Forum

Domaine alma hatası

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domaine alma hatası

17 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
561 Görüntüleme
(@ismailkocer)
Gönderiler: 50
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ben server 2008 kurdum  ve AD ve DNS ayarlarını oluşturup bilgisayarları domaine almak istiyorum fakat bir iiki defa alıyorum server kapatıp açtığımda hata veriyor bu işlem bi kaç defa tekrarlandı.aşağıdaki hatayı vermektedir.bir yerde eksik yapıyorum ama çözemedim yardımcı olursanız sevinirim.Kolay gelsin herkese.

Kaynak :DNS

Olay kimliği:4011

DNS sunucusu,xxxxxbölgesinde xxx etki alanı adının güncelleştirmesini Active Directory'ye ekleyemedi veya yazamadı.AD düzgün çalışıpğ çalışmadıgını denetleeyin ve DNS konsolu kullanarak bu etki alanı adını ekleyin veya güncelleştirin

Gönderildi : 15/09/2012 20:45

(@eroldursun)
Gönderiler: 2170
Famed Member

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc774611(v=ws.10).aspx

linkine baktınız mı ?

Gönderildi : 15/09/2012 23:21

(@ismailkocer)
Trusted Member
Konu başlatıcı

kusura bakmayın haftasonu girince bakamadım .bende ingilizce olmadığı için çok verim alamadım o linktekilerden bir çalışıyor kapanıp açılınca çalışmıyor .

Gönderildi : 17/09/2012 13:00

(@MustafaGedik)
Gönderiler: 49
Trusted Member

DNS servisi stop ediyo olabilir yada pc disable oluyo olabilir..Kontrol edermisin..

Gönderildi : 17/09/2012 13:05

(@ismailkocer)
Trusted Member
Konu başlatıcı

olay günlüğünde 

DNS sunucusu xxx bölgesini yüklerken 32 hatasuyla karşılaştı yazıyor

Gönderildi : 17/09/2012 13:10

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

client bilgisayarın komut satırından ping domainadi.local yazarak ve ping dc nin ip adresini yazarak çözümleyebildiğinizi doğrulayın. client dc yi çözmeden sürekli problem çıkartıcaktır

Gönderildi : 17/09/2012 15:04

(@ismailkocer)
Trusted Member
Konu başlatıcı

client bilgisayarın komut satırından ping domainadi.local yazarak ve ping dc nin ip adresini yazarak çözümleyebildiğinizi doğrulayın. client dc yi çözmeden sürekli problem çıkartıcaktır

ping ip adresine atıyor domain adına atmıyor tam anlayamadım nasıl çözümleyeceğimi

Gönderildi : 17/09/2012 17:51

(@erkanbbayraktaroglu)
Gönderiler: 376
Reputable Member

Merhaba;

Sorunun nereden kaynaklandığını aslında sizde biliyorsunuz fakat nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. DNS i baştan kurun muhtemel olarak sorununuz çözülecektir. domainadi.local i pingleyemeyip x.x.x.x gibi server ip nizi pingliyorsanız DNS inizde sorun var demektir.

Erol Hocamın vermiş olduğu linki incelediğinizde ise google translate üzerinden copy-paste yaparak bile size ne anlatmaya çalıştığını az da olsa kavrayabilirsiniz. Aşağıda translate belirtilmiştir.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc774611(v=ws.10).aspx

1.Açık DNS sunucusu, Sunucu Yöneticisi'ni başlatın. Sunucu Yöneticisi'ni başlatmak için, Başlat'ı tıklatın, Yönetimsel Araçlar'ı tıklatın ve sonra da Sunucu Yöneticisi'ni tıklatın.

2.Konsol ağacında, Roller genişletin DNS sunucusunu genişletin ve sonra da DNS genişletin.

3.DNS sunucusu genişletin ve sonra kaynak kaydın kapsayıcısını genişletin.

4.Kaynak kaydı konteyner varsa, kaynak kaydını sağ tıklatın ve sonra Sil'i tıklatın.

5.Kapsayıcıyı sağ tıklatın ve sonra, kaynak kaydı, yeniden yaratmak için kaynak kaydı türü için uygun komutu tıklatın.

Eğerki bunları yapmak sizin açınızdan zor olacaksa kafanızı karıştıracaksa, Server'ınızı baştan kurup AD kurulumunuda yapıp sağlıklı kullanabilirsiniz. Yedeklerinizi almayı unutmayın. (Şirket Yapınızı bilmediğimden bu seçim sadece bilgi amaçlıdır)

Kolay Gelsin & İyi Çalışmalar

Gönderildi : 18/09/2012 13:33

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

erkanın dediği gibi DNS le ilgili bir sıkıntı var. yeniden kurulum yaptığınızda problem muhtemelen düzelicektir. soa kayıtları yapılandırılmamış olabilir. siz en iyisi yeniden dns i kurup yapılandırın. bu konu hakkında portalımızda makale mevcuttur.

Gönderildi : 18/09/2012 13:38

(@ismailkocer)
Trusted Member
Konu başlatıcı

sorunun dns ile alakalı olduğunu tahmin ediyorum ama dns yi yapılandırdım yeniden falan daha da olmadı deep freeze leri kaldırıp sadece bu sistem çalışacak .ilk oturumlarfdan sonra sorun çıkarmayacağını düşünüyorum deep freezeleri kaldırırsam.hepinize çok teşekkür ederim kolay gelsin

Gönderildi : 19/09/2012 19:22

(@ismailkocer)
Trusted Member
Konu başlatıcı

sorunun dns ile alakalı olduğunu tahmin ediyorum ama dns yi yapılandırdım yeniden daha da olmadı deep freeze leri kaldırıp sadece bu sistem çalışacak .ilk oturumlarfdan sonra sorun çıkarmayacağını düşünüyorum deep freezeleri kaldırırsam.hepinize çok teşekkür ederim kolay gelsin

Gönderildi : 19/09/2012 19:23

(@erkanbbayraktaroglu)
Reputable Member

Merhaba;

Deep Freeze nin server da olması bence çok anormal, çok sıkıntı çıkartır size, bence herşeyi bir kenara bırakın, sisteminizi baştan kurun temiz bir şekilde kullanırsınız, deep freeze yerine antivirüs kullanın daha performanslı ve sağlıklı bir server ınız olur.

Kolay Gelsin

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 19/09/2012 20:29

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Deep freeze ineden serverda ne isi var  ? Erkanin dedigi gibi cok sakincali.

Gönderildi : 19/09/2012 21:08

(@erkanbbayraktaroglu)
Reputable Member

Evren Hocam;

İnternet kafelere koyardık ya gelen müşteriler bişey yüklese bile kapatıp açtığımızda bizim bıraktığımız gibi olurdu, bu da öyle bişey 🙂 dns, dhcp, gpo vs. herşeyi kurup üzerine deep freeze kuralım, virüs gelse bile kapatıp açalım makinede sıkıntı olmaz gibi birşey 🙂 kesinlikle yanlış olur. Tavsiyelerimizi muhakkak kulak ardı etmeyiniz.

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 20/09/2012 02:34

(@ismailkocer)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Çok özür dilerim açıklayıcı yazmadım galiba deep freezeleri derken deep freeze serverde değil .kullanıcı bilgisayarlarında var active directory yoktu sonradan ben servere active directory kurduktan sonra kullanıcı bilgisayarlarını domaine aldım ve deep freeze kurdum.deep frreeze olmadığı zaman kullanıcı bir kez oturum açtığı zaman servere ulaşamasa bile o bilgisayarda oturum açabiliyor ama deep freee olduğu için bu gerçekleşm,yordu.Şimdi de kullanıcı bilgisayarlarından deep freezeyi kaldırıp herkes oturumlarını deep freezesiz açarlarsa serverdeki ara sıra olan bu aksaklık sorun teşkil etmez diye düşünüyorum.Doğrumu düşünüyorum bilmiyorum ama 🙂 (server zaten 2003 kuruluydu yeni 2008 kurdum ve antivirüsünü de kurdum)

Gönderildi : 20/09/2012 13:24

(@erkanbbayraktaroglu)
Reputable Member

Merhaba ;

Deep Freeze leri Clientlardan kaldırmanız iyi olmuş, sürekli sorun çıkartırdı ve çok yorardı sizi, server 2003 yerine 2008 kurup yeniliklere daha da açık olduğunuzu göstermişsiniz tebrik ederim. Siz hiç meraklanmayın tüm clientları domaine dahil edin güzel bi group policy oluşturun herkes kullandığı bilgisayarda kafasına göre takılmasın, kontrol sizde olsun, siz ne isterseniz o olsun, kullanıcı tarafına fazla yetki vermeyin ki başınız ağrımasın,

Kolay gelsin

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 20/09/2012 13:56

(@ismailkocer)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim

Kolay gelsin

Gönderildi : 20/09/2012 18:51

Paylaş: