Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008 R2 Desktop Wallpaper Group Policy Hk.

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,165 Görüntüleme
(@ozguroz)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar;

Şirketimizde Dc w2k8 r2 std Sp1  ve kullanıcıların tümü win7 pro sp1 kullanıyor.

Oluşturduğum group policy şu şekilde.

Enable Active Desktop  - Enable

Disable All items - Enable

Desktop Wallpaper - Enable

Policyi bütün domaine uyguladım ve herkezin masaüstü arka planı istediğim şekilde değişti. Fakat bununla ilgili 2 sorunum var.

1- Kullanıcılar masaüstü arka planını bilgisayardaki herhangi bir resime sağ tıklayıp masaüstü arka plan ayarla dediğinde değiştiremiyor fakat google dan resim aratıp sağ tıkladığında masaüstü arka plan ayarla dediğinde masaüstü resmi değişiyor. Kimsenin resmi değiştirmesini istemiyoruz. Bunu nasıl çözebiliriz?

2- Tüm userlarda group policy ile bginfo çalışıyor. Herkezin ip adresi vb. masaüstünde gözüküyor. Bginfo ile ilgili policy aktif olduğunda  kullanıcıların masaüstü arka planları değişmiyor. Aslında desktop wallpaper olan policy uygulanıyor. Ayarlardan masaüstü arka plana baktığımda istediğim resmin yolunu gösteriyor. Fakat resim gelmiyor. Hem masaüstüne istediğim resmi koyup hemde bginfo programını nasıl çalıştırabilirim?

Gönderildi : 27/09/2012 16:15

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Merhabalar

1. Sorunun cevabını bende merak ediyorum ve bug oldugunu dusunuyorum.

2. Sorunun cevabı ise Bgingo çalıştırıldığında o anki mevcut wallpaperın uzerıne gerekli bilgileri ekleyerek, Bginfo dosyalarının bulunduğu lokasyona yeni bir resim oluşturuyor. Eğer kullanıcının klasor üzerinde yazma yetkisi yok ise  düz bir resim getiriyor. Bginfo çalıştıktan sonra regedit ten HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\Wallpaper yoluna bakarsanız yeni arkaplan resminin yoluna ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla 

Gönderildi : 27/09/2012 21:25

(@ozguroz)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar;

Öncelikler cevabınız için teşekkür ederim.

Kullanıcı oturum açtığında ayarladığım arka plan geliyor. Bu haldeyken regeditten wallpaper kısmına baktığımda yolu  kullandığı tarayıcıya bağlı olarak şu şeklide gözüküyor

C:\Users\kullanıcıadı\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Internet Explorer Wallpaper.bmp
C:\Users\kullanıcıadı\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Masaüstü Arka Planı.bmp

Bginfo programını çalıştırdığımda yol şu şekilde değişiyor.

C:\Users\kullanıcıadı\AppData\Local\Temp\BGInfo.bmp

Nasıl bir yol izlersem sorunu çözebilirim? 

Gönderildi : 28/09/2012 16:53

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Selam,

Öncelikli olarak kullanıcılarda gözükmesini istediğiniz parametreleri seçtiğiniz ekrandaki Bitmap menüsünden Location bölümü "Users temproray file" olarak seçili olsun. Daha sonra aynı ekrandaki Desktop butonuna tıklayarak Walpaper modification bölümündeki seçeneklerin hepsini "update this wallpaper" olarak değiştirin ve config dosyasını kaydedin. Gpo logon script ile  bu dosyaların çalışmasını sağlayın.

Örnek : %netlogon%\bginfo\bginfo.exe %netlogon%\bginfo\config.bgi /TIMER:0 

Ben Windows XP lerde anlamsız bir problem yaşadığım için  dosyaları bütün kullanıcıların  C sürücüsünde bir klasöre kopyalayıp o klasöre kullanıcılara yazma izni vererek çözebildim. Yani durum aşağıdaki gibi oldu.

c:\bginfo\bginfo.exe c:\bginfo\config.bgi /TIMER:0 

İyi Akşamlar

Gönderildi : 28/09/2012 22:06

Paylaş: