Forum

2 TB ustu partition...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2 TB ustu partition sorunu !

10 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,138 Görüntüleme
(@ertugrulkarahisar)
Gönderiler: 126
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar selam,

HP DL380p Gen8 , uzerine 2012 R2 kuruyorum...

Bu alet henuz Driverleri R2 hazir olmadigi  icin Smart Kurulum degilde Manual kurulum yapiyorum.

2TB x8 = 16 TB diskim var....

Disk Bolumleme kisminda 2 TB uzerini goruyor ama hic bir islem yapamiyorsunuz...Partition vs ayiramiyorsunuz ....Sadece 2 TB lik kisimd oynayabiliyorunuz....

Oneriniz nedir ?

Gönderildi : 01/02/2014 11:16

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

diskinizi gpt'ye çevirmeniz gerekiyor

http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc725671.aspx

Gönderildi : 01/02/2014 12:33

(@oktaykumas)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Merhabalar,

Disk yönetimi bölümünden diski GPT olarak dönüştürün makale işinize yarayacaktır

http://support.microsoft.com/kb/2581408

kolay gelsin 

Gönderildi : 01/02/2014 12:34

(@ertugrulkarahisar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar ,

Windows Server kurulumu  esnasinda diskleri yapilandiriken ,Diskin tamamini goruyorum ama, sadece 2 TB uzerinde islem yapabiliyorum..

WIndows kurulumunda Repair  bolumunden Diskpart ile disk gpt convert ettim ama hic bir degisiklik olmadi... 

Windows kurduktan sonar ise , computer management kisminda diskin 2 TB lik kismi aktif geri kalan kismi gozukuyor fakat sadee diskin ozelliklerini gorebiliyorum...Diskin uzerinde sag tus bastigimda Convert GPT falan aktif degil...Yani anlayacaganiz hic bir sey yapamiyorum....

Smart Array controller driver ile ilgilimi acaba anlamadim ?  

Windowsu kurdup birde diskparti orda deneyecegim....Baska onerisi olan varmi ? Baska bir programla diskleri convert edebilirmiyim ?

Gönderildi : 01/02/2014 13:45

(@eroldursun)
Gönderiler: 2170
Famed Member

mbr disk bölümü 2 tb olabilir.

bazı yerlerde  EFI/UEFI bu ifadeli yazılar okumuştum bak istersen.

Gönderildi : 01/02/2014 15:00

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

f10 tuşu ile açacağınız intelligent provisioning içinden array configuration utilitye ulaşabilir, array ve logical drive oluşturma işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. boot için daha küçük bir logical drive oluşturursanız sorun olmayacaktır.

Gönderildi : 02/02/2014 01:27

(@OmerUcler)
Gönderiler: 506
Prominent Member

Arkadaslar selam,

HP DL380p Gen8 , uzerine 2012 R2 kuruyorum...

Bu alet henuz Driverleri R2 hazir olmadigi  icin Smart Kurulum degilde Manual kurulum yapiyorum.

2TB x8 = 16 TB diskim var....

Disk Bolumleme kisminda 2 TB uzerini goruyor ama hic bir islem yapamiyorsunuz...Partition vs ayiramiyorsunuz ....Sadece 2 TB lik kisimd oynayabiliyorunuz....

Oneriniz nedir ?

Merhaba,

Aynı işlem benimde başıma gelmişti. Şöyle bir yol izleyebilirsiniz. 2 disk ile raid 1 bir yapı kurun Bunun üzerine işletim sistemini kurun diğer kalan diskleri istediğiniz RAID grubuna çevirip GPT olarak yapılandırabilirsiniz. Windows içerisindeki bootable disk bölümünün MBR yapıda olması gerekiyor.

Gönderildi : 02/02/2014 12:08

(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member

Kuurluma baslamadan once ilk is BIOS'dan UEFI'yi aktif hale getirmeniz gerekiyor. Sonrasinda Windows Server kurulum diskini takip UEFI boot selection menusunden DVD Drive'i gosterip devam etmelisiniz. BUndna sonrasi eski bildiginiz gibi. Windows partition penceresine gelince ordan istediginiz buyuklukte partitionlar olusturabilirsiniz.

Gönderildi : 03/02/2014 00:54

(@ertugrulkarahisar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Anladigim kadariyla DL380p Gen8 in UEFI destegi yokmus...

Bu yuzden 8 adet Diski 2 Logical drive bolmek zorunda kaldim...

Birincisine Raid 1

Digerine Raid 5

Sanirim bunun disindada cozum yok ? Yani toplam 8 adet diski 1 array uzerinde Logical olarak yapilandirmak gibi ???? 

Gönderildi : 03/02/2014 13:24

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

daha once bahsettiğim gibi array olarak raid5 tanımlarsanız, logical drive dilediğiniz boyutta oluşturabilirsiniz.

Gönderildi : 03/02/2014 13:31

Paylaş: