Forum

Akıllı telefonların...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Akıllı telefonların ıp almasını engelleme

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
494 Görüntüleme
(@hami-celikbilek)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Bir konuda fikirlerinize ihtiyacım oldu, yardımlarınızı beklemekteyim.

Domain ortamımızdaki IP dağıtma şekli DHCP tarafından otomatik olarak sağlanmaktadır. Bu sebeple akıllı telefonlar sürekli IP'lerimizi alarak sistemimizde IP azalmasına sebep olmaktadır. Akıllı telefonların IP almamalarını yada iznimiz dahilinde IP almalarını nasıl sağlarım. Bununla ilgili olarak nasıl bir çalışma yapmam gerekir. Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 12/12/2013 14:42

(@gokhancetin)
Gönderiler: 175
Estimable Member

Ben kendi yaptığımı söyleyeyim. Sistemde olan tüm makinelerin ip lerini sabitledim. tüm terminaller için dhcp den de mac adres bazlı ip rezervasyon işlemlerini yaptım. Dhcp den dağıtılacak ip aralığı için boşta kalan ip aralığını seçtim. İp süresinide 1 günle sınırladım. o şekilde çalışıyorum.

Gönderildi : 12/12/2013 16:41

(@hami-celikbilek)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam sabitlemekten kastınız elle ıp vermek mi oluyor? Eğer öyleyse şu an için onu yapamayız.

Gönderildi : 13/12/2013 17:49

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Bu konuda bir çok işlem yapabilirsiniz. Zaman gerektirecektir fakat Microsoft NPS ile bu sorunu çözebilirsiniz. NPS kullanıcı IP almadan önce kimlik doğrulama istediği için policy ile cihaz tipine göre faklı vlandan çıkarabilir yada drop edebilirsiniz.

Ama ufak bir fikir isterseniz, günümüzde TV' lerin bile IP ile çalıştığını düşünürsek bırakın akıllı telefonlarda IP alsın. Siz network tarafında IP range yükseltmesi yapın. Nede olsa bedava 🙂

Gönderildi : 13/12/2013 18:25

(@hami-celikbilek)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bilgileriniz için teşekkür ederim .

Gönderildi : 17/12/2013 20:33

Paylaş: