Forum

Mssql için win...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mssql için windows sunucu

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
379 Görüntüleme
(@Cihan_Aksoy)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba, şuanda application sunucum ile sql sunucum aynı makinede çalışıyor. Artık ağır gelmeye başladılar birbirlerine onun için ayıracağım. Sql server 2014 'de nasıl bir windows server kurmalıyım. Fikirlerinizi alabilir miyim?

Gönderildi : 28/11/2014 00:42

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Merhabalar, Aşağıdaki linkten Microsoft' un dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms143506.aspx#hwswr

Bunun dışında kendi ortamınıza göre (DB büyüklüğü, günlük transection vs. oranına göre) bir planlama yapabilirsiniz.

Örneğin, 1 Xeon 3.0 CPU 8 GB Ram, SSD Cache, en azından SAS diskler 🙂 

Gönderildi : 28/11/2014 02:33

(@Cihan_Aksoy)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, Aşağıdaki linkten Microsoft' un dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms143506.aspx#hwswr

Bunun dışında kendi ortamınıza göre (DB büyüklüğü, günlük transection vs. oranına göre) bir planlama yapabilirsiniz.

Örneğin, 1 Xeon 3.0 CPU 8 GB Ram, SSD Cache, en azından SAS diskler 🙂 

Sunucu olarak fazla fazla kullanabilirim sorun değil. Asıl sorduğum aslında Sql Server 2014 ile Windows Server 2012 kullanmayı düşünüyorum. Windows Server'ı minimal hale getirmek için yapabileceğim birşeyler var mıdır ? 

Gönderildi : 28/11/2014 03:49

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Minimal hale getirmekten kastınız nedir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/11/2014 13:57

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Donanım olarak minimum gereksinimler zaten linkte mevcut. Ama işletim sistemini minimize etmek mümkün olmayacaktır. Belki core versiyonu kurabilirsiniz. Aklıma gelen en minimal çözüm olarak ama o zaman da Windows' un yönetimsel sorunları çıkacaktır. Daha fazla efor sarf etmeniz gerekecek. Madem sunucu kaynağı konusunda sorununuz yok, yeni nesil Xeon çift CPU, 32 GB ram ve SSD disklerden oluşan bir yapı kurun 😉 Fazla fazla rahat edin 🙂

Gönderildi : 28/11/2014 14:16

Paylaş: