Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yeni Sunucu

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
342 Görüntüleme
(@HarunILIKSU)
Gönderiler: 118
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Yaklaşık 4 - 5  aydır yoğun olarak sitede bulunuyorum.Sıfırdan başladığımı düşünürsek gelişmemdeki en büyük katkı Çözümpark ailesine ait o yüzden büyük bir teşekkür borçluyum sizlere.

Daha önce forumda parça parça aşağıda bahsedeğim konu hakkında sizlere danışmıştım.Onların faydası oldu.Fakat süreç biraz hızlandığı için ve ekstra konular ortaya çıktığı için tek konuda yazmayı düşündüm.Sorularım aşağıdaki gibidir.

Şu an bizim işletmemizde bulunan sunucu yaklaşık 500 - 600 metre mesafedeki kardeş firmaya geçecek.

1.Şuan win 2003 sbs ve exchange 2003 kullanıyoruz.Ben Win. Server 2012 ve Exchange 2013 kurmayı planlıyorum.düşünceniz ya da tecrübeleriniz nedir bu konuda?

2.Domain Controller,File Server ve Exchange olacak.Benim düşüncem bi sanala domain controller ve file server diğerine de exchange kurmayı düşünüyorum doğru düşünüyorum?

3.Şuan sbs kullandığımızdan dolayı yeni dc'yi ADC olarak ekleyemiyoruz.Bundan dolayı kurulumu nasıl yapmalıyım?

4.VMware'ın hangi sürümlerini kullanmalıyım?

5.Mevcut yapıda DHCP yok.Yeni sunucuda bunları da kurmayı planlıyorum.Fakat IP blokları farklı olacak.Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim? uçtan uca switch ile düşündüm ama arada fiber falan da yok.

6.Telefonlar ve Ipad'ler için mail kurulumunda ekstra yapmam gerekenler nelerdir?

Uzun oldu sanırım biraz beni mazur görün 🙂

Gönderildi : 07/05/2014 16:57

(@orkununal)
Gönderiler: 44
Trusted Member

şu anki sistemimizde 2003-2008 ve 2012 kullanıyoruz. bilgilerim doğrultusunda numara sırasına göre cevapliyim;

1- 2003 ve 2012 çok farklı yapılar. ilk başta bocalayabilirsin. 2012, 2003'e göre daha detaylı ve ilk başta karmaşık gelebilir ama alışınca bir daha 2003 ve 2008 yüzüne bile bakmazsın. 2012 hiç kullanmadıysan bilen birinden mutlaka kısa bir eğitim alman faydalı olacaktır. exchange 2013 kullanımı kolay arayüzü kolay ama çok daha hassas bir yapıdır. en ufak bir hatayı kabul etmez. stabilitesi yüksek ve hızlıdır tavsiye ederim. 

2- dc ve file serveri bir makineye exchange'i başka bir makineye kur. exchange mümkün olduğunca yalın olmalı.

3. bildiğim kadarı ile yeni ADC yapısını sıfırdan oluşturmanız gerekecek. kullanıcı sayısına göre biraz uğraştırıcı olabilir. ben 2008 den 2012 ye geçerken böyle yapmıştım. daha kısa bir yolu varmı bilmiyorum.

4. bilgim yok.

5. bu konuda uzman arkadaşlar daha sağlıklı bir yinlendirme yapacaklardır.

6. telefon ve tabletler için exchange bağlantısı standard zaten, ayarlarda sunucu adresini  (IP) belirtip kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girmen yeterli. NOT: bunları yaparken 3g bağlantısı üzerinden yap. wifi üzerinden yaparsan kullanıcılar 3g ye geçtiklerinde mail alamazlar. bende böyle bir sorun çıkmıştır. tabi bütün bunları sistemini eksisksiz kurduğun zaman yapmalısın. exchange 2013 ayarlarında ise activesync 'e (mobil bağlantı) izin vermelisin.

son olarak, nerdeyse sıfır dan bir sistem kuracaksın. çok fazla tecrüben yok ise dışardan destek almanda fayda var.

Gönderildi : 07/05/2014 17:21

(@HarunILIKSU)
Gönderiler: 118
Estimable Member
Konu başlatıcı

şu anki sistemimizde 2003-2008 ve 2012 kullanıyoruz. bilgilerim doğrultusunda numara sırasına göre cevapliyim;

1- 2003 ve 2012 çok farklı yapılar. ilk başta bocalayabilirsin. 2012, 2003'e göre daha detaylı ve ilk başta karmaşık gelebilir ama alışınca bir daha 2003 ve 2008 yüzüne bile bakmazsın. 2012 hiç kullanmadıysan bilen birinden mutlaka kısa bir eğitim alman faydalı olacaktır. exchange 2013 kullanımı kolay arayüzü kolay ama çok daha hassas bir yapıdır. en ufak bir hatayı kabul etmez. stabilitesi yüksek ve hızlıdır tavsiye ederim. 

2- dc ve file serveri bir makineye exchange'i başka bir makineye kur. exchange mümkün olduğunca yalın olmalı.

3. bildiğim kadarı ile yeni ADC yapısını sıfırdan oluşturmanız gerekecek. kullanıcı sayısına göre biraz uğraştırıcı olabilir. ben 2008 den 2012 ye geçerken böyle yapmıştım. daha kısa bir yolu varmı bilmiyorum.

4. bilgim yok.

5. bu konuda uzman arkadaşlar daha sağlıklı bir yinlendirme yapacaklardır.

6. telefon ve tabletler için exchange bağlantısı standard zaten, ayarlarda sunucu adresini  (IP) belirtip kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girmen yeterli. NOT: bunları yaparken 3g bağlantısı üzerinden yap. wifi üzerinden yaparsan kullanıcılar 3g ye geçtiklerinde mail alamazlar. bende böyle bir sorun çıkmıştır. tabi bütün bunları sistemini eksisksiz kurduğun zaman yapmalısın. exchange 2013 ayarlarında ise activesync 'e (mobil bağlantı) izin vermelisin.

son olarak, nerdeyse sıfır dan bir sistem kuracaksın. çok fazla tecrüben yok ise dışardan destek almanda fayda var.

Cevabınız için teşekkürler hocam.Aslında hiç bilgim yok demiyorum ama sonuçta ilk olarak çok ciddi bi sınav olacak bu benim için.ADC'yi sormamın sebebi ben 2012'yi kurup ADC olarak ekleyeyim bi süre sonra da sbs'yi uçururun diye düşünmüştüm ama sbs'ye de adc ekleyemiyoruz FSMO'dan dolayı.

Gönderildi : 07/05/2014 17:31

Paylaş: