Forum

DC güvenlik se...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DC güvenlik seviyesi

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
413 Görüntüleme
(@demirdemir)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

domaine aldığım server 2003 kurulu bir makinada DC kullanıcı adı ve şifresiyle makinaya logon olduğumda gariptirki ne masa üstünü değiştirebiliyorum  nede explorer güvenlik seviyesini düşürebiliyorum bu konuda acil yardıma ihtiyacım var yardımcı olurmusunuz.o makinaya DC yetkileri nasıl verebilirim? 

Gönderildi : 08/08/2008 19:56

(@ErenSARISALTIK)
Gönderiler: 890
Noble Member

Merhaba,

Bilgisayarı local administrator ile açıp.Bilgisayarım sağ tuş yönet
(manage) dedikten sonra.Local users and groups altındaki gruplara
tıklayın.Sağ taraftaki "administrators"(veya Power Users) üzerine sağ tuş "add" deyip  hata aldığınız kullanıcıyı buraya
ekleyiniz.Sonra domainde bu kullanıcı ile join olup tekrar
deneyiniz.

Not:Local admin hakkı verdiğiniz kullanıcı localde sınırsız yetkiye sahip olur... 

Kolay Gelsin... 

Gönderildi : 08/08/2008 20:02

(@demirdemir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

tekrar merhaba sanırım anlatmak istediğim yanlış anlaşıldı yada arada bir anlaşmazlık oldu

o kullanıcıya yetki versemde explorer yetki seviyesini düşüremiyor

soyle tekrarlıyayım

domaine yeni bir makina dahil ettim bu makine üzerinde 2003 server kurulu

ve domaine girdikten sonra o makina üzerinde oturum olarak DC makinenin kullanıcı adı ve şifresiyle logon olmama rağmen çeşitli haklardan mahrum olarak açılıyor makine

acaba dc üzerinde policy lerde mi bir problem var

Gönderildi : 08/08/2008 20:10

(@ErenSARISALTIK)
Gönderiler: 890
Noble Member

Policylerden de olabilir tabi ama....siz bahsettiğim işlemi kullanıcının bilgisayarı üzerinde yapıyorsunuz değil mi?

Gönderildi : 08/08/2008 20:13

(@demirdemir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

tabiki o bilgisayar üzerinde yapıyorum

pekı nasıl gıderebılırım bu problemı

Gönderildi : 08/08/2008 20:15

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

DC makinanın kullanıcı adı parolası ile açıyorum diyorsunuz ama bu kullanıcıların yetkilerinden bahsetmiyorsunuz. Ayrıca gpo dan bahsettiğiniz tarzda bir kısıtlama yaptınız mı ve yaptıysanız nereye uyguladı nız?

Not: DC olan bir ortamda userlar şayet domain user ise domain userdırlar. Ben olsam program kurmak yada ayar yapmak için local admin yada power user haklarını vereceğime mmc konsolunu yada run as ı kullanırdım.  

Gönderildi : 08/08/2008 20:16

(@demirdemir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

BIR ENTERPRISE ADMINININ NE GIBI BIR YETKI KISITLAMASI OLABILIRKI DC MAKINAYI ADMINLE ACTIGIM SIFREYLE YENI DOMAINE ALDIGIM SERVER 2003 MAKINASINADA OYLE LOGON OLUYORUM , HIC BIR KISITLAMA YOK GPO LARI SADECE KULLANICILARA CAKTIM

ONUN DISINDA BU BAHSETTIGIM MAKINADA HIC BIR KISITLAMA YOKKI

KI BIRAKIN ENTERPRISE YETKISIYLE YADA DC MAKINA ADMINIYLE OTURUM ACIYORUM

BIR DENEYIN ISTERSENI DOMAINE YENI BIR 2003 SERVER SOKUN VE O MAKINADA DC ADMINIYLE OTURUM ACIN

PROBLEMI SIZDE GORUN ISTERSENIZ 

Gönderildi : 08/08/2008 20:29

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Demir Bey;

Yazı karakterinizi küçültürseniz daha iyi olacaktır bence. Klavye dilinde böyle bir yazının ne anlama geldiğini biliyorsunuzdur heralde. Postunuzu ilk açtığınızda 2 dakikanızı daha ayırıp sisteminizi kullanıcılarınızı yetkilendirmenizi yazmış olsaydınız benimde böyle saçma bir soru sormama gerek kalmazdı. Benim domainimde 4 adet 2003 ent srvr hali hazırda mevcut zaten. Ama hepsinin ayrı kullanıcısı var ve bu kullanıcılar 1i dışında domain admin yetkisine sahipler ve hiçbir policy den etkilenmiyorlar. Çünkü bu kullanıcılarım ayrı bir ou da domain userlar ayrı bir ouda ve uyguladığım tüm policyler userların ou sunda. Bence siz uyguladığınız policy leri tekrar kontrol edin.

Gönderildi : 08/08/2008 20:39

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

GPO'lardan şüpheleniyorsanız eğer GPO'larınızı yedekleyin ve ardından da dcgpofix komutu ile GPO değerlerini defaulta çekebilirsiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 08/08/2008 23:27

Paylaş: