Forum

Microsoft Windows S...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Microsoft Windows Server 2008 Kurulum - Genel Sorularım

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
447 Görüntüleme
(@ibrahimayhan)
Gönderiler: 493
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merabalar.

Arkadaşlar En Baştan Açıklıyorum. Ben Uzman veya Windows Server Sistemlerini Çok İyi Bilenlerden Değilim.

Kendimi Deneme Yanılma Yöntemleriyle Kendimi Geliştirmek İstiyorum, Hayırlısından 5 Ay Sonra Askerden Gelinde Sizlerin Eğitimlerine Katılıp Kendimi Geliştireceğim.

Sizlere Sormak İstediklerim;

1-) Windows Server 2008 Kurulumu Yapılmadan Önce Yapılması Gereken Yapılandırma Ayarları ( Modem, İnternet v.b ) Ayarlar Nelerdir ?

2-) Windows Server 2008 Kurulum Tamamlandıktan Sonra Sistem Kurulumları Sırası İle Nelerdir. ( Yani Sırasıyla Active Directory, DHCP, DNS, WINS Bunları Hangi Sırayla Kurulumunu Yapacağız. Yani İlk Olarak Active Directory Kurulumu Yapılacak Nasıl Yapılır ve Yapılması Gereken Sistem Ayarları Nelerdir. Kurulum Yapıldı Diyelim Sonra Hangisinin Kurulumunu Yapıcaz DHCP Server'mi Bunları Nasıl Yapılır ve Yapılması Gereken Sistem Ayarları Nelerdir. Şeklinde Konular Halinde Anlatabilirmisiniz )

En Başta Dediğim Gibi Ben Fazla Uzman Değilim Windows Server Sistemlerine İlgi Duymaktayım ve Gelecekte Bu İşle Uğraşmak İstiyorum O Yüzden Windows Server Sistemlerini Denemek Üzere 3 Adet İdare Edecek Şekilde Bilgisayarlarıma Sahibim.

Lütfen Tüm Arkadaşlardan Destek Beklemekteyim. 

Sizlerin Yardımları İle İnşallah Kendimi Geliştirir ve Gelecekte İyi Bir Şekilde Sistem Uzmanı Olmayi Herşeyden Çok İstiyorum.

Hepiniz Selametle Kalınız.

Halil İbrahim Ayhan 

Gönderildi : 10/02/2012 20:59

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

1- Esasinda windows server ailesini kurmak icin herhangi bir yapilandirmaya ihtiyac yok. Daha sonra bu serveri hangi roller ile kullanicaginiza karar verdiginizde ornegin mail server, firewall (TMG), webserver. Bu rollere gore aktif cihazlarinizin konfigurasyonunu yapmalisiniz.

2-Genelde sifirdan kurulan sistemlerde Active Directory ve DNS birlikte kurulur. Daha sonra ihtiyaciniz varsa DHCP ve WINS kurabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/18/windows-server-2008-ve-active-directory-servisi.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/19/windows-server-2008-zerinde-dhcp-servisinin-yap-land-r-lmas.aspx

Bu iki makaleyi inceleyebilirsin.

Iyi calismalar.

Gönderildi : 10/02/2012 21:20

(@ibrahimayhan)
Gönderiler: 493
Prominent Member
Konu başlatıcı

Örnek Şöyle Diyelim. Tek Bir Sunucu Bilgisayarıma Tüm Rolleri Kurabilirmiyim. Yoksa Çakışma Olurmu. 

Sizlerden İstediği Kurulması Gereken Rolleri Sırası İle Yazabilirmisiniz. Yani Sıfırdan Windows Server Sistemlerini Öğrenmek İstiyorum.

Hiç Bir Konfigurasyon Yapmadan Önce Yapılması Gereken İP Sabitleme v.s Gibi Ayarlar Nelerdir.

Gönderildi : 10/02/2012 21:36

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Makaleler kısmını incelerseniz, birçok makale ve video bulabilirsiniz.

Önce AD kurulumu yapın. Kurulumla birlikte dns servisinide kurarsınız.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/18/windows-server-2008-ve-active-directory-servisi.aspx

Sonraısnda DHCp servisnin kurarsınız.Sonrasında  vpn sistemlerine bakabilirsiniz.

Gönderildi : 12/02/2012 03:53

Paylaş: