Forum

Redirected Printer ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Redirected Printer Sorunu

18 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,450 Görüntüleme
(@ErenCavus)
Gönderiler: 68
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Terminal server'a baglanan 30 kullanıcım var..

Bu kullanıcıların bazılarında fatura yazıcısı veya barkod yazıcısı baglı.. Geçtigimiz cumadan beri bu yazıcılarda anormallikler başladı.

Terminal server üzerinden client Redirected olan yazıcı çıktı gönderdigimizde çıktı vermiyor hata yok aradan 15 dk sonra yine gönderiyoruz çıktı bu sefer gönderiyor.. Ayrıca çıktı göndermedigi zaman aynı clientte başka uzak hesap baglantısı ile login oluyoruz yeniden gönderiyor bu sefer B kullanıcısı çıktı gönderiyor.

Tüm clientlerde windows update kapalı internet kapalı dışarı sadece vpn ile sisteme giriş yapıyorlar. Bu şekilde 1 senedir kullanıyoruz sorun yoktu server 2012 updateleri bunu yaparmı bilemiyorum..

Print spooler hizmetini yeniden başlattım.. Konu ile ilgili başka çözüm yolları varsa paylaşırsanız sevinirim..

Network yazıcılarda sıkıntı yok sadece redirected olan yazıcılar bunu yapıyor.

Teşekkürler 

Gönderildi : 14/11/2014 14:21

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

eğer mümkünse araya vpn kurup printerları local printer olarak tanıtın.

Gönderildi : 14/11/2014 14:32

(@ErenCavus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sorunun kaynagını buldum..

Windows update almış büyük ihtimal Remote Easy Print güncellemesi oldu son zamanlarda.. Bu güncelleme ile bazı yazıcılarım sorun çıkarmaya başladı..

Bu son güncellemeyi nasıl tespit ederim ?

Gönderildi : 17/11/2014 11:29

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

2008 server kullanıyorsanız Control Panel\System and Security\Windows Update\View update history ile güncellemeleri görebilirsiniz.

Gönderildi : 17/11/2014 12:21

(@ErenCavus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

2008 server kullanıyorsanız Control Panel\System and Security\Windows Update\View update history ile güncellemeleri görebilirsiniz.

Updateleri görüyorum ama hangisi remote easy printeri güncelledi onu göremiyorum. 

Gönderildi : 17/11/2014 12:47

(@ErenCavus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Aslında tam sorunum

8 kasım vcenterdaki makinelerimi resetledim ve windows güncellemeler aldı. Terminal serverıma 30 kullanıcı baglı.. Bu kullanıcılara baglı barcode yazıcılar nokta vuruşlu yazıcılar mevcut hepsi redirected olup remote eays print olarak tanımlı..

Yaklaşık 9 aydır sorunsuz çalıştım ama son güncellemelerden sonra redirected yazıcılar saçmalamaya başladı.

Akşam çalışmıyor, sabah bilgisayarı açınca çalışıyor, gün içinde çalışmıyor ama makineyi reset atınca düzeliyor. Tüm redirected yazıcılarda bunu yapmaya başladı..

Bu sorunu nasıl çözebilirim? herhangi bir hata kayıdı yok..  Print spooler yeniden başlattım spool klasörüne everyone yetkisi verdim ama nafile..

Gönderildi : 17/11/2014 17:47

(@SebahattinYUREKLi)
Gönderiler: 58
Trusted Member

Merhaba ,

Aynı sorunla ben de karşılaştım bugün. Benim çözüm yolum ise group policyden Redirected özelliğini kapatarak çözdüm. Ayrıca yazıcıların driverini da server'a kurmanız gerekmektedir. Sorunun detaylı çözümü için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

Computer Configuration\Policies\Administrative Templates\Windows
Components\Terminal Services\Terminal Server\Printer Redirection

ayarından Use Terminal Services Easy Print printer driver first ayarını disabled etmeniz gerekmektedir.

Bu ayarı local group policyden de yapmanız gerekmektedir.

Gönderildi : 17/11/2014 20:12

(@ErenCavus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bu şekilde yapınca evet düzeliyor ama şöyle bir sorun çıkıyor..

Serverlarımız datacenter'da önce çıktı datacentere oradan bizim lokasyona ugruyor yani çıktı başına 3-5 dakika bekliyoruz. Easy print aktif olunca direk bekleme olmuyordu.

Son updateden sonra ne olduysa oldu.. 

Gönderildi : 17/11/2014 20:17

(@SebahattinYUREKLi)
Trusted Member

Eren Bey,

Update listesinin görüntüsünü buraya atabilir misiniz ? 

Gönderildi : 17/11/2014 20:27

(@ErenCavus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Eren Bey,

Update listesinin görüntüsünü buraya atabilir misiniz ? 

Bu updatelerden sonra ne olduysa oldu 

1)

2) 

Gönderildi : 18/11/2014 11:17

(@SebahattinYUREKLi)
Trusted Member

Günaydın Eren Bey,

12.11.2014 Tarihinde ki KB2978126 Nolu güncelleştirmeyi kaldırıp restart ettikten sonra kontrol eder misiniz ?

Gönderildi : 18/11/2014 12:33

(@ErenCavus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Günaydın Eren Bey,

12.11.2014 Tarihinde ki KB2978126 Nolu güncelleştirmeyi kaldırıp restart ettikten sonra kontrol eder misiniz ?

Hata  10 kasım gibi başladı, önceki netframe work updatelerinide kaldırayımmı 4 üstü olanları ?

Bu arada easy print ile net frameworklerin bir baglantısı varmı ? 

Gönderildi : 18/11/2014 13:28

(@SebahattinYUREKLi)
Trusted Member

Eren Bey,

Adım adım ilerlemek en doğrusudur. İlk önce 12 Kasım daki Güncellemeyi kaldırıp restart edelim. Aynı sorun ile ben de dün karşılaştım. Bizim server da 13 Kasımda güncelleme olmuştu. Sorun dün ortaya çıktı.

Microsoftun sitesinden alınmıştır. Remote Easy Printer için gerekli olan yazılımlardan bir tanesi Microsoft .NET Framework. Bu sebeple o güncelleştirmeden dolayı sorun yaşamış olabilirsiniz.

To use the Terminal Services Easy Print driver, clients must be running both of the following:

• Remote Desktop Connection 6.1 [The RDC 6.1 (6.0.6001) client supports Remote Desktop Protocol 6.1.]

• At least Microsoft .NET Framework 3.0 Service Pack 1 (SP1)

The following list provides information about which operating
systems support the Terminal Services Easy Print driver, and whether
additional configuration is required.

• Windows Vista with SP1 includes both of the
    required components. By default, Windows Vista with SP1 supports the
    Terminal Services Easy Print driver with no additional configuration.

• Windows XP with Service Pack 3 (SP3) includes RDC 6.1. However, you must install a supported version of the .NET Framework separately. You can download Microsoft .NET Framework 3.5 (which includes .NET Framework 3.0 SP1) from the Microsoft Download Center ( http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=109422).

• Windows Server 2008 includes both of the
    required components. However, by default, NET Framework 3.0 SP1 is not
    installed. Therefore, to use the Terminal Services Easy Print driver on a
    Windows Server 2008-based server (that is acting as the client), you
    must add .NET Framework 3.0 SP1 by using Server Manager or by adding the
    feature from the command line.

Gönderildi : 18/11/2014 13:36

(@ErenCavus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Şu an o güncellemeyi sildim, restart ettim incelemedeyim şikayet gelicekmi bakalım.

Gönderildi : 18/11/2014 16:02

(@ErenCavus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Şu an o güncellemeyi sildim, restart ettim incelemedeyim şikayet gelicekmi bakalım.

MERHABA, bu updateyi nasıl engelleriz ? 

Gönderildi : 18/11/2014 18:59

(@SebahattinYUREKLi)
Trusted Member

Merhaba Eren Bey,

İlgili güncellemeyi iptal etmek için bir sonraki güncellemeyi yüklerken bu güncellemenin check işaretini kaldırmanız yeterlidir. Sorununuz çözüldü mü ?

Gönderildi : 18/11/2014 19:43

(@ErenCavus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Eren Bey,

İlgili güncellemeyi iptal etmek için bir sonraki güncellemeyi yüklerken bu güncellemenin check işaretini kaldırmanız yeterlidir. Sorununuz çözüldü mü ?

Valla anlayamadım şu ana kadar sorun yoktu şikayet geldi bir baktım otomatik yüklemiş.

Bilmiyorum henüz daha sonra sildim ama makine restart istiyor resetleyemedim ama yazıcıda çalışmıyor.

Windows updatede güncelleştirme görünüyor. Program kaldır kısmında kaldırma windows updatede gözükmüyor. 

Gönderildi : 18/11/2014 19:45

(@ErenCavus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Eren Bey,

Valla anlayamadım şu ana kadar sorun yoktu şikayet geldi bir baktım otomatik yüklemiş.

Bilmiyorum henüz daha sonra sildim ama makine restart istiyor resetleyemedim ama yazıcıda çalışmıyor.

Windows updatede güncelleştirme görünüyor. Program kaldır kısmında kaldırma windows updatede gözükmüyor. 

Son durum saat 3de o yüklemeyi almış sonra yazıcılar yine gitti, tekrar kaldırdım o updateyide hidden update yaptım,

Şu an yazıcılar yine çalışıyor görünüyor ama izlemek lazım yarın ne olacagını kestiremiyorum 

17:23 şu an update yok ama yazıcı yine çalışmıyor. 

Gönderildi : 18/11/2014 20:16

Paylaş: