Forum

500 pc olan ağda do...

Bildirimler
Hepsini Temizle

500 pc olan ağda domain kurulum

19 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
720 Görüntüleme
(@celalgur)
Gönderiler: 37
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

6 ayrı lokasyonumuz var 2 lokasyon wireless ile bağlanıyor öbürleri 2mbps g-dat ile bağlanıyor.
Merkeze domain ve dhcp  kuracağız bütün lokasyonlar buraya bağlanacak.doğru bir yapımı
ağı daha fazlamı meşgul etmiş oluruz.Ayrıca domain ve dhcp makinalarının sistem gereksinimleri
nasıl olmalı.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 10/02/2013 04:39

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

lokasyonlarda kaç BiLGiSAYAR olacak? lokasyonda server kurmayı planlıyormusunuz ? kaç serveriniz var bu yapıyı kurmak için

Gönderildi : 10/02/2013 16:27

(@celalgur)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ilginiz için teşekkür ederim.

merkez : 200 pc
1.lokasyon : 150 pc
2.lokasyon : 50 pc
3.lokasyon : 50 pc
5.lokasyon : 30 pc
6.lokasyon : 20 pc

lokasyonların hepsi merkeze toplanıp ıp lerini merkezden alıyorlar.

Biz merkeze 1 DC - 1 ADC -1 DHCP kurmayı düşünüyoruz lokasyonlara server kurmayacağız.ama siz sistem böyle

çalışmaz veya yavaş çalışır diyosanız lokasyonlara nasıl server kurmalıyız.

teşekkürler.

Gönderildi : 10/02/2013 17:27

(@bulentsenguler)
Gönderiler: 28
Eminent Member

- Lokasyonlar ile merkez arası bağlantı şeklin vpn mi olacak?

- DHCP sadece yerel ağda hizmet verebilir eğer DHCP server merkezde olacak diyorsan her lokasyonda DHCP-Relay Agen kurman gerekecek.tabiki aradaki bağlantın koptuğunda o lokasyondaki sistemler ip alamayacağından dolayı çalışmanız sekteye uğrayacak.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2010/10/24/dhcp-relay-agent.aspx 

Her lokasyonunda en azından;

1 adet DC

1 adet Dhcp

1 adet DNS(merkez DNS'e yönlendirebilirsin ama merkez ile lokasyon arasındaki hatta sıkıntı oluştuğu anda DNS çalışmayacak)bulunmalıdır diye değerlendiriyorum.

Böylelikle hem bant genişliğini hemde oluşan bağlantı kopmalarına karşı sistemi daha etkin kullanmış olursunuz.

Gönderildi : 10/02/2013 18:27

(@davuteren)
Noble Member

benim önerim her bölgeye küçük hp nin mini tower serverlarından var bunlardan kurmanız, 150 makina ya da 50 makina domain e login olmak istediğinde global catalog sorgulaması yapacaktır. bunu server üzerinden çekmeye çalıştığında ise login süreleri çok uzayacaktır. sitelar arasında vpn kurun, her bir bölgeye adc kurulumu yapın dns ve global catalog olsun. problem yaşamazsınız, merkezde dhcp server ayrıca tutmaya gerek olmadığını düşünüyorum. adc üzerine bu yükü yüklediğinizde bence iyi bir konfigurasyon olacaktır.

Gönderildi : 10/02/2013 18:52

(@celalgur)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Davut Bey Merhaba

HP mini tower server dediğiniz hangisi micro serverlarmı yoksa tower olanmı mesela ML110 gibi.
tabi merkezdeki DC olan server daha ii olmalı değilmi.

dhcp dc ve adc leri yormazmı

teşekkürler.

Gönderildi : 10/02/2013 19:28

(@davuteren)
Noble Member

benim bahsettiğim HP Mikro AMD N40L 2GB Mini Server  gibi.. fakat bu şart değil. yer kaplamasın vs. diye böyle düşündüm.  merkezdeki yapının sağlamlığı önemli. site lardaki kullanıcılar sadece activedirectory de dns, dhcp, ad yi kullanacaklar fakat merkezde daha fazlası olacak. dhcp yi active directory üzerine kurmanız doğru olacağını düşünmüyorum. 2. server üzerine kurarsanız daha hızlı yanıt alabilirsiniz. çünkü şöyle düşünün kullanıcının biri login olmaya çalışıyor bilgisayara ve global cataloga sorgu gönderiyor. active directory pc si bu arada dhcp ye ip adresi vermekle meşgul ve bundan dolayı kullanıcının geç login oluyor olması hoş olmaz. 🙂

Gönderildi : 11/02/2013 00:04

(@celalgur)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Davut bey

merkezdede 1 DC 1 DHCP server

lokasyonlardada 1 ADC  1 Dhcp  server yani 2 şer tane cihaz mı almalıyım.

bu benim için 14 ayrı server 7 ayrı lisans olur maliyet yükselir

doğrumu anladım bilemedim. kolay gelsin.

Gönderildi : 11/02/2013 02:16

(@davuteren)
Noble Member

Merkezde 2 server olsun, biri dc digeri adc olabilir. Bolgelerde 1 dc olmasi yeterli. 2 sunucuya gerek yok. Ayni server uzerinde dhcp yi de kurabilirsiniz sikinti cikacagini dusunmuyorum ki benzer bir yapi suan benim sistemimde var. Merkezde 2 tane dc var birinin uzerinde global catalog kurmadim buna dhcp kurdum. Bolgelerde 1 tane sunucu var uzerlerindw ad, dns, dhcp var. Kullanicilar login olduktan sonra merkeze terminal sunuci uzerinden baglaniyorlar. 

Gönderildi : 11/02/2013 10:05

(@yukselhamzaoglu)
Gönderiler: 3
New Member

Celal Bey; Davut Beyin dediklerine ek olarak; lokasyonlara server kuracaksanız bunlara bakımını da göz önünde bulundırmanızı öneririm. En basitinden serverla ra ups v.s gibi şeyler; lokasyonlarda size yardımcı olacak personel.

Benim çalıştıgım yerde de 12 ayrı lokasyon var. Ama en büyük sıkıntım diğer bölgelerdeki personel mesai bitiminde ve hafta sonu şalterleri indirince eliniz bağlı kalabiliyor. Bunu defalarca anlatmama rağmen 🙂

Dolayısıyla bölgelerde serverlarınızı RODC olarak yapılandırabilirsiniz.

Gönderildi : 11/02/2013 14:14

(@celalgur)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Davut Bey teşekkür ederim zaman ayırdığınız için

bölgelere kurduğum sunucuları global catolog yapayım mı ?

birde l,sans alırken domain için ayrı cal , dhcp için ayrı cal mı almalıyım örneğin 500 domain , 500 dhcp mi?

kolay gelsin.

Gönderildi : 11/02/2013 22:27

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

ben dc kurululumlarında sayı cok cok fazla degil ise tum dc'lerde global catalog olmasından yanayım

en azından merkezdeki ad sunucularda 

Gönderildi : 11/02/2013 22:29

(@celalgur)
Trusted Member
Konu başlatıcı

lisans alırken domain için ayrı cal , dhcp için ayrı cal mı almalıyım örneğin 500 domain , 500 dhcp mi?

Gönderildi : 13/02/2013 02:54

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

dhcp için cal lisansı diye bir lisans hic duymadım ben 

Gönderildi : 13/02/2013 02:55

(@celalgur)
Trusted Member
Konu başlatıcı

serhat beyin bir yazısında okudum diye hatırlıyorum ama bulamadım.

Gönderildi : 13/02/2013 02:59

(@tunconur)
Gönderiler: 62
Estimable Member

500 adet domain cal almanız yeterli olacaktır. Lisanslamaya dikkat etmelisiniz. Özel fiyatlar almalısınız.

Gönderildi : 13/02/2013 03:25

(@celalgur)
Trusted Member
Konu başlatıcı

dc makina be dhcp makina ayrı makinalar olacak yinede dediğiniz gibi mi

dhcp için cal lisansı almayacakmıyım.

Gönderildi : 14/02/2013 01:32

(@davuteren)
Noble Member

bölgelerdeki pc ler de aynı server üzerinde olabilir dhcp ve ad. fakat mutlaka bir pc ye backup alın ki olurda aksilik olursa kurulum yapmanız daha basit olur . 500 clientlık cal lisans alarak merkezdeki serverlardan birine terminal server lisanslarını girerseniz o tüm sunuculara kendini tanıtacaktır.

Gönderildi : 14/02/2013 11:03

(@celalgur)
Trusted Member
Konu başlatıcı

herkese cevaplar için teşekkür ederim.

Gönderildi : 15/02/2013 21:58

Paylaş: