Forum

Cluster altında bul...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cluster altında bulunan bir Node`a Sanal Makine ekleme

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
912 Görüntüleme
(@AhmetAKTAS)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhab arkadaşlar,

Problemi sizinle paylaşmadan önce sistemde mevcut durum hakkında bilgi vereyim.

Server 2012 kurulu olan 3 fiziksel makine ile bir Cluster mevcut.

Bu cluster altında çalışan toplam 9 Sanal makine (role) bulunuyor. Herbiri bütün node`larda çalışabiliyor. Sıkıntı olmadığı durumda her fiziksel makine 3`er sanal makine çalıştırıyor.

Şimdi gelelim yaşadığım sıkıntıya:

Test maksatlı yeni bir sunucuya ihtiyacımız oldu.

Bu yeni sanal makineyi eklemek için Hyper-V Manager üzerinden yeni bir makine yaratıp bütün ayarlamalarını tamamladım. Herhangi bir sıkıntı yok ve sorunsuz çalışıyor.(Fiziksel Disk olarak normalde Sanal makinelerin ayrı ayrı diskleri var. Bu sonradan eklediğim için öncekilerden birinden kullandım.)

Bunu Cluster`a ekleme için Failover Cluster Manager altında Role sekmesinde yeni bir Role gibi eklemesini de yaptım. Ancak herhangi bir hata vermemesine rağmen Roles altında bunlar görünmemekte. Tekrar eklemek için Role sekmesinden eklemeye başladığımda sanal makineleri göremiyorum.

Bu neden kaynaklanabilir?

Makineyi Failover Cluster Manager üzerinden mi yaratmam gerekirdi?

Sanal Makinayı Role`tanımından cmdlet kullanarak nasıl çıkarabilirim?

Gönderildi : 09/04/2013 20:21

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Soruyu tam anlayamadım siz bu makinayı Hyper-V cluster altınamı almak istiyorsunuz ? 3 Node lu bir Hyper-V cluster mı mevcut elinde ? Role derken neden bahsediyorsun ?

Gönderildi : 09/04/2013 20:45

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhab arkadaşlar,

Problemi sizinle paylaşmadan önce sistemde mevcut durum hakkında bilgi vereyim.

Server 2012 kurulu olan 3 fiziksel makine ile bir Cluster mevcut.

Bu cluster altında çalışan toplam 9 Sanal makine (role) bulunuyor. Herbiri bütün node`larda çalışabiliyor. Sıkıntı olmadığı durumda her fiziksel makine 3`er sanal makine çalıştırıyor.

Şimdi gelelim yaşadığım sıkıntıya:

Test maksatlı yeni bir sunucuya ihtiyacımız oldu.

Bu yeni sanal makineyi eklemek için Hyper-V Manager üzerinden yeni bir makine yaratıp bütün ayarlamalarını tamamladım. Herhangi bir sıkıntı yok ve sorunsuz çalışıyor.(Fiziksel Disk olarak normalde Sanal makinelerin ayrı ayrı diskleri var. Bu sonradan eklediğim için öncekilerden birinden kullandım.)

Bunu Cluster`a ekleme için Failover Cluster Manager altında Role sekmesinde yeni bir Role gibi eklemesini de yaptım. Ancak herhangi bir hata vermemesine rağmen Roles altında bunlar görünmemekte. Tekrar eklemek için Role sekmesinden eklemeye başladığımda sanal makineleri göremiyorum.

Bu neden kaynaklanabilir?

Makineyi Failover Cluster Manager üzerinden mi yaratmam gerekirdi?

Sanal Makinayı Role`tanımından cmdlet kullanarak nasıl çıkarabilirim?

1- Hyper-V Manager içerisinde yarattıktan sonra ilk kez sanal ekler gibi Virtual machine seçip sanki yeni cluster yapıyormuş gibi eklemen gerekirdi, eğer bu şekilde yaptıysan direkt silerek clusterdan çıkarabilirsin. ( Sanal sunucu kapalı durumda olmalı ).

2- Makineyi Cluster Managerdan eklemen gerekirdi evet, daha doğru olurdu en azından.

3- Role tanımı diye anlattığın olay birinci cevap muhtemelen. Fiziksel sunuculara dokunmuyorsan commanda da ihtiyacın yok demektir çünkü.

Gönderildi : 10/04/2013 00:49

(@AhmetAKTAS)
Active Member
Konu başlatıcı

Soruyu tam anlayamadım siz bu makinayı Hyper-V cluster altınamı almak istiyorsunuz ? 3 Node lu bir Hyper-V cluster mı mevcut elinde ? Role derken neden bahsediyorsun ?

Benim amacım yeni kurduğum sanal makineyi Failover Cluster`a eklemek.

Cluster`a dahil olan sunucular Roles sekmesi altında göründüğü için  Role diye bahsettim.

Gönderildi : 10/04/2013 03:48

(@AhmetAKTAS)
Active Member
Konu başlatıcı

1- Hyper-V Manager içerisinde yarattıktan sonra ilk kez sanal ekler gibi Virtual machine seçip sanki yeni cluster yapıyormuş gibi eklemen gerekirdi, eğer bu şekilde yaptıysan direkt silerek clusterdan çıkarabilirsin. ( Sanal sunucu kapalı durumda olmalı ).

2- Makineyi Cluster Managerdan eklemen gerekirdi evet, daha doğru olurdu en azından.

3- Role tanımı diye anlattığın olay birinci cevap muhtemelen. Fiziksel sunuculara dokunmuyorsan commanda da ihtiyacın yok demektir çünkü.

Alper Hocam teşekkürler. Cluster Manager üzerinden tekrar yapmaya çalışıcam.

Gönderildi : 10/04/2013 03:51

Paylaş: