Forum

Windows 2003 Server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2003 Server 'da DHCP (Win 7 Sistemler IP Alamıyor)

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
433 Görüntüleme
(@OzgurBULUT)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yakın bir tarihte bir sorun ile karşılaştım ve yardımlarınızı / bilgilerinizi bekliyorum
Bilgisi olan, konu ile ilgili fikir vermek isteyen herkese teşekkür ederim.

Öncelikle durumu izah edeyim kısaca, yan yana binalarda iki firma var.
A Firması ve B Firması
A Firmasında bulunan 2 bilgisayarda ekstra 1 ethernet kartı daha takılı ve bu ethernet kartlarına B Firmasının Modem/Switchinden kablo geliyor.
Sistemin yapılmak istenme sebebi B firmasına ait olan logo yazılımının A firması içinde ki 2 bilgisayardan da görülüyor ve kullanılıyor olması.
A Firmasında Wİndows 2003 Server + Draytek 2700 UTM ADSL Modem Var. 
B Firmasında Windows 2008 Server + Zyxel ADSL Modem Var.

B Firmasından kablolar (her pc için 1 adet) çekilerek A firmasında işlemi yapmak istediğim bilgisayara taktım ve secondary olarak bu ağı ayarladım (internete A firmasından çıkılıyor B firmasının internetine hiç dokunmuyor sistem) Aynı zamanda DNS 2 tane olacağından ve isim çözerken sorun olmasın diye hosts içerisine el ile logo çalışan sunucuları ekledim. 

Sorun şurada başlıyor, A firmasında kullanılan Windows 2003 R2 üzerine kurulu DHCP sunucusu ne olursa olsun Windows 7 sistemlere IP veremiyor. Tablodan baktığımda BAD ADDRESS diyip kalıyor. Fakat sistemi silip Windows XP ye çevirdiğimde böyle bir sıkıntı ile karşılaşmıyorum.
DHCP sunucusu sadece Windows 7 (Büyük ihtimalle Vista ve 8 de olsa aynı sorun olacaktır) ip veremiyor. Tablo doluyor Win 7 makina sürekli ip almak istiyor ama BAD ADDRESS ten öteye geçemiyor. 

Technet den baktım connection flag diye birşey söylenmiş denememe rağmen sorun devam ediyor, Win 7 de IPv6 yı iptal ettim ama bununda bir yararı olmadı. Sonra gördüğüm kadarıyla evet windows 2003 DHCP den windows 7 bir sisteme ip veremiyor. Çözümü pek çok şey denememe rağmen bir türlü düzeltemedim. Konuyla ilgili yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok memnun olurum.

Gönderildi : 12/04/2013 16:09

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

pcler için rezervasyon yaptığınızda aynı durumla karşılaşıyormusunuz kontrol edebilirsiniz.

eğer karşılaşmıyorsanız pool kontrol etmeniz gerekir.

bir de http://blogs.msdn.com/b/anto_rocks/archive/2005/02/22/378008.aspx  adresindeki durumu incelemenizi öneririm.

Gönderildi : 13/04/2013 02:13

(@OzgurBULUT)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Maalesef rezervasyonda bir işe yaramıyor.
ConnectionFlag diye bir durumdan bahsetmişler aynısını yaptım ve Win 7 client da IPv6 tarafını devre dışı bıraktım ama yine bir faydası olmadı malesef. Modemden dhcp yapmaya devam ediyorum, pool dolunca gidip elle siliyorum.
Şunu anladım Win 2003 Server hiç bir şekilde Win 7 / 8 ürünlere ip veremiyor.;
Yada farklı bir durum var ben vakıf değilim.

Gönderildi : 15/04/2013 16:31

Paylaş: