Forum

Domaine girmiyor

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domaine girmiyor

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,053 Görüntüleme
(@huseyinaltin)
Gönderiler: 169
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar.

Şirketin fabrika kısmında yer alan bir bilgisayarda sıkıntı yaşamaktayız. Bu makinayı domaine alamadım. Giriş reddedildi gibisinden bir uyarı veriyor. Bunun yanı sıra dosya paylaştığı zaman mühendisler içine dosya atamıyorlar şifre istiyor.

Diğer bilgisayarlardan çizip bu bilgisayara gönderiyorlar bu bilgisayarda oradaki makinaya gönderiyor. Kendi bünyesinde proğramı olduğu için biraz riskli.

Bu tarz bir sıkıntıyı nasıl aşabilirim. Bilgisayarda xp yüklü.

Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 08/11/2012 00:30

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba alınan hata nedir tam olarak paylaşır mısınız? Bu bilgisayarın ip yapısında dns olarak domaini gördüğünüze emin olun.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/11/2012 00:58

(@huseyinaltin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rıza bey ilginize teşekkür ederim.

Şuanda hatayı hatırlayamıyorum ama "access denied" tarzında bir hata aldığımı belirtmek isterim. Gerek yönetici hesabımla gerek bilgisayar için açılan hesap ile erişemedim.

İp yapısı için konuşacak olursam dns kısmında domain controllerin ip'si yer almaktadır.

Gönderildi : 08/11/2012 01:06

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4302
Co-Helper

İşlemi local admin hesabı ile yapmalısınız. DNS erişimini ad ve ip ile ping atarak test edin olmadı ethernet'e ip bilgilerini manuel girerek deneyiniz. Sistemler Home Edition değilse alabiliyor olmalısınız. XP Home edition'ın domain desteği bulunmamaktadır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/11/2012 01:59

(@huseyinaltin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Professional işletim sistemin sahip ve admin hesabı ile bu işlemleri gerçekleştiriyorum. Bağlantı bilgilerini incelediğimde dns kısmında domain controllerin ip adresi yer almaktadır. El ile düzenleme yaptığımdada aynı sonuçla karşılaşmaktayım. Ama o makina üzerinden domain controllere ping atamadım.

Makinayı domaine alamasam bile windows 7 makinadan xp makinaya dosya atabilsem yine sıkıntım çözülmüş olacak.

Gönderildi : 08/11/2012 02:09

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4302
Co-Helper

Windows 7 iletişimi için XP'lerde LLTD yüklü olması gerekir.
http://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=5577

işletim sistemleri güncel değilse buradan yükleyebilirsiniz bunun v6 sı SP3 ile gelir ağ özelliklerinde bağlantı ağ topolojisini görebiliyor olmasınız göremiyorsanız manuel yükleme gerekebilir.
http://support.microsoft.com/kb/922120
http://www.itropics.net/computers/networking/87-lltd-installation-in-xp-sp3-to-solve-vista-share-issue
Sonrasında gelişmiş paylaşım ayarlarında parola korumalı paylaşımın kapalı olması iletişim için yeterlidir.

Domain'e erişemiyorsanız ağ haritanızda problem vardır dns'i orada görmeniz önemli değil. DHCP nizi de kontrol edin clone kayıtlar olabilir IP dağıtımını düzgün yapıyor olmalı. DNS server da client'lara ulaşabiliyorsa tekrar deneme yaparsınız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/11/2012 02:46

(@huseyinaltin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İbrahim bey ilginize teşekkür ederim. Yarın deneyeceğim.

Gönderildi : 09/11/2012 01:53

(@huseyinaltin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sorun çözüldü yardımı bulunan herkese teşekkürü bir borç bilirim.

Gönderildi : 10/11/2012 22:41

Paylaş: