Forum

Server 2003 DNS ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2003 DNS çözümleme sorunu

23 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,373 Görüntüleme
(@MerveAkis)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

İyi günler herkese. Şöyle bir problemim var: Server 2003 üzerinde çalışan DNS sadece skype.com adresini çözümleyemiyor. Bu problem 2 hafta önce ortaya çıktı. Local Network içindeki hiç bir makine skype.com a ulaşamıyor ve bu konuda güvenlik duvarındaki kuralları teker teker inceledik ama sorunun DNS'ten kaynaklandığını düşünüyoruz çünkü  güvenlik duvarından engellense loglarda görünürdü ama DNS tarafından çözümlenip güvenlik duvarına kadar bile çıkamıyor. 

Skype.com dışında başka hiç bir sitede bu problemle karşılaşmadık  acaba konu ile ilgili fikri ve önerisi olan var mı?

Şimdiden teşekkürler. 

Gönderildi : 12/02/2013 19:08

(@enginkosova)
Gönderiler: 375
Üye

İyi günler herkese. Şöyle bir problemim var: Server 2003 üzerinde çalışan DNS sadece skype.com adresini çözümleyemiyor. Bu problem 2 hafta önce ortaya çıktı. Local Network içindeki hiç bir makine skype.com a ulaşamıyor ve bu konuda güvenlik duvarındaki kuralları teker teker inceledik ama sorunun DNS'ten kaynaklandığını düşünüyoruz çünkü  güvenlik duvarından engellense loglarda görünürdü ama DNS tarafından çözümlenip güvenlik duvarına kadar bile çıkamıyor. 

Skype.com dışında başka hiç bir sitede bu problemle karşılaşmadık  acaba konu ile ilgili fikri ve önerisi olan var mı?

Şimdiden teşekkürler. 

Command üzerinden ;

tracert skype.com

yazıp çıktıyı paylaşırmısınız?

ayrıca 78.141.177.180 ile bağlanabiliyor musunuz? 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/02/2013 19:40

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

skype.com icin forwarder tanımlayabilirsiniz 8.8.8.8 gibi bir adresi

Gönderildi : 13/02/2013 04:42

(@MerveAkis)
Active Member
Konu başlatıcı

Engin bey geç cevap verdiğim için kusura bakmayın. Command ekranı aşağıdaki gibi :

tracert skype.com

Unable to resolve target system name skype.com

Ayrıca 78.141.177.180 ile de bağlanamıyorum.  

Gönderildi : 13/02/2013 12:33

(@MerveAkis)
Active Member
Konu başlatıcı

Vasvi bey evet 8.8.8.8 diye forwarder tanımlamıştım ve en başlarda o şekilde ulaşabiliyordum ancak dünden beri o şekilde de ulaşamıyorum. 

Gönderildi : 13/02/2013 12:36

(@DenizCINAR)
Gönderiler: 48
Trusted Member

204.9.163.225 i de bir dener misiniz?

Gönderildi : 13/02/2013 13:47

(@MerveAkis)
Active Member
Konu başlatıcı

Denedim 204.9.163.225 e de ulaşamıyorum.

Gönderildi : 13/02/2013 13:56

(@DenizCINAR)
Gönderiler: 48
Trusted Member

Ben tam kavrayamadım. Bu adrese ping atabiliyor musunuz? Yoksa atamıyor musunuz? Dns çalışmıyor ise ileticiye yazdığınız skype.com ileticisine ping atarken isim çözümlemesinde sorun yaşarsınız. Eğer komut satırında bu verdiğim adrese ping atamıyorsanız başka bir sorununuz vardır.

iletici ayarı görüntüsünü örnek alabilirsiniz.

Gönderildi : 13/02/2013 14:00

(@MerveAkis)
Active Member
Konu başlatıcı

Dün ile bugün farklılıklar yaşıyoruz ben şimdi kontrol etmeme göre cevap vereyim. 

204.9.163.225 e ping atabiliyorum ancak browser üzerinden ulaşamıyorum. Ancak skype.com u pingleyemiyorum. Forwarders a sizin resimdeki gibi skype ın DNS ini de eklesem, google ın DNS ini de eklesem yine de skype.com a ulaşamıyorum pingleyemiyorum ancak 204.9.163.225 i pingleyebiliyoruz. 

Gönderildi : 13/02/2013 14:15

(@borayildiz)
Gönderiler: 675
Honorable Member

Server 2003 üzerinde "telnet 8.8.8.8 53" komutu nasıl tepki veriyor? 53 portu üzerinden bağlantı kurabiliyor ise

Server 2003 üzerinde DNS servisini restart edip sonucu paylaşır mısınız?

Gönderildi : 13/02/2013 14:20

(@MerveAkis)
Active Member
Konu başlatıcı

Telnetle bağlantı kurabiliyorum. 

Şöyle de söyleyeyim DNS Forward Lookup Zone a tanımladığımda skype.com geliyor ama sadece ilk açılış sayfası geliyor oradan başka bir şeye tıkladığımızda ise gidemiyoruz.

Önceki cevabımla çakıştığı için özür dilerim dediğim gibi 204.9.163.225 e ping atabiliyorum forwarders olarak tanımlasam da gelmiyor ama.

Hafta sonu serverı zaten elektrik hatlarındaki çalışma nedeniyle kapatıp açmıştık. Onun dışında şu anda da servisi restart yaptım ancak bir değişiklik yok ne yazık ki. 

Gönderildi : 13/02/2013 14:38

(@enginkosova)
Üye

Engin bey geç cevap verdiğim için kusura bakmayın. Command ekranı aşağıdaki gibi :

tracert skype.com

Tracert attığınızda 1. aşamadan itibaren mi "Unable to resolve target system name skype.com" vermekte?

Çünkü aşama aşama ilerlemesi hiç yoktan sizin modeminizden çıktığını görmeniz gerekir.

[url= http://s18.postimage.org/9kfens1mt/tracert.jp g" target="_blank">http://s18.postimage.org/9kfens1mt/tracert.jp g"/> [/img][/url]

Birde;

tracert  204.9.163.225

dener misiniz? 

Ayrıca denemeyi yada denemeleri yaptığınız makinaların host dosyalarını kontrol ettiniz mi? 

Gönderildi : 13/02/2013 15:46

(@vasviuysal)
Üye

tracert skype.com

Tracert attığınızda 1. aşamadan itibaren mi "Unable to resolve target system name skype.com" vermekte?

Çünkü aşama aşama ilerlemesi hiç yoktan sizin modeminizden çıktığını görmeniz gerekir.

[url= http://s18.postimage.org/9kfens1mt/tracert.jp g" target="_blank">http://s18.postimage.org/9kfens1mt/tracert.jp g"/> [/img][/url]

Birde;

tracert  204.9.163.225

dener misiniz? 

Ayrıca denemeyi yada denemeleri yaptığınız makinaların host dosyalarını kontrol ettiniz mi? 

hocam tracert isleminde de isme tracert cekiyor iseniz dns ismi cozmuyor ise işlemin devam etme ihtimali yok hali ile

ip adresine ping atıldugunda yada tracert cekildiginde ulasılabiliyor ise dns sorunu oldugu kesinleşir  

Gönderildi : 13/02/2013 15:58

(@MerveAkis)
Active Member
Konu başlatıcı

Şimdi skype.com olarak tracert işlemi gerçekleştirdiğimde daha hiç bir hop a uğramadan direk Unable to resolve target system name skype.com diyor.

ama 204.9.163.225 için tracert komutunu kullandığımda sorunsuz olarak bütün hop ları gösteriyor.

skype.com a ping atamıyorum ama 204.9.163.225 e ping atabiliyorum. 

Gönderildi : 13/02/2013 16:45

(@vasviuysal)
Üye

dns serverinizdeki root dns serverlerin listesini silip , guvenli bir root dns server uzerinden guncellemeyi deneyebilirsiniz

http://www.iana.org/domains/root/servers

Gönderildi : 13/02/2013 16:48

(@MerveAkis)
Active Member
Konu başlatıcı

dns serverinizdeki root dns serverlerin listesini silip , guvenli bir root dns server uzerinden guncellemeyi deneyebilirsiniz

http://www.iana.org/domains/root/servers

Ne demek istediğinizi tam anlayamadım root dns list zaten sabit ve verdiğiniz linkteki root serverlarla uyuşuyor. Daha da güvenli nereden alabilirim anlayamadım?

Gönderildi : 13/02/2013 17:46

(@enginkosova)
Üye

Makinaların host dosyalarını kontrol ettiniz mi?

Gönderildi : 13/02/2013 18:17

(@MerveAkis)
Active Member
Konu başlatıcı

Makinaların host dosyalarını kontrol ettiniz mi?

Evet kontrol ettim ama zaten bu sorun sadece tek bir bilgisayarda değil ağımızdaki tüm bilgisayarlarda var (tahminen tabii kide hepsinin de açıp açmadığını kontrol etmedim). Denemelerimi zaten DC üzerinden yapıyorum onun da hosts.ini dosyasında bir sorun yok.

Gönderildi : 13/02/2013 18:46

(@borayildiz)
Gönderiler: 675
Honorable Member

event viewer içerisinde DNS veya system loglarında ilgili olabilecek hatalar var mı?

Gönderildi : 13/02/2013 19:25

Sayfa 1 / 2
Paylaş: