Forum

varolan domain yapı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] varolan domain yapısında subeleri eklemek.

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,261 Görüntüleme
(@osmandurmus)
Gönderiler: 298
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Arkadaşlar sistemimizde fiziksel DC sanal ADC bulunmaktadır. şubelerimiz arasında da domain yapısını dağıtmamak kontrolü sağlamak policy daha rahat yönetmek için merkezi yönetim için şubeleri birbirine bağlamamız gerekmekte. Anlamış olduğunuz gibi şubelerde bağımsız dc ler bolunmakta.

1- Ben active directory kurulu alan dc leri merkeze bağlamam gerekmekte bunun için ne yapmalıyım?

2- Bu recpicasyon ile subeler merkez ofis de bulunan paylaşım klasörlerine erişebilirler mi? 

Ben merkez ofisimdeki sunucum da "Active Directory Sites and Services" de site ve subnet oluşturup gerekli ayarları yaptıktan sonra şubedeki sunuculara herhangi bir sey yapmadan yani active directoryi yeniden kurmadan sunucunun local ipsini değiştirmeden merkezdeki sunucuya site ları eklemem yeterli mi replicasyon yapabilir miyiz?

Varolan sistemimde replicasyon için forumlardaki farklı şubeleri birleştirmek için anlatılan  "Active Directory Sites and Services" ayarlar yeterli alacak mı?

Konuyu çok iyi anlatamadığımı ama anlaşılmayanları sorduğunuzda hızlıca cevap vererek çözüme ulaşmayı umuyorum.

Gönderildi : 12/08/2014 23:54

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Siz biraz kavramları karıştırdınız sanırım. Merkezdeki dc ler ile şubedeki dc lerin ayrı olması için domain lerin farklı olması gerekir. Eğer arada bağlantı varken şubedeki dc leri aynı domain e eklediyseniz bunlarda adc olur. Eğer aynı domain de adc ise site yapısını kurarsınız, client larınız logon için merkeze değil kendi şubesindeki adc ye gider.

Gönderildi : 13/08/2014 02:39

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

birbirinden bağımsız kurulmuş domainler arasında anca trust kurulabilir ve migration yapılabilir

http://tv.cozumpark.com/video/575/ADMT-ile-Windows-Server-2012-R2-Cross-Forest-Active-Directory-Migration

direk olarak dcleri birbirine eklemek gibi bir yontem mevcut değil malesef 

Gönderildi : 13/08/2014 02:42

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Siz biraz kavramları karıştırdınız sanırım. Merkezdeki dc ler ile şubedeki dc lerin ayrı olması için domain lerin farklı olması gerekir. Eğer arada bağlantı varken şubedeki dc leri aynı domain e eklediyseniz bunlarda adc olur. Eğer aynı domain de adc ise site yapısını kurarsınız, client larınız logon için merkeze değil kendi şubesindeki adc ye gider.

hocam benim sistemim şu şekilde merkezde bir fiziksel dc ve bir de failover durumu için sanalada adc bulunmakta.

ben şebelerimi de merkezle görüştürmek merkezde yada şubede bir kullanıcı oluşturduğumda o kullanıcının login olması. ama hangi şubede ise orada ki serverda login olmasını istiyorum. ayrıca gezici laptap larda  nereye gidiyorsa login olmalı ve oradaki sunucuya login olmalı.

Gönderildi : 13/08/2014 22:12

(@ugurburma)
Üye

Şubelerinizde domain ve DC kurulumu? Merkez ile aralarında iletişim var mı? Toplam bilgisayar sayınız nedir (merkez ve şubelerde)?

Gönderildi : 14/08/2014 01:59

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Şubelerinizde domain ve DC kurulumu? Merkez ile aralarında iletişim var mı? Toplam bilgisayar sayınız nedir (merkez ve şubelerde)?

evet kurulu ama sorun değil aktivedirectory i kaldırabilirim. 

Gönderildi : 14/08/2014 11:31

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

kaldırmanız gerekmiyor , şubelere de merkezdeki domain icin adc ler kurmanız gerekiyor ve site yapısını oluşturmanız gerekiyor 

Gönderildi : 14/08/2014 11:48

(@ugurburma)
Üye

kaldırmanız gerekmiyor , şubelere de merkezdeki domain icin adc ler kurmanız gerekiyor ve site yapısını oluşturmanız gerekiyor 

Şubelerdeki domain yapısı merkezden ayrı yapılmışsa kaldırıp merkez domain e eklemek gerekir. Şubelerinizde ki pc sayıları az ise ADC kurmanızada gerek yok, Aradaki bağlantı gitse bile pc ler açılacaktır. Merkez ve şube arasındaki network yapınızı düzgün kurun, pc lerin merkezdeki DC ye ulaşabildiğinden emin olun. Şubedeki pc leri merkezdeki DC nin olduğu domaine ekleyin. Şubelerinizde 20-30dan fazla pc varsa, file server veya başka bir program için sunucuya ihtiyacınız var şubeye ADC kurmanız maliyet açısından avantajlı olabilir. Sadece logon için daha basit bir sunucuya ADC yi Read only olarak kurabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2014/01/19/windows-server-2012-read-only-domain-controller-rodc-kurulumu.aspx 

Gönderildi : 14/08/2014 13:54

Paylaş: