Forum

Kablo takınca kablo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kablo takınca kablosuzu kapatma

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
4,111 Görüntüleme
(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar şirket içerisinde notebooklarda kablo takıldığı anda kablosuz bağlantının kapanmasını, kablo çıkarılınca tekrar wireless aktif hale gelsin istedim fakat nerden nasıl başlayacağımı bir türlü bulamadım.

Gönderildi : 23/01/2015 20:34

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Bunu masaüstlerine oluşturacağınız batch file yada netsetman benzeri tool'ların kısayolları ile kısayoldan gerçekleştirebilirsiniz. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/01/2015 04:14

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Symantec Endpoint te böyle bir uygulama var. Şirketiçi ve şirketdışı diye profil oluşturuyorsunuz. Şirketiçi profili ile network kablo ile eşleştirip, kablo takılı olduğunda kablosuz adapter ü disable ediyorsunuz.

Gönderildi : 24/01/2015 14:40

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

İbrahim abi bunu otomatik yaptırabilmeliyim elle istemiyorlar Uğur abi direk bu iş için bir şey arıyorum ayrıca symantec için lisans parası ödemek istemiyorum. Basit ama işe yarar bir şey arıyorum. fazla masraf çıkarmadan işimi çözecek. Group policy ile çözmeyi denedim ama lan algılandığında devreye girecek bir tetikleme bulamadım.

Gönderildi : 24/01/2015 16:34

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Bunu otomatize etmek pek kolay değil bunu gpo dan yada basit bir batch file ile yapamazsın bunu yaparsa server-agent bazlı bir kurumsal yazılım yapabilir ancak ben bunu yapabilen bir soft bilmiyorum Uğur hocam örneklemiş mesela biz SEP v11 kullanıyoruz ama bu opsiyonu kullanmıyoruz. Bu işi görebilecek vb script yada pshell yazılabilir belki sağa sola ping testleri yaptırarak sonuç döndürme ama epey vakit alır. Böyle birşey istiyorlarsa 2 tıklamaya üşenmesinler 🙂 yada bu gereklilik neden var onu ortadan kaldırmaya bak. Mesela neden ofis içinde wifi devre dışı olmalı. Bizim laptoplarda da ofis dışında wifi konusunda sorunlar yaşandı ama bilgilendirme ile kullanıcılar zamanla aşıldı. netsetman'ı kur dene adapter profil yönetimi var ama deactive disable tarafı düzgün çalışmıyordu. Birde bazı laptopların bios'unda bu özellik geliyor bağlı olan birim dışındakiler disable olmuyor aygıtlardan kalkıyor mesela ağ kablosu takılı olmadığında ethernet görünmüyor gibi ancak bu sonradan kazandırılan bir özellik değil üretici bios'larında mevcut olabiliyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/01/2015 21:32

(@serkanates)
Gönderiler: 1271
Üye

HP Probook modellerinin bir kısmı bu işi otomatik olarak yapıyor. İncelemek faydalı olabilir.

Gönderildi : 26/01/2015 20:47

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

Bunu ihtiyacımın olmasının sebebi: kablo üzerinden çok hızlı bir şekilde dosya ve klasörleri senkronize edebiliyorum böylece anlık yedeklerim olabiliyor. Fakat kablosuzda uzun sürüyor ve anlık olmuyor. Kullanıcılara bırakırsam mutlak surette wireless disable etmeyi unutuyorlar. Bunu otomatiğe bağlarsam kullanıcı hatasını ortadan kaldırırım. bu tarz bir program mutlak olmalı oldurulmalı 😀

Gönderildi : 29/01/2015 16:08

(@serkanates)
Gönderiler: 1271
Üye

Konu ile ilgili kendinize özel bir script yazabilirsiniz. Once ilgili bağlantıyı kapatır sonra yazılımı çalıştırabilirsiniz.  

http://blogs.technet.com/b/heyscriptingguy/archive/2014/01/13/enabling-and-disabling-network-adapters-with-powershell.aspx

Gönderildi : 30/01/2015 11:17

(@salihhaki)
Gönderiler: 43
Trusted Member

Kullanılan notebooklar çok eski değilse kendi sürücüleri üzerinde bu seçenek geliyor. Aktif pasif olarak ayarlanabiliyor.

Gönderildi : 01/02/2015 17:37

Paylaş: