Forum

DC taşındıktan sonr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DC taşındıktan sonra bazı uygulamalar çalışmıyor ve uzak erişim yapılamıyor.

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
392 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkadaşlar sizlere ilk önce sistemimizi de yapılan değişiklikleri anlatayım.

1- Server Name: Eskisrv. Üzerindeki görevler: Logo, AD, Terminal Server, Antivirüs Server, DHCP Server, File Server, Print Server

2- Server Name:ERPsrv. Üzerindeki görevler: 3 Part yazılım. Ve ESKİSRV deki logo yazılımı bu ERP srv ye taşındı şuanda çalışmakta.

3-Server Name: DCSRV. Üzerindeki görevler: Eski SRV deki görevler(DC,DHCP,DNS,File Server) bu server a taşınacak eskisi kaldırılıp bu görev yapacak.

Arkadaşlar yukarıdaki gibi bir sistemde Eskisrv nin görevlerden AD yi hafta sonu DCSRV ye migration ile taşıdım belirtilen adımların hiçbirisinde sorun çıkmadı ve taşıdım. Ama DHCP yi taşırken bir pawershell de bir yerde hata aldığım için tamamlayamadım. Bende DCSRV de add role diyerek DHCP yi işaretledim next ile devam edip sonradan dns, wins, gibi birtakım ayarları yaptım. Ama XP PC ler İP alamadılar Win 7 ler de dns olarak ESKİSRV yi gördüler anladığım kadarıyla DHCP görevini bir sebeple yapamıyor.

EskiSrv yi sistemden kaldırıp DCSRV yi sisteme dahil ettim kullanıcıların hepsi logon oluyor. Yalnız bir takım sorunlar oluştu bunlar;

1-ERPSRV ye uzaktan erişemiyorum.Şifreyi giriyorsunuz tam logonda bir hata veriyor onu hatırlayamadım.

2-Kullanıcılar hala DNS olarak ESKİSRV yi görüyor.

3- En garibi bu kullanıcılar  ERPSRV ye taşınan Logo programını kullanamıyorlar.Kullanıcılar Tiger a tıkladığında server a ulaşamıyor diye hata veriyor.

Gönderildi : 19/03/2012 18:47

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

eski server üzerindeki DHCP kaldırın ve yeni server üzerinde DHCP servisini aktif edin. Scope oluşturun ip havuzlarınızı vs tanımlayın. DNS, Gateway bilgilerini scope seçeneklerinde tanımlayın.

daha sonra clientlar ip alımını yeni dhcp sunucudan yapacaklardır.

rezervasyon vs varsa tabi rezervasyonları düzenleyebilirsiniz.

diğe bir yöntem de eski dhcp db'yi yedekleyip yeni sunucu üzerinde restore etmek ama ben tavsiye etmiyorum sorunlar çıkabilir. 

Gönderildi : 19/03/2012 20:15

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

merhabalar

eski server üzerindeki DHCP kaldırın ve yeni server üzerinde DHCP servisini aktif edin. Scope oluşturun ip havuzlarınızı vs tanımlayın. DNS, Gateway bilgilerini scope seçeneklerinde tanımlayın.

daha sonra clientlar ip alımını yeni dhcp sunucudan yapacaklardır.

rezervasyon vs varsa tabi rezervasyonları düzenleyebilirsiniz.

diğe bir yöntem de eski dhcp db'yi yedekleyip yeni sunucu üzerinde restore etmek ama ben tavsiye etmiyorum sorunlar çıkabilir. 

dediklerinizin aynısı yaptım ama olmadı silip tekrar mı yapsam yoksa yukarıda mesut hocamın dediğini mi yapsam karar veremedim iyice uğraştıkca karışmasından korkuyorum 

Gönderildi : 19/03/2012 21:08

Paylaş: