Forum

Server 2008 R2 fela...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008 R2 felaket anında yedekten geri dönüş

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
523 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba

Server 2008 R2 üzerinde "Windows server yedekleme"  ile alınmış tam yedekten felaket anında (örneğin sunucu güvenli kip te dahil hiç açılamıyorsa ) geri dönüş senaryosu nasıldır?

Aldığımız yedekler bu aşamada nasıl kullanılıyor?

Makalelerde genelde çalışan sistem üzerinde geri yükleme olayı anlatılıyor.

Felaket anıyla ilgili bu senaryo hakkında bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

Gönderildi : 21/06/2012 17:44

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

eğer windows harddiskin yanması sonucu çökmüşse, işlevselliğini yitirmişse  yeni diske windows server 2008 r2 işletim sistemini kurarak sonrasında restore işlemi yapabilirsiniz. diğer türlü eğer sadece windows göçmüşse aşağıdaki videoyu izleyebilirin

http://www.hakanuzuner.com/index.php/video-windows-server-2008-domain-authoritative-restore.html

Gönderildi : 22/06/2012 11:26

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Disaster işlemi ciddi şekilde düşünülmesi gereken adımdır. Benim size önerim windows backup yanısıra Ca ArcServer veya Acronis gibi ürünler ile farklı bir lokasyonda yedeklerinizi tutmanız yönünde olacaktır.

Gönderildi : 22/06/2012 11:32

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Merhaba,

Ben testlerde sorun yaşamadım. http://www.cozumpark.com/blogs/windows_7/archive/2010/02/14/window-7-i-letim-sistemi-zerinde-imaj-almak.aspx bu windows7 makalesi ama dönüş işlemleri Server 2008 ile aynı buradan yararlanabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/06/2012 12:28

(@Anonim)
Konu başlatıcı

eğer windows harddiskin yanması sonucu çökmüşse, işlevselliğini yitirmişse  yeni diske windows server 2008 r2 işletim sistemini kurarak sonrasında restore işlemi yapabilirsiniz. diğer türlü eğer sadece windows göçmüşse aşağıdaki videoyu izleyebilirin

http://www.hakanuzuner.com/index.php/video-windows-server-2008-domain-authoritative-restore.html

Davut bey teşekkürler öncelikle.

videoda yine çalışan sistem üzerinden yedekten geri dönülüyor.

Arızalı diski kenara atıp yeni diske 2008 R2 kurulumu yaparsak önceki sistemde aldığımız yedeğimizi yeni sistem kabul ediyormu ?Bu şekilde geri dönüşlerde problem çıktığına dair birşeyler duymuştum.Her sistem kendi üzerinden alınan yedeği görüp kabul ediyor deniyordu.

Gönderildi : 22/06/2012 12:58

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ben testlerde sorun yaşamadım. http://www.cozumpark.com/blogs/windows_7/archive/2010/02/14/window-7-i-letim-sistemi-zerinde-imaj-almak.aspx bu windows7 makalesi ama dönüş işlemleri Server 2008 ile aynı buradan yararlanabilirsiniz.

Rıza bey teşekkürler

makalede windows 7 için bir kurtarma DVD si oluşturuluyor ve bu DVD ile boot edilerek kurtarma işlemi gerçekleşiyor.

Ancak Server 2008 R2 de kurtarma DVD si oluşturabiliyormuyuz?

veya windows 7 için oluşturulan DVD server 2008 r2 de kullanılabilirmi?

Gönderildi : 22/06/2012 13:21

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Merhaba,
Kurtarma Dvdsi oluşturmadan windows 2008 r2 dvdsinden sistemi boot ederek yine bu işlemi yapabilirsiniz. Aynı ekranlar yine gelecektir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/06/2012 13:32

(@Anonim)
Konu başlatıcı

yardımlarınız için teşekkürler.

son olarak birşey sormak istiyorum.

Server 2008 r2  active directory restore modunda açılırken administrator kullanıcısı için directory service restore mode(DSRM) password u istiyor bildiğim kadarıyla.

server 2008 r2 de administrator hesabı default olarak devre dışı geliyor.

DSRM durumunda oturum açarken administrator hesabının devre dışı olması oturum açmayı engelliyormu acaba?

Deneme fırsatım olmadığı için bilemiyorum.

Gönderildi : 22/06/2012 14:37

(@farhadkarimov)
Gönderiler: 1031
Noble Member

DSRM`de sorulan parola siz AD`ye kurarken orada sizden parola isteyir ve siz ora bir parola giriryorsunuz bu, o paroladır.

Gönderildi : 22/06/2012 14:49

(@Anonim)
Konu başlatıcı

administrator hesabıyla alakası yok mu diyorsunuz yani?

Gönderildi : 22/06/2012 15:07

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Davut bey teşekkürler öncelikle.

videoda yine çalışan sistem üzerinden yedekten geri dönülüyor.

Arızalı diski kenara atıp yeni diske 2008 R2 kurulumu yaparsak önceki sistemde aldığımız yedeğimizi yeni sistem kabul ediyormu ?Bu şekilde geri dönüşlerde problem çıktığına dair birşeyler duymuştum.Her sistem kendi üzerinden alınan yedeği görüp kabul ediyor deniyordu.

authorative restore işlemi yaparsanız herhangi bir sıkıntı çıkmaz.

Gönderildi : 22/06/2012 15:56

(@farhadkarimov)
Gönderiler: 1031
Noble Member

administrator hesabıyla alakası yok mu diyorsunuz yani?

Farklı şeyler bunlar.

Gönderildi : 22/06/2012 16:17

Paylaş: