Forum

DC ve Exchange Serv...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DC ve Exchange Server Aynı Sanal Makinede

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
438 Görüntüleme
(@emregok)
Gönderiler: 47
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ,

Konu başlığından da anlaşılacağı gibi G7 sunucu üzerinde vmware sanallaştırılması kullanılarak DC ve Exchange kurulumu yapılmış durumda. Benden önceki IT Manager böyle bir kurulum yapmış. Şirket yapısınde şuan ortalama 70 client var. Bunlardan yaklaşık 15 tanesi domain'e join durumda. Benim sizlerden istediğim DC ve Exchange server'ı bir birinden nasıl ayırabileceğim konusunda. Neler yapmalıyım kafamda bir kaç senorya var fakat sizlerden de fikir almak istedim. Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 20/09/2012 14:21

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Vm üzerinde olduğuna göre yeni bir windows server kurun, additional DC olarak ekleyin, tüm rolleri bu sunucu üzerine taşıyın. Testlerinizi yapın herhangibir sorun yok ise eski sunucu üzerinden DC rolünü kaldırın.

Gönderildi : 20/09/2012 15:00

(@emregok)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim kafamda ki ilk senaryo bu idi daha da kolay olacağını düşünüyorum Exchange Server'ı taşımaktansa. Başka önerileriniz varsa fikirlerinizi bekliyorum.

Gönderildi : 20/09/2012 15:03

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Sanki banada Exchange Serveri tasimak daha mantikli geldi neden dersen eger AD yi kaldirirsan o server domainden dusecek sorun cikabilir 🙂 Cikmayabilirde.

Gönderildi : 20/09/2012 15:35

(@emregok)
Trusted Member
Konu başlatıcı

O zaman bu durumu en mantıklı olacak şekilde Demo çalışması yaparak her iki yöntemi de denemem lazım sanırım 🙂 

Gönderildi : 20/09/2012 15:37

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Sanki banada Exchange Serveri tasimak daha mantikli geldi neden dersen eger AD yi kaldirirsan o server domainden dusecek sorun cikabilir 🙂 Cikmayabilirde.

AD yi kaldırmayacak ki sadece dcpromo ile DC rolünü kaldıracak. Yeni eklenen sunucu üzerinden aynı domain de devam edecek. 

Gönderildi : 20/09/2012 16:16

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

Exchange üzerinden DC rolünü kaldırısanız hiç bir sorun yaşamazsınız. Sunucu domainden bile çıkmaz 🙂

3 gün önce yaptım.

Domainden çıktığını farzedelim, hiçbir şey değiştirmeden domaine alıyorsunuz devam ediyorsunuz.

sıkıntı çıkmaz.

Gönderildi : 21/09/2012 02:39

(@emregok)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

Gönderildi : 26/09/2012 14:37

Paylaş: