Birebir kopyası ola...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Birebir kopyası olan bir server yapılabilirmi  

  RSS
 Anonim

Arkadaşlar 200 clientli bir yapıda çalışmakatayım yeni bir yapıya geçmek istiyorum server kurup domain ,exchange ,ftp,ve filemaker adında bir proğram kullanacağız istediğim server birine bişey olduğunda diğeri aynen devam etsin sanal üzerinde kurmak istiyorum bunları domaini adc olarak yapılabiliyor ama exchange nasıl yapılıyor yada 3 party prğramların çalıştığı bir yapıda yapılabilirmi Kısaca 3 party proğramlar çalışan sistemi aynısını nasıl yaparım biri gittiğinde biri devam etsin mümkünmüdür

Alıntı
Gönderildi : 07/04/2012 14:10
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Bu dediğiniz senaryoda ancak imaj veya sürekli aynı makinayı belirli aralıklarla sanala convert ederek yapabilirsiniz. Makina sanal olsaydı eğer replika özelliği kullanarak makinanın aynısının bir kopyasını sürekli replika yapar 1. makinada sorun olursa replikadan devam ederdiniz. Bu durumda en makulu acronis ile full imaj almak. Bir tehlike anında imajı geri yüklemek. Ayrıca acronis imajını sanala convert edebilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/04/2012 17:17
 Anonim

Rıza bey sanal makinada yapabilriz bunun için çözüm parkta yayınlanmış makale varmıdır 🙂

 

Teşekkürler

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/04/2012 19:03
Haci BİLGEN
(@HaciBiLGEN)
Üye

Sevda Hanım hastahanenın bilgi işlemıne bakın biriyim. Sizin Suan kı dusunudugunuzun aynısını yapmaya calıştım fakat bi server  arızalandıgında ikinci  bi server  faliyete gecmesi  için programın iki server kurulumu olması lazım aynı zamanda ordaki bilgiler oraya tekrar kaydeilmesi lazım anyalacagınız uzun mesele ben Şöyle yaptım;


Bi Server iki hdd  taktım  biri  işletim sistemi yuklu  server 2003  diğerine ise  programı kurdum. Serverde  bi sorun olursa sanal server devre girer  işlem devam eder bende hastahane acıl bölumu haric diğer  bölumler  sakınleştiginde sanal server devreden cıkarıp onarmamı yapıp tekrar aktifleştiriyorum. aynı zaman uzak masausutunde  musade edebilirsiniz. yazılımsal  bi sorun oldugunda. Ben bunu yaptm sizde bi deneyin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/04/2012 22:20
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,
Bunun için bir makinaya hyper-v kurup farklı bir makinayda hyper-v kurup veeam ile birbirlerine replika yaptırabilirsiniz. Birinde sorun olursa replikayı açar yola devam edersiniz. Eğer replika için para harcamayım derseniz veeam yazılımı ile ilgili olarak farklı alternatifleri araştırabilir yada server8 'in çıkmasını bekleyebilirsiniz. Hyper-v 3.0 da replika özelliği olacak.

Diğer türlü arkadaşımızın söylediği gibi cluster mimarisi oluşturarak makinayı bu şekilde ayakta tutabilirsiniz.


Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/04/2012 23:25
mustafa kaya
(@mustafakaya)
Üye

Double-Take programı ile yapabilirsiniz. Bilgi http://www.stratus.com.tr/doubletake/

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/04/2012 23:30
Efe Sülükçü
(@efesulukcu)
Üye

exchange, domain controller, sql gibi makinaların imajı olmaz. çünkü bunlar anlık veri işlerler. olursa da çalışmayacağını 6 ay sonra anlarsınız. ek hiçbir yazılıma ihtiyaç duymadan microsoft özellikleriyle yüksek erişilebilirlik senaryolarını hayata geçirebilirsiniz.

exchange 2010 için windows server cluster desteği ile database availability group oluşturabilirsiniz.

domain için ek domain controller yaparsınız, sql için mirroring, ftp için yine windows cluster içerisinde application tanımlarsınız. dosyalar için dfsr kullanabilirsiniz.

bahsettiklerim ikinci bir işletim sistemi, exchange, sql, ftp uygulaması lisansı gerektireceği için genelde atlanıp, CA arcserve HA veya doubletake ürünleri önerilebiliyor. Ama bunları dedike network kartlarıyla çalıştırıp, LAN içerisinde tutmadığınız müddetçe replikasyonlarınız uzun sürer. bu yüzden zaten onlar da karşıya bir makina (işletim sistemi ve uygulama kurup) yalnızca önemli veriyi replike etmenizi öneriyorlar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/04/2012 23:45
Evren Banger
(@evrenbanger)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Bu isteğiniz için kesinlikle bir bütçe ayırmanız gerekli. Zaten sisteminizde bir ADC yoksa hemen kurun birinci önceliğiniz bu olmalı. Exchange için cluster çözümü düşünebilirsiniz ama buda size ek bir maliyet çıkaracaktır. Sizin için mail alışverişinin durması ne kadar önemli onu düşünmelisiniz veya SQL.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/04/2012 04:04
The End
(@theend)
Üye

[quote user="sevda öz"]

Rıza bey sanal makinada yapabilriz bunun için çözüm parkta yayınlanmış makale varmıdır 🙂

Teşekkürler

[/quote]

Rıza bey'inde bahsettiği üzere en sağlam yol Acronis True Image ile Full Backup alıp bu backup'ı sanala convert etmek. Tabi bu backup'ın düzenli aralıklarla yenilenmesi şart.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/04/2012 13:06
 Anonim

Herkese teşekkürler sayenizde neler yapılabileceği hakkında bilgim oldu.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/04/2012 12:09
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Bizler teşekkür ederiz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/04/2012 14:07
fatihbagriacik
(@fatihbagriacik)
Üye

yapılabilir arkadaşım

Dediğin gibi değil de failover cluster a çevirebilirsin yapını olayı çözebilirsin yani

sıkıntı olmaz yani fiziksel makinanın biri bozulsa bile diğerinde çalışmaya devam eder sende arıza yapan fiziksel makinanı düzeltip yerine koyduğunda aynı çalışmaya devam eder. 

 

kolay gelsin

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/06/2013 19:26
Paylaş: