Forum

Active Directory de...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory de Sertifika Servisi ile EFS?

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
438 Görüntüleme
(@Mehmet_COSKUN)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bu gün sabahtan bu yana bu konuda araştırma yapıyorum, firmamda veri şifrelemesi ile ilgili bir ihtiyaç doğdu ve özetle aşağıdaki gibi bir kurgu çalışacak;

• Kullanılan dizüstündeki firmaya ait tüm bilgiler EFS ile şifrelenecek (profil klasöründeki veriler),
  • Windows paylaşımdaki dizin ve dosyalarda aynı şekilde EFS ile şifrelenecek,
  • Firma dışına veri gönderilmesi gerektiğinde kullanıcının kolaylıkla şifrelemeyi kaldırmasını sağlamaya çalışıyorum.

Bunu AD Sertifika servisi ile yönetmek mümkün mü? Kullanıcıların paylaşımdaki dosyalara erişimlerinde sorun olma ihtimali var mı? Yedekleme sistemime etkisi/zararı olur mu? Kurulumu ile ilgili bir rehber veya dökümana nasıl ulaşırım.

Konu hakkında daha önce uğraşmış ve bilgi sahibi olan arkadaşların düşünce ve tecrübelerini paylaşması dileği ile... 

Gönderildi : 04/11/2013 20:04

(@mustafatasci)
    Gönderiler: 1643
    Üye

Merhaba,

Bu makaleyi incelediniz mi ?

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2013/04/14/active-directory-right-management-services-ad-rms-2012-kurulum.aspx  

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
    Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
    Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/11/2013 20:49

(@Mehmet_COSKUN)
    Gönderiler: 2
    New Member
    Konu başlatıcı

Mustafa Bey,

Cevabınınız için teşekkür ederim. Aslında EFS yi şu anda laboratuvar ortamında test ediyorum, yaşadığım en büyük sorun paylaşımların üstündeki dosyalarda EFS uygulandığın da kullanıcı bazlı bir sertifika ile şifrelenmesi, bu dosyalara diğer kullanıcıların ulaşmasına izin vermemesi. Bu hem yedeklememi kötü etkilemekte hem de paylaşım sorunu yaratacak bir durum. AD RMS nin makalesini okudum fakat nasıl bir artı ve kolaylık sağlayacağını açıkçası anlamadım.

Gönderildi : 05/11/2013 14:14

(@ugurdemir)
    Gönderiler: 9888
    Illustrious Member

http://www.cozumpark.com/blogs/gvenlik/archive/2009/10/31/encrypted-file-system-efs-kullan-m.aspx incelermisiniz. Efs ile lakalı zamanında birşeyler yazmıştım.

Gönderildi : 08/11/2013 18:14

Paylaş: