Forum

server 2008 backup ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

server 2008 backup ve farklı hdd'ye restore

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
423 Görüntüleme
(@erenbalta)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

İyi günler arkadaşlar. Kullandığım bir server pcde harddisk doldu. 2 ye bölünmüş bi yapısı var. C ve D olarak. windows C'de kurulu. Ben C'de bulunan windows ve bütün diğer programların yedeğini alıp farklı bir harddisk'e geri döndürmek istiyorum.

Yeni aldığım harddiskide windows server yönetiminden 2 ye böldüm ve formatladım. Eski hdd (C,D) ve yeni hdd (E,F) olarak 4 bölüm mevcut ve windows C de kurulu.

Takip etmem gereken adımlar nelerdir yardımcı olursanız çok sevinirim.

yedek alırken vss copy backup mı vss full backup mı almam gerekiyo? harici bir yedekleme programı kullanmıyorum. 

Yedeği F'ye alıp, eski harddiski söküp restore işlemini gerçekleştirsem sorun olurmu? yada nasıl ne şekilde bi yol takip etmem gerekiyo?

Server'da dns,ad,webserver,sql server 2005 kurulu. 

Gönderildi : 14/11/2012 14:44

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Komple sistemin imajını alın. İşinizi garantiye alın sonrasında acronis, norton ghost veya türev bir yazılımla disk clone yaparak verilerinizi yeni diske taşıyabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/11/2012 15:39

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

disk to disk clone işlemi yapan herhangi bir yazılım işinizi gorecektir

hatta hiren's boot cd ile kolayca halledebileceğinizi düşünüyorum 

iyi çalışmalar 

Gönderildi : 14/11/2012 15:49

(@erenbalta)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

cevap için teşekkürler. Hirens boot cd'de bulunan clonezilla ile partition clone işlemi yaptım. Clone tamamlandı fakat boot etmiyor. Windows cd'si ile mbrfix bootfix yapmayı denedim fakat harddisk görünmüyor. yeni harddisk 2TB boyutunda ve yapısı gpt olduğu için galiba(ne ara gpt yaptım nasıl yaptım onuda bilmiyorum). İşin içinden çıkamadım bana detaylı bi bilgi verebilecek bi arkadaş yardımcı olursa çok sevinirim. İyi çalışmalar

Gönderildi : 15/11/2012 12:14

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Boot etmemesinin sebebi mbr diski clone yapmadığınızdan kaynaklanabilir. Bu iş için hireni bilmiyorum ama acronis kullanmanızı öneririm.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/11/2012 12:56

Paylaş: