Forum

Printer daki ilgin&...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Printer daki ilginç yetki sorunu

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,238 Görüntüleme
(@ibrahimkalayci)
Gönderiler: 219
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Bir departmanda paylaşıma açılmış bir hp1018 printer  dan çıktı alınamıyor. fakat domain admin yetkisi verdiğimde kullanıcıya çıktı alabiliyor

aksi taktirde yazıcıdan cıktı alınamıyor domain user yetkisiyle yazıcıya gönderilliyor ama çıktı gelmiyor yazdırılıyor diyor öyle kalıyor .

yazıcı yetkilernde domain users ekli everyone ekli kullanıcının direk adını ekliyorum yok yine alınamıyor .domain admini ekleyip  kullanıcıya da domain admin yetkisi verince sadece çıktı alıyor ..Enterprise adminde dahil almıyor sadece domain adminde alıyor [:^)]

Neden Olabilir çözümü hk . bilgisi olan varmı daha önce  başına gelen varmı ? çözemedim bütün yazıcıyı vs. sildim yeniden yükle yetkileri yeniden ver makinayı değiştir yazıcıyı değiştir kabloları değiştir  bişey değişmedi yine aynı ..

Sistem hk . Domain ortamı var ve departmanlarda paylaşımaaçılmış yazıcılar var böyle bir problem tek bir yerde bi yazıcıda var ..

Gönderildi : 22/08/2008 21:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

local gruplardan printer admin grubuna domain userları eklemeniz yeterli olacaktır birde makineyi bir domainden çıkarıp tekrar alın .

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/08/2008 22:12

(@ibrahimkalayci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hakan bey

Local de Printer admin grubu bulamadım hemen denedim ama yok local de.. bunu söyleyen siz olunca bi kaç makinada denedim yok ama öyle bir grup benmi bulamadım yoksa ? yönetten users and groups lar a baktım denetim masasından baktım yok printer admin diye bir grup  local grupları görmek için  başka bir yerde yok diye biliyorum..

Dc den printer operator grubuna domain users ı ekledim  farklı ama denemek istedim  değişen birşey olmadı ..

yine domain admin yetkisi olmadan döküm alamıyor . .

Gönderildi : 23/08/2008 19:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet haklısın ben domain ortamındakini düşündüm ama farklı yazdım 🙂

printer a düzgün izinlerin verilmesi ile printer ın çıktı alması sağlanabilir ve izinleri düzgün verdiğini söylüyorsun ancak admin dışında kimse de çıktı alamıyor diyorsun o zaman sorun senin makinendeki izinlerin kontrolu ile ilgili yani LSA .

o makineyi domain den çıkarıp tekrar domain e aldıktan sonra printer a domain user lar için izin vermen yeterli olacaktır

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/08/2008 00:44

(@ibrahimkalayci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bende şaşırdım zaten dedim nerde bu grup 🙂 sonra  öyle düşündüm ve gittim önce domaindeki  printer operator grubbuna ekledim o kullanıcıyı ama yine olmadı domainden cıkarttım yeniden dahil ettim Değişen birşey yok.

Ben şunu söylemeyi unutmuştum domain user oalrak Yazıcıya belgeyi gönderiyor yazıcı içine girdiğimizde yazdırılıyor diyor öyle kalıyor çıktı alınamıyor ondan sonra yazıcının bağlı bulunduğu makinedende çıktı gönderilse de alınamıyor çıktılar öyle birikiyor yazıcıda sonra yazıcının baglı bulundugu sunucu makina yeniden başlatıldıgında ilk açılışta butun biriken çıktılar yazıcıdan geliyor normal çalışıyor. taki o makineden domain user kullanıcısı bir cıktı gönderene kadar

Domain admin yetkili bi user la açıp yollayınca sıkıntı yok düzgün bi sekilde herkes cıktısını alıyor yazıcı biriktirmiyor ama neden sefil bi userı ben sırf cıktı alabilsin diye admin yapayım onun neyine çok büyük güvenlik açıgı vs..  gerçekten bütün herseyi değştirdim donanımsal olarakta çözüm bulamadım aama çözücem bi şekilde artık ben makineyide değiştirdim o laptop koydum yine aynı anlamadım cok garip .

Gönderildi : 24/08/2008 16:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

tekrar merhaba

makineyi değiştirdi iseniz makineden değildir  , peki hep aynı printer driverını mı kullanıyorsunuz birde eğer domain user çıktı alabiliyor ise ancak yazıcıdan çıkmıyor ise driver sorunu olabilir güncel bir driver denermisin lütfen .birde yazıcının bağlı olduğu server derken yazıcı nereye bağlı ki xp bir makineye değil mi 

Gönderildi : 24/08/2008 20:18

(@ibrahimkalayci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba tekrar

server makine değil xp ordaki sunucudan  kastım yazıcının bağlı bulundugu yazıcıyı sunan makina anlamıdaydı

öyle yapacağım artık driver ı değiştircem bakalım değişen bişey olcakmı hep aynı driver aslında diğerlerinde sorun yok ... ama yinede deniyecegim

Gönderildi : 25/08/2008 14:02

(@CanOZMEN)
Gönderiler: 21
Eminent Member

İyi Günler,

İbrahim arkadaşım yaşamış olduğu sıkıntının aynısı bende yaşıyorum, sistemde W7 geçiş yaptıktan sonra yapmaya başladı bende de.

Keşke yaşamış olduğu sıkıntının çözümünü paylaşsaydı.

Domain yetksi verilen kullanıcı kendisine paylaşıma açık olan Yazıcıya çıktı gönderebiliyor. ama domain yetkisi alındıktan sonra, göndermiş olduğu çıktı. Yazcıda kuyrukta bekliyor ve yazıcıyı kitliyor. paylaşıma açık olan makinede Hizmetlerden, Yazıcı Biriktiricisini, Durdurup tekrar başlatıktan sonra kuyrukta bekleyen çıktıyı yazıcı yazdırıyor.

Kullanıcılara Print Operator yetkisi verdiğim halde ayrı yeten everyone full verdiğim halde gene yazdırmıyor. kesinlikle Domain yetkisi ile yazdırıyor.

Domainden çıkartıp aldığım halde de yazdırmadı.

Bu konuda bana yardımcı olurmusunuz.

Teşekkürler, 

Gönderildi : 08/03/2012 12:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba

Bu konu forumda çok kez konuşuldu aslında arama yaparsanız çözümlerede ulaşabilirsiniz.

Gönderildi : 08/03/2012 13:53

(@CanOZMEN)
Gönderiler: 21
Eminent Member

Teşekkür ederim, atladım herhalde, bu konu bana çok sıcak gelince direkt focuslandım.

Gönderildi : 08/03/2012 14:06

Paylaş: