Forum

IP Sıkıntısı

Bildirimler
Hepsini Temizle

IP Sıkıntısı

61 Yazılar
10 Üyeler
0 Likes
1,790 Görüntüleme
(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Blogumuzda baya bilgi var. Takıldığınız yerde yardımcı olmaya çalışırız.

Gönderildi : 07/06/2012 14:55

(@AhmetAkkaya)
Gönderiler: 164
Reputable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim yardımlarınız için takıldığım nokta olursa dönerim ..

Gönderildi : 07/06/2012 15:08

(@AhmetAkkaya)
Reputable Member
Konu başlatıcı

DHCP de mac adresine göre IP dağıtırken clienttin ağ bağlatıları otomatik yapılandırmada olması mı gerek? Benim tüm clientlerimin IP leri şuan elle verilmiş durumda ..

Gönderildi : 07/06/2012 15:49

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

DHCP den dağıtacaksanız elbetteki otomatikte olması gerekiyor. 

Gönderildi : 07/06/2012 15:57

(@AhmetAkkaya)
Reputable Member
Konu başlatıcı

250 client in otomatik yapılabilmesini peki nasıl sağlarız ..

Gönderildi : 07/06/2012 16:01

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

İlk fikrim manuel müdehale.

2. fikrim kısa bir pdf formatında ekran görüntüsü alıp, paylaşın. Yetkileri varsa her kullanıcı yapabilir.

Ancak bilgisayarı restart etmesi gerekir yeni IP alması için. Yada siz ipconfig komutlarını kullanmanız gerekir.

Gönderildi : 07/06/2012 16:09

(@AhmetAkkaya)
Reputable Member
Konu başlatıcı

logon da bir scripts çalışma durumumuz olabilir mi otomatik yapabilmek için acaba?

Gönderildi : 07/06/2012 16:13

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

logon da bir scripts çalışma durumumuz olabilir mi otomatik yapabilmek için acaba?

bir makinaya dhcp ile ip aldırıp o makinada 

netsh -c interface dump > c:\set-dhcp.txt komutunu çalıştırın

sonrasında bu set-dhcp.txt dosyasını tum clientlerin erisebilecegi bir yere koyun (ornegin netlogon altında )

sonasında clientlerinize logon script olarak 

netsh -f %logonserver%\netlogon\set-dhcp.txt seklinde calistirarak ayarlaabilirsiniz 

veya alternatif  olarak aşağıdaki komut kullanılabilir

Netsh interface ip set address “Local Area Connection” dhcp

makina açılırken ip adresini değiştirmeye çalışacağından yeniden başlatılması gerekebilir 

(tabii bu yazdıklarımı once bir clientte ted-st edip sonrasında production ortamda hayata gecirmenizi tavsiye ediyorum )

Gönderildi : 07/06/2012 17:49

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

aslında hiç sıkıntı olmaz. asıl sıkıntı şuan var. bu işi dhcp ile 10 dkda çözersiniz.

dhcp'ye geçmenizi şiddetle tavsiye ederim. çünkü sayı arttıkça bunun yönetimi de zorlaşacak. o yüzden yılanın başı küçükken ezilmeli bence. 

Gönderildi : 07/06/2012 23:39

(@AhmetAkkaya)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bütün clientlerin mac adreslerini bulup DHCP de tek tek IP sabitlemek çok kolay gözükmüyor bana, ayrıca tüm clientlerin şuan elle IP verildiğini ve bunların hepsinin otomatiğe çekilmesi gerekli ..

Gönderildi : 08/06/2012 11:39

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

netscan.exe gibi basit programlar ile tüm ortamda ki IP ve Macleri bulabilirsiniz. Bu kadar sıkıntı yapmayın 🙂 Bi yerden başlamanız lazım.

Gönderildi : 08/06/2012 11:54

(@AhmetAkkaya)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Akşam bir test ortamı oluşturdum.VMware kurup üzerine 2008 RC ve bir adet Xp client kurdum.Domain oluşturup clientti domain ortamına aldım.DHCP kurup bir kaç deneme yaptım fakat ne istediğim IP aralığında clientte IP aldırabildim ne de mac adres üzerinden IP sabitleyebildim.Bu olay başıma gelince te tek tüm clientleri gezmek bana daha kolay gelmeye başladı 🙂

..ve benim test yaptığım client ağ ayarları otomatik yapılandırmada idi ona rağman test uygulamam da başarılı olamadım.Düşünüyorum benim yapmaya çalıştığım uygulamada tüm clientler elle IP ile yapılandırılmış durumda böyle bir durumda nasıl başarılı olurum beni beni kara kara düşündürüyor..

Gönderildi : 08/06/2012 12:08

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Tüm bilgisayarları dolaşmak daha kolay geliyorsa gidin hepsinde subneti 255.255.252.0 yapın ileriye dönük 760 tane IP adresiniz olur. Ayrıca mac adresi ile yönetmek ile elle sabit IP vermek arasında çok fazla bir fark olmayacaktır.

Gönderildi : 08/06/2012 12:33

(@serkanates)
Gönderiler: 1284
Üye

Arkadaşlar bilgi vermiş, ben konuya daha farklı yaklaşacağım. Orta büyüklüklükte bir ağınız var. Ağ donanım altyapınızı bilmiyorum ancak merkezde, yedekli Layer3 destekli switchlere bağlı Layer2 kenar switchler konumlandırarak ağınızı sanal ağlara (VLAN) bölmek büyüme konusundaki tüm sıkıntılarınızı çözer. Şu an ciddi bir broadcast trafiğiniz mevcut, büyük ihtimalle çoğuda gereksiz. 

Yazıcılarınızı ayrı, sunucularınızı ayrı, departmanlarınızı ayrı ağlara alıp keyifli bir networke sahip olabilirsiniz (Örnek: Yönetim kurulunuzu ayrı bir ağa alırsınız ve kimsenin erişmesine izin vermezsiniz). 802.1x uygulayarak her önüne gelenin ağınıza dahil olmasının önüne geçersiniz (bilgisayar kullanıp ip nin ne demek olduğunu bilmeyen yok artık).

Bu arada bütçe konusunu göz ardı ediyorum.

Dostlukla.. 

Gönderildi : 08/06/2012 16:48

(@SavasKAPLAN)
Gönderiler: 244
Reputable Member

Merhabalar Ahmet Bey,

GPO Logon script olarak aşağıdaki komut satırlarını kullanabilirsiniz. Static durumdaki IP adreslerini otomatiğe çevirir.
netsh interface ip set address "Local Area Connection" dhcp
netsh interface ip set address "Yerel Ağ Bağlantısı" dhcp
IP adresi sabit ve aynı ip ile sistemde sorunsuz çalışan client bilgisayarlarınızın aynı şekilde çalışmalarındaki devamlılığı sağlamak için dhcp reservation fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Bunu yaparken sabit kamasını istediğiniz bilgisayarların mac adreslerine ihtiyacınız olarak, bütün bilgisayarları tek tek dolaşıp mac adreslerini not almaktan ziyade bütün client'lar açıkken
@echo off

SET ipblock=1
:while
IF %ipblock%=="254" (GOTO wend)
nbtstat -A 192.168.1.%ipblock%|findstr /c:"MAC" /c:"192.168.1.%ipblock%"
SET /a ipblock=ipblock+1
GOTO while
:wend
PAUSE
scriptini kendi bilgisayarınızda çalıştırın daha önceden sabitlediğiniz IP adresinin hangi mac'e bağlı olduğunu burdan görebilirsiniz.

Gönderildi : 11/06/2012 15:32

(@AhmetAkkaya)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Ahmet Bey,

GPO Logon script olarak aşağıdaki komut satırlarını kullanabilirsiniz. Static durumdaki IP adreslerini otomatiğe çevirir.
netsh interface ip set address "Local Area Connection" dhcp
netsh interface ip set address "Yerel Ağ Bağlantısı" dhcp

Savaş bey teşekkür ederim ama ben IP leri otomatiğe çekemedim verdiğiniz scripti denedim olmadı

yerel ağ bağlantısı ismini değiştirdiğim de IP ler otomatiğe çekiliyor fakat script teki (Yerel Ağ Bağlantısı) şeklinde olduğunda otomatiğe geçmiyor?

Gönderildi : 11/06/2012 17:28

(@SavasKAPLAN)
Reputable Member

netsh interface set interface name="Yerel Ağ Bağlantısı" newname="local area"
netsh interface ip set address "
local area" source=dhcp

Şeklinde deneyin çalışacaktır. Şuan Xp bir client'ta deneme fırsatım olmadı; ancak çalışır diye umuyorum.

Bugün bütün boş vaktimi bununla uğraşarak geçirdim. Sorun "Yerel Ağ Bağlantısı" ibaresinin Türkçe karakter olması ve bunu komut olarak girdiğimizde ascii karakter setine uymaması yüzünden set address kısmının tanımsızmış gibi gözükmesinden kaynaklanıyor. Bu komutu manuel olarak girdiğimizde sıkıntı yok; ancak script içinde kullandığımızda "Yerel A­ Ba­lant²s²" şu şekilde gözküyor.

Kaç saattir aşağıdaki ve bunun varyasyonu nitelikte script yazıyorum, çalışmıyor. Yaw nasıl uyuz oldum anlatamam 🙂
Network Interface Controller'dan ağ kartının ismini alıyorum.(Aşağıdaki komut satırında 2. satırdaki komutla) İsim olarak "Yerel Ağ Bağlantısı       " şeklinde geliyor, boşluğu trim'lemek gerekiyor. Batch'te nasıl yapıldığını bilmiyordum ki onu ayarlamak için başladım internette surf yapmaya sonuç nafile linux'ta olsa sed komutuyla halloluyorda neyse işte, öyle yani 🙂

Yani burdan çıkaracağımız sonuç neymiş. Microsoft'un shell'i de microsoft'a benziyoo.

SETLOCAL ENABLEDELAYEDEXPANSION
FOR /F "tokens=*" %%a IN ('wmic NIC where "netconnectionid like '%'" get netconnectionid ^| FIND /i "yerel"') DO SET lan=%%a
FOR /f "tokens=* delims= " %%a IN ("%lan%") DO SET lan=%%a
FOR /l %%a IN (1,1,21) DO IF "!lan:~-1!"==" " SET lan=!lan:~0,-1!
NETSH interface ip SET address "%lan%" source=dhcp

Gönderildi : 11/06/2012 22:43

(@AhmetAkkaya)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Savaş bey çok teşekkür ederim ilginiz ve zaman ayırmanıza...

İlk verdiğiniz script çalışmadı fakat alttaki script çalıştı.dns otomatiğe çekmedi ama, dns için de bir  script ekleyebilir misiniz lütfen

Gönderildi : 12/06/2012 01:12

(@SavasKAPLAN)
Reputable Member

Rica ederim ne demek, tabii buyrun. 

netsh interface ip set dns "local area" dhcp

Gönderildi : 12/06/2012 01:31

Sayfa 2 / 4
Paylaş: