Forum

Sistem kurulumu ve ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sistem kurulumu ve ihtiyaçları.

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
491 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Bir sistem kurulumu için; izlemem gereken yol, oluşabilecek ihtiyaçlar, konuşulması ve tavsiye edilmesi gerekenler, tercih edilebilir ürünler, güvenlik ve yedekleme sistemleri.

Bunların içinde bulunduğu  bir bilgilendirme makalesi veyahut benzeri bir yazı mevcut mudur? Bu konu ile ilgili nereden bilgi alabilirim?

Gönderildi : 17/10/2012 13:16

(@Anonim)
Gönderiler: 0

gereksinim ihtiyaç üzerine kurulur.

amaç ve ihtiyacınızı bilmeden yapılacak her türlü öneri sadece fikirdir.

ihtiyaçlarınızı belirlemeden bu türden konuya cevap almanız bence yanlış yönlendirmeden başka bir şey değildir.

Gönderildi : 17/10/2012 13:46

(@mustafayilmaz-2)
Gönderiler: 142
Estimable Member

Tabi ihtiyacın yanında bütçe de önemli bir parametre.

Bir de iki sunucu ile bütün istediğiniz servisleri çalıştıramayabilirsiniz. Yola çıkarken sunucu sayısını da ihtiyaç ve bütçe analizine göre yapılandırmak gerekir. 

Gönderildi : 17/10/2012 14:00

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Bir sistem kurulurken kabaca neler olmak zorunda, ihtiyaç listesi gibi bir şey var mı?

Gönderildi : 17/10/2012 14:35

(@erkanbbayraktaroglu)
Gönderiler: 376
Reputable Member

Merhaba;

Ben kendi çalıştığım şirketteki kurulu düzenekten örnek vereyim, belki sizinde işinize yarayabilir;

2 Adet Server; 1 inin üzerinde Server 2003 var SQL datalarım ve muhasebeyle ilgili tüm datalarım burada, Diğer ise Server 2008 R2 Üzerinde Active Directory,DNS,DHCP kurulu, bu server üzerinden hyper-v sanallaştırma teknolojisi kullanılarak 2 tane Server 2008 kurulmuş, birinde dosya paylaşım ve rolleri diğerinde ise WSUS ve Antivirüs güncellemeleri yapan sistemim mevcut.

4 Adet 50 Portluk 10/100/1000 mbps switch mevcut, (size tavsiyem yönetilebilir switch kullanmanız IP çakışmaları vs gibi sorunlarla karşılaşmazsınız ama bu şirket maliyetiyle ve yapınızla ilgili bir durum)

1 adet fortigate firewall kullanılıyor. (piyasada farklı markalarda mevcut)

Yedekleme sistemi Qnap tarzı bir sistem kullanabilirsiniz. Kolay bir arayüzü mevcut.

Mail sunucusunu siz yönetmek istiyorsanız exchange istemiyorsanız ise farklı şirketlerin sunduğu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. (örnek olarak şirketimizde kullanılan mail sunucusunun firması  http://www.mailenable.com/  )

Umarım yardımcı olur bu bilgiler. 

Gönderildi : 17/10/2012 17:35

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Değerli bilgileriniz için teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 17/10/2012 17:50

(@erkanbbayraktaroglu)
Gönderiler: 376
Reputable Member

Merhaba Murat Bey;

Yazdıklarım işinize yarayacaksa ne mutlu bana 🙂

Firewall olarak fortigate ve sonicwall tavsiye edebilirim. Fortigate in Analyzer denilen sisteminide satın alırsanız clientlarda yapılan internet girişleri (browser farketmeksizin) loglayacaktır. Aynı şekilde de sonicwall un Logsing denilen sistemi var. Mantık aynı ikiside log tutuyor hangi sitelere erişim sağlanmaya çalışıldığını görebileceksinizdir.

Qnap Yedekleme sistemi hatta ve hatta qnap üzerinde kullanıcılar oluşturabilip ftp açabiliyorsunuz, dosya ve paylaşım yapıp yetkilendirmesini sağlayabiliyorsunuz ve daha sayamayacağım birsürü özellik 🙂

Qnap gibi birşey almayı düşünürseniz server üzerinde herhangi bir dosya paylaşımı vs gibi işlemler yapmanıza gerek kalmıcaktır diye düşünüyorum.

herşeyden önemlisi şirketiniz sizden neyi istiyor düzgün bir planlamayla gerçekten başarılı sonuçlar alabilirsiniz. 1 server üzerinden hyper-v teknolojisini kullanarak bir çok ihtiyacınızı karşılayabileceğinizi düşünüyorum.

Saygılar

İyi Çalışmalar 

Gönderildi : 17/10/2012 18:07

(@S.AhmetTasova)
Gönderiler: 341
Reputable Member

Erkan Bey Merhaba,

İnanın istediğimi bilgileri tam anlamıyla aktarmayı başarmışsınız.

Elinize emeğinize sağlık. Bu bilgileri not alıyorum ve ilk müsait olduğumda kontrol ederek kendim buna benzer bir örnek yapı oluşturmayı düşünüyorum. İmkanlarım buna çok olmasa da elverişli sayılır. Qnap sanırım yedekleme uygulaması, bunuda inceleyeceğim. Ayrıca Firewall olarak Juniper bilgim çok olmasada var fakat Fortigate Firewall'ıda araştırmayı düşünüyorum. 

Tekrar çok teşekkür ederim.

Burada sorular sorarak başlamalısınız ?

-Merkezi yönetime uygun bir yapı varmı ?

-Firmada web sunucular barındırılacak mı ?

-Eposta hizmeti verecekmiyim ?

-Güvenlik ihtiyaçlarım neler ?

-Yönetimsel ihtiyaçlarım neler.?

-Firmanın yapısı nasıl ne işle uğraşıyor.?

-Kullanıcı profili nedir çalışma ortamında kullanılan argümanlar nelerdir.?

-Firmanın bu işler için ayıracağı bütçe nedir?

Gibi soruların cevabını aldıktan sonra yada verdikten sonra, ilk olarak Active directory ve DNS ile başlarsınız.Web sunucu,eposta sunucu,update sunucu,antivirus sunucu,Remote desktop bağlantılar vs. vs. gider.Sonrasında bu ihtiyaçları konumlandırıp  Network dizaynı ve güvenlik tarafına yönelirsiniz.Arkadaş güzel soylemiş ama buna paralel çözümler için aynı işi yapıyor ve aynı imkanlara sahip oluyor olmanız lazım.ki bana göre bu yaklaşım pek doğru olmaz.

Selamlar. 

Gönderildi : 17/10/2012 18:13

Paylaş: