirsiniz. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/01/2015 03:14
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Symantec Endpoint te böyle bir uygulama var. Şirketiçi ve şirketdışı diye profil oluşturuyorsunuz. Şirketiçi profili ile network kablo ile eşleştirip, kablo takılı olduğunda kablosuz adapter ü disable ediyorsunuz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/01/2015 13:40
Aytaç ARSLAN
(@aytacarslan)
Üye

İbrahim abi bunu otomatik yaptırabilmeliyim elle istemiyorlar Uğur abi direk bu iş için bir şey arıyorum ayrıca symantec için lisans parası ödemek istemiyorum. Basit ama işe yarar bir şey arıyorum. fazla masraf çıkarmadan işimi çözecek. Group policy ile çözmeyi denedim ama lan algılandığında devreye girecek bir tetikleme bulamadım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/01/2015 15:34
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye

Bunu otomatize etmek pek kolay değil bunu gpo dan yada basit bir batch file ile yapamazsın bunu yaparsa server-agent bazlı bir kurumsal yazılım yapabilir ancak ben bunu yapabilen bir soft bilmiyorum Uğur hocam örneklemiş mesela biz SEP v11 kullanıyoruz ama bu opsiyonu kullanmıyoruz. Bu işi görebilecek vb script yada pshell yazılabilir belki sağa sola ping testleri yaptırarak sonuç döndürme ama epey vakit alır. Böyle birşey istiyorlarsa 2 tıklamaya üşenmesinler 🙂 yada bu gereklilik neden var onu ortadan kaldırmaya bak. Mesela neden ofis içinde wifi devre dışı olmalı. Bizim laptoplarda da ofis dışında wifi konusunda sorunlar yaşandı ama bilgilendirme ile kullanıcılar zamanla aşıldı. netsetman'ı kur dene adapter profil yönetimi var ama deactive disable tarafı düzgün çalışmıyordu. Birde bazı laptopların bios'unda bu özellik geliyor bağlı olan birim dışındakiler disable olmuyor aygıtlardan kalkıyor mesela ağ kablosu takılı olmadığında ethernet görünmüyor gibi ancak bu sonradan kazandırılan bir özellik değil üretici bios'larında mevcut olabiliyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/01/2015 20:32
Serkan Ateş
(@SerkanAtes)
Üye

HP Probook modellerinin bir kısmı bu işi otomatik olarak yapıyor. İncelemek faydalı olabilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/01/2015 19:47
Aytaç ARSLAN
(@aytacarslan)
Üye

Bunu ihtiyacımın olmasının sebebi: kablo üzerinden çok hızlı bir şekilde dosya ve klasörleri senkronize edebiliyorum böylece anlık yedeklerim olabiliyor. Fakat kablosuzda uzun sürüyor ve anlık olmuyor. Kullanıcılara bırakırsam mutlak surette wireless disable etmeyi unutuyorlar. Bunu otomatiğe bağlarsam kullanıcı hatasını ortadan kaldırırım. bu tarz bir program mutlak olmalı oldurulmalı 😀

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/01/2015 15:08
Serkan Ateş
(@SerkanAtes)
Üye

Konu ile ilgili kendinize özel bir script yazabilirsiniz. Once ilgili bağlantıyı kapatır sonra yazılımı çalıştırabilirsiniz.  

http://blogs.technet.com/b/heyscriptingguy/archive/2014/01/13/enabling-and-disabling-network-adapters-with-powershell.aspx

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/01/2015 10:17
salih haki
(@salihhaki)
Üye

Kullanılan notebooklar çok eski değilse kendi sürücüleri üzerinde bu seçenek geliyor. Aktif pasif olarak ayarlanabiliyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/02/2015 16:37
Paylaş: