Forum

TS Kullanıcıları G&...

Bildirimler
Hepsini Temizle

TS Kullanıcıları Güvenlik Açığı.

15 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
530 Görüntüleme
(@bbozoglu)
Gönderiler: 108
Estimable Member
Konu başlatıcı

S.A:Arkadaşlar TS kullanıcıları Thin clint aracılığıyla Win 2003 Ent. Edition üzeride oturum açıyorlar yetkileri kısıtlı, ama bir güvenlik açığı gördüm.

masa üstündeki ağbağlantılarımı açtığında sağ taraftaki menüde Other Places altındaki yazıcı ve faxlara sağ tıklayıp araştır dediği zaman bütün partitionlar sol tarafta açılıyor.

Masa üstündeki simgeye sağ tıklatıp özelliklerine girip hedef Bul dediği zamanda istediği partitiona geçiyor full yetkili olarak.Bu açıkları nasıl kapata-biliriz. Teşekkür ederim 

Gönderildi : 18/08/2008 13:55

(@eroldursun)
Gönderiler: 2170
Famed Member

terminal serverırınız için ts conf kısmından  

permission compatibility kısmına bakın

orası full security mi ?

bu kısım full olurise kullanıcalar register ve sistem dosyalarına ulaşamaz

Gönderildi : 18/08/2008 15:05

(@bbozoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Permission sekmesinde compatibility kısmını göremedim.

Gönderildi : 18/08/2008 15:10

(@bbozoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gördüm evet Ful Kontrol seçili.

Gönderildi : 18/08/2008 15:12

(@bbozoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Full kontrol seçili olunca yetkiler daha fazla olmuyormu yoksa benmi yanlış biliyorum.

Gönderildi : 18/08/2008 16:11

(@bbozoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar cevap verebilecek kimse yokmu.

Gönderildi : 18/08/2008 16:55

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba

partition iceriğini exporer edebilir standart users lar. fakat içersinde değişiklik yapamazlar (win system32 prog files gibi folderlarda) eğer ki users lar dosyalar uzerinde oynama yapabiliyorsa farklı bi gruplara a üyelikleri olabilir.

Diğer türlü kullandığın os yi güncelliğini check edebilirsin.

Gönderildi : 18/08/2008 17:33

(@eroldursun)
Famed Member

(@eroldursun)
Famed Member

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc782592.aspx

bu linke bakın full security ile güvenliği arttırmış olursun kulanıcıların regesiterda değişiklik yapmaları ve istem dosyalarına ulaşmasını engellersin

diğer kısım ise ts ile ilgil değilde sisteminizdeki izinlerle alakalı olduğunu sanıyorum

Gönderildi : 18/08/2008 17:39

(@bbozoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Unuttuğum birşey var.thinclint kullanıcıları ERP programı kullanıyor, bu programı kullanan kullanıcı Program Files, Sistem dizini ve common files gibi alanlarda yazma yetkisi oluyor mecburen.domain user olunca problem ler yaşıyoruz.İster istemez Domain Adminler. Böyle bir durum da ne  yapabiliriz. Önerilerinize bakacağım.

Arkadaşlar ilginizie Teşekkür ederim.

Gönderildi : 18/08/2008 18:17

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Userlar Domain Admin yetkisindeyseler her şeyi yapabiliriler.

Gönderildi : 18/08/2008 18:20

(@bbozoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam yapacak birşey yok mu?

Gönderildi : 18/08/2008 19:22

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Kullanıcıları Domain User a geri alın ve ERP sisteminin ihtiyaç duyduğu yerlere gerekli yetkileri verin.

Gönderildi : 18/08/2008 19:30

(@bbozoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ERP Sistemi; C böümünde windows dizini altında, Program files altında ve common files altında tam yetkili olması gerekiyor. Buralarda yetki verilince de açıklar oluyor. Şaşdım kaldım.

Gönderildi : 21/08/2008 15:02

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Şimdi tabi biraz zor bir yöntem olacak ama en sağlıklısı bu diye düşünüyorum.

Domain Controller olan makinelerin üzerine ortaklaşa kullanılan hiçbir yazılım yada veritabanı yüklenmemesi gerekir. Yüklendiğinde haklardan doğan bu tür problemler ile karşılaşabiliyoruz.

Şimdi siz o kullanıcıları Domain Admin grubundan alsanız dahi Program Files, Windows gibi gidizinlere full control yada WRX hakları vermek zorundasınız. Zaten bu hakları verdiğinizde kullanıcı tüm sistem dosyaları üzerinde hak sahibi olacaktır ki, bir DLL dosyasını silmesi size bir çok baş ağrısı olarak geri dönmesini sağlayacaktır. En azından DC  çalışmayacak duruma gelecektir.

Bu nedenle bu ERP yazılımı için ayrı bir member server kurarak, kullanıcıları local admin grubuna ekleyin.  Derseniz ki bana yeni sunucu almıyorlar, o zaman yapacak bir şey yok gibi. Ama patronunuzla bu konuyu konuşmanızda fayda var.

Kolay gelsin 

Gönderildi : 21/08/2008 15:40

Paylaş: