Forum

Backup Ünitesi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Backup Ünitesi Tercihi

13 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
689 Görüntüleme
(@yusufdemir)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba değerli üstadlarım.

Firmamızda daha önce kaset ile backup alıyordum. IBM x246 ve iki adet IBM x3400 serrverlarım vardı bunları IBM x3650 m2 ve iki adet IBM x3650 m3 serverları ile değiştirdim eski serverdaki kaset yeni serverlara uymadığı için backup olayını elle almaya çalışıyorum.

Ama sistem için yeni backup projem var IBM DS 3000 düşünmekteyim toplam alınacak verim 180 GB bu ürün işimi görür mü ? ve bu ürün ve kurulum hakkında bilgiye sahip değilim IBM DS 3000 tek olarak mı alınacak yoksa yanına ek donanım almam gerekecek mi ?

Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

syg.

Gönderildi : 30/06/2012 13:14

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba siz politika belirlemişsiniz ama bütçeniz el verirse netap veya bir qnap almanızı öneririm. Bu ibm kötü anlamında algılanmasın.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/06/2012 21:59

(@farhadkarimov)
Gönderiler: 1031
Noble Member

Hocam, QNAP hakkında Hakan hocanın makalesini okudum.

Çok iyi bir şeymiş.Bir şey sorayım, Azerbaycanda galiba satışda yok, lazım olursa, Türkiyeden Azerbaycana göndere biliyorlarmı?

Gönderildi : 02/07/2012 10:51

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Qnap veya Synology ürünlerini öneririm.

Gönderildi : 02/07/2012 11:34

(@yusufdemir)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Verdiğiniz bilgi için teşekkürler. netap backup konusunda manuel backup mı yapıyor yoksa otomatik backup mı yapıyor manuel backup olayına sıcak bakmıyorum gözden kaçırıp hatalı backup alındığında sıkıntı çıkarabilir.

Bu konuda tam bilgiye nasıl ulaşabilirim ve netap backup ihtiyacımı görecek mi.

syg.

Gönderildi : 02/07/2012 14:28

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

burada bahsedilen donanımlar, kullanacağınız yedekleme yazılımı için birer hedef oluştururlar. içlerinde yedekleme özellikleri olanlar da var ama exchange, sql gibi uygulamaları yedekleyebilene rastlamadım. yedeklemeyi de otomatik olarak yapmak istediğinize göre yedeklenecek verileriniz için öncelikle bir yedekleme yazılımı almanız lazım.

qnap, synology gibi cihazlar içerisinde free nas türevi bir yazılım bulunur. bu yazılımlarla bunun için dosya paylaşımı, iscsi target gibi şeyler yapılandırırsınız. bunlar sonuçta birer marka olduklarından garanti, değişim gibi imkanlarınız da olur.

bunun haricinde artık microsoft tarafından ücretsiz dağıtılan iscsi target yazılımı kullanılabilir. bunun için bir adet disk depolama alanı geniş pc veya sunucu üzerine windows server 2008 r2 yüklersiniz.

veya free nas yazılımı da aynı şekilde bir sunucu veya pc üzerine yüklenebilir.

Gönderildi : 02/07/2012 17:32

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Hocam, QNAP hakkında Hakan hocanın makalesini okudum.

Çok iyi bir şeymiş.Bir şey sorayım, Azerbaycanda galiba satışda yok, lazım olursa, Türkiyeden Azerbaycana göndere biliyorlarmı?

Gümrükleme ile gönderilir neden satılmasın ki 🙂 ... Siz yeterki satın almak isteyin.

Gönderildi : 02/07/2012 20:43

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Rafet Bey çok hızlısınız 🙂

Gönderildi : 02/07/2012 20:45

(@farhadkarimov)
Gönderiler: 1031
Noble Member

O zaman çok süper!;)

Gönderildi : 03/07/2012 09:33

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Rafet Bey çok hızlısınız 🙂

Genel olmaya çalışırım.

Gönderildi : 04/07/2012 14:25

(@Hasan_KUSCU)
Gönderiler: 3
New Member

Merhaba siz politika belirlemişsiniz ama bütçeniz el verirse netap veya bir qnap almanızı öneririm. Bu ibm kötü anlamında algılanmasın.

Gönderildi : 20/06/2014 01:55

(@Hasan_KUSCU)
Gönderiler: 3
New Member

merhabalar hocam;

belirttiğim özelliklerde hanngi marka model  Backup cihazları  karşılar bilgisi olan varmıdır.

4.5 - 6 Tb
 İnline tekilleştirme ve ara bir tampon alan gerektirmeden yedekleme
 Aynı marka yazılım, işletim sistemi, donanım
Yedekleme donanımlarını merkezi uzaktan yönetim
 Exchange 2010 ,  DAG 2010, SQL 2008, SQL 2012, Hyper-V, VMWare yedeklerinin alınması
Birde raid 5 desteklemesi lazım

yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

teşekkürler... 

Gönderildi : 20/06/2014 01:57

(@emredemirci-2)
Gönderiler: 226
Reputable Member

merhabalar hocam;

belirttiğim özelliklerde hanngi marka model  Backup cihazları  karşılar bilgisi olan varmıdır.

4.5 - 6 Tb
 İnline tekilleştirme ve ara bir tampon alan gerektirmeden yedekleme
 Aynı marka yazılım, işletim sistemi, donanım
Yedekleme donanımlarını merkezi uzaktan yönetim
 Exchange 2010 ,  DAG 2010, SQL 2008, SQL 2012, Hyper-V, VMWare yedeklerinin alınması
Birde raid 5 desteklemesi lazım

yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

teşekkürler... 

Anladığım kadarı ile yedekleme donanımı yanında yedekleme yazılımları da arıyorsunuz. Disaster Recovery kapsamında planınız var mı ? 

Gönderildi : 23/06/2014 01:56

Paylaş: