Forum

Windows 2012 Server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows 2012 Server Foundation Uzak Masaüstü Lisans Sorunu

45 Yazılar
18 Üyeler
0 Likes
6,829 Görüntüleme
(@erginilgaz)
Gönderiler: 164
Estimable Member

remote desktop session host ve ,remote desktop licensing kuruluyor tabiki.

Ergin bey dediğiniz gibi hiç denemedim çok makale okudum bir çözüm bulamamıştım ama deneyeceğim verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Mercan bey ayrıca microsoft 'un dediği doğru foundation 'ı tek başına sadece altını çiziyorum sadece tek başına license sunucusu yapabilirsin ama session host başka bir server olmalı

Rica ederim Yahya Bey

Gönderildi : 29/07/2013 20:21

(@erginilgaz)
Estimable Member

Bahsettiğim adımları uygulayarak kurulumu gerçekleştirdik,

Gönderildi : 30/07/2013 13:25

(@MercanCam)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bahsettiğim adımları uygulayarak kurulumu gerçekleştirdik,

sorunumuz Ergin ILGAZ arkadaşın bahsettiği yöntemleri uygulayarak çözüldü, kendisine çok teşekkür ederim.. 

ayrıca yahya ve vasvi beyede yardımları için ayrıyeten teşekkürler ederim 

Gönderildi : 30/07/2013 20:28

(@mustafaaytemur)
Gönderiler: 7
Active Member

Mercan Bey nasıl çözdünüz aynı problem bizimde başımızda var.Komutları yaptığımız halde lisans hatası veriyor hala.Rica etsem yardımcı olurmusunuz.

mail: [email protected] çok acil yardıma ihttiyacım var.Saygılar

Gönderildi : 02/05/2014 00:19

(@mustafaaytemur)
Gönderiler: 7
Active Member

Ergin Bey dediklerinizi yaptık ancak hala lisansları yüklediğimiz halde hata veriyor rica etsem yardımcı olur musunuz?

Gönderildi : 02/05/2014 00:20

(@YUSUFTURAN)
Gönderiler: 4
Active Member

aynı problem bende de mevcut ücretli olarak çözüm üretecek arkadaşlar benimle acil iletişime geçerlerse sevinirim

Gönderildi : 14/05/2014 13:06

(@pasanet)
Gönderiler: 1
New Member

Çözüldü çok kolay bir şekilde.Önce sunucuyu kurun ve sonra AD kurun.AD içinde kullanıcları ekleyin.Sonra TERMİNAL CAL LİSANSLAMAYI YAPIN. normal şekilde yükleyin.

Sonra AD İÇİNDE POWERSHELL AÇIN NORMAL OLANI DEĞİL.POWERSHELL KOMUTLARI GİRİN.Bu kadar

Gönderildi : 20/05/2014 22:06

(@BahriYilmaz)
Gönderiler: 38
Trusted Member

Add kısmından Lisans sunucu olarak kendisini göstermeniz gerekiyor

Merhabalar, yukarıdaki sorun ile bende karşılaştım ama sizin yayınlamış olduğunuz, ekteki resimi server 2012 tarafında bulamadım.

yardımcı olur musunuz ?

Gönderildi : 22/10/2015 12:02

(@erginilgaz)
Estimable Member

Merhaba,

2012'de o menü gelmiyor onun yerine çalıştır menüsüne gpedit.msc ile giriş yapın ve aşağıdaki yolu izleyin licensing bölümünde karşınıza 3 adet group policy çıkacak,

Computer Configuration\Administrative Templates\Windows Components\Remote Desktop Services\Remote Desktop Session Host\Licensing

Uzak masaüstü lisans modunu ayarla seçeneğinden kullanıcı başına,

Belirtilen uzak masaüstü sunucularını kullanın kısmınada sunucunuzun ip numarasını girin,

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 22/10/2015 12:22

(@BahriYilmaz)
Trusted Member

Ergin Bey,

verdiğiniz komutlarla işimi hallettim çok teşekkür ederim. Harikasınız 🙂

Gönderildi : 22/10/2015 13:16

(@erginilgaz)
Estimable Member

Rica ederim Bahri Bey,

İşinize yaradıysa ne mutlu bize.

Gönderildi : 22/10/2015 15:08

(@BahriYilmaz)
Trusted Member

Ergin Bey,

Server 2012 uzak masa üstü lisanslarımız var Microsoft tarafından gelen maile ulaşamadım şuan serverde yüklü olduğu için o lisanlara nasıl ulaşa bilirim?

Gönderildi : 17/11/2015 13:12

(@erginilgaz)
Estimable Member

Merhaba Bahri Bey,

Yeni gördüm kusura bakmayın,

Lisans alımı yaptığınız yerden veya 444 67 87 numaralı Microsoft destek hattından çözüme ulşabilirsiniz,

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 08/01/2016 21:07

(@LeventGuncan)
Eminent Member

Gerçekten çok teşekkür ederim sayenizde bu sorunu çözdüm

Gönderildi : 12/02/2016 16:18

(@SerkanTandogan)
Eminent Member

Biraz önce kopyamadan dolayı bir sıkıntı oldu ,

aşağıdaki komutları sırasıyla yazın computer name kısmına bilgisayar adınızı yazın sorun çözülecektir.

$obj = gwmi -namespace "Root/CIMV2/TerminalServices" Win32_TerminalServiceSetting
$obj.ChangeMode(2)
$obj.SetSpecifiedLicenseServerList("ComputerName")
$obj.GetSpecifiedLicenseServerList() 

Teşekkürler.

Ergin Bey aynı sorunu yaşıyordum ve bu şekilde düzeldi. Teşekkürler.

Gönderildi : 30/01/2017 13:15

(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member

Biraz önce kopyamadan dolayı bir sıkıntı oldu ,

aşağıdaki komutları sırasıyla yazın computer name kısmına bilgisayar adınızı yazın sorun çözülecektir.

$obj = gwmi -namespace "Root/CIMV2/TerminalServices" Win32_TerminalServiceSetting
$obj.ChangeMode(2)
$obj.SetSpecifiedLicenseServerList("ComputerName")

Teşekkürler.

Ustat paylasım ve bilgi için teşekkur ederim 3 gundur aradıgım sornu sayenızde cozduk

Ggerı bıldırım yapmam dıger konuya bakacak arkadaslar için yazılanlar hatasız yasılırsa sorun kalkıyor

Tekrardan teşekkur ederım

Gönderildi : 28/04/2017 17:11

(@DursunADA)
Gönderiler: 3
New Member

Bu problem için microsoft destek departmanının da desteğe ihtiyacı var. sadece link yolluyorlar gerisi bilmiyorlar. uygulama şansları yok sanırım. aşağıda ki komutlar ile oluyor sadece eksik anlatım var. microsoftun dediği gibi RDP çalışıyor. ve fazlasını da keşfettim. 

Windows 2012 Server Foundation Uzak Masaüstü kurulumu için (RDP); 

ACTIVE DIRECTORY YADA Başka bir lisans sunucusu gibi zırvalara gerek olmadan aynı sunucuda kurulum yapılıyor ve lisanslar çalışıyor. 

Destek yokmuşta çalışmaz mışta  microsoft kaldırmışta sistemi değiştirmişte bir ton zırva yazanlar da okusun öğrensin...

Tüm işlem orjinal lisans ile yasal olarak çalışıyor. aşağıdaki maddeleri yazan yada çevirenin kişinin ingilizcesi kıt. yükseltilmiş power shell nedir ??

Hp serverda active directory ile dell serverda da active directory olmadan inadına RDP kurdum. iki sunucumda da aktif olarak 5 kullanıcı RDP çalışmakta, dışardan logo tiger kullanılmakta. OEM parekende lisans aldım. open lisans değil. web sayfası aktive hesabı v.s yok. 

Oem parekende alım yaptınız ve telefon ile active ettiniz. lisans sunucusu yeşil çentik ama sayaç halen 119 gün sayıyor.

aşağıdaki komutlar sayaç mesajının ipini çekiyor. 

Şu adımları izleyin:

1. Yükseltilmiş bir Windows PowerShell istemi açın (türkçesi normal power shell simgesi üzerinde sağ tıklayıp Run ISE as administrator ile açın.)
  2. PS isteminde aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın:

3. Lisans modunu ayarlamak için aşağıdaki komutu çalıştırın: 
    Not: Aygıt başına ayarlamak için Değer 2 olmalı, Kullanıcı Başına ayarlamak için Değer 4 olmalıdır

$obj.ChangeMode(değer)             
    parantez içine 2 yada 4 yazılacak, 4 anlamı dışardan herhangi kullanıların  lisans sayısı kadar bağlantısı içindir. örneğin 5 kullanıcı lisans olarak düşünelim. Oem
  4. Makine adını Lisans Sunucusu ile değiştirmek için  aşağıdaki komutu  çalıştırın:

$obj.SetSpecifiedLicenseServerList("LicServer")  (parantez içine server adı yazılacak) örneğin logoserver

5. Yukarıda açıklanan adımlar kullanılarak yapılandırılmış ayarları doğrulamak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

en son çıktıda sunucu adını görmeniz gerekir. 

__GENUS : 2
    __CLASS : __PARAMETERS
    __SUPERCLASS :
    __DYNASTY : __PARAMETERS
    __RELPATH :
    __PROPERTY_COUNT : 2
    __DERIVATION : {}
    __SERVER :
    __NAMESPACE :
    __PATH :
    ReturnValue : 0
    SpecifiedLSList : {Logoserver} 

sizin server ismi çıktı ise işlem tamamdır. RD lisans tanılayıcıyı açınca istemcilerin kullanabileceği lisansların sayısı çıkar 5 yada neyse lisans sayınız. sinir bozucu ünlem mesajlar gider...bu problem asabımı bozmuştu. sizinki bozulmasın. :))   hayırlı olsun.     Bir teşşekkür , Allah razı olsun demeniz dileğimle...

orjinal link burada...

https://support.microsoft.com/tr-tr/help/2833839/guidelines-for-installing-the-remote-desktop-session-host-role-service-on-a-computer-running-windows-server-2012-without-the-remote-desktop-connection-broker-role-service

Gönderildi : 16/05/2017 00:18

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Dursun bey,

İyi akşamlar. Ne güzel bir sorunun çözümünü bulmuşsunuz. Fakat sözleriniz çok kibirli geldi bana.

Peygamber efendimiz (S.A.V.) çok güzel hadislerinden birini paylaşayım.

İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 16/05/2017 01:49

(@ufukh)
Gönderiler: 109
Estimable Member

Merhabalar

Server 2012 R2 Remote Desktop License Servisinin Kurulumu - ÇözümPark (cozumpark.com)

Yukarıdaki Linke Göre kurulumu yaptıktan sonra Arkadaşımızın yazdığı komutları Powershell de çalıştırınca işe yaradı bende

Tabi "ComputerName" kısmına Server adı yazılmalı...

Gönderildi : 26/05/2017 21:37

Sayfa 2 / 3
Paylaş: