Forum

Server 8 Cluster Ku...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 8 Cluster Kurulumu Hk..

21 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
775 Görüntüleme
(@GuneyYETKiN)
Gönderiler: 191
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Bu linkteki  http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2011/10/08/windows-server-8-failover-clustering-yenilikler-ve-cluster-kurulumu.aspx?CommentPosted=true#commentmessage  Hakan YÜKSEL Hocamın makalesini referans alarak Server 8 cluster kurmaya çalışıyorum.Başlamadan önce sormak ve emin olmak istediğim bir konu var 2 adet cluster node ve bir adet manager node olması gerekiyor sanırım, yoksa yanılıyormuyum.Manager nod için AD kurulacak, cluster rolü yüklenecek, node1 ve node2 ManagerNode daki AD ye kayıt ettirilecek.Daha sonra manager node üzerinde cluster manager aracılığı ile nodelar eklenerek haberleştirilecek.Yani elimizde 2 adet nodu yönetmek için Ad yüklü bir cluster manager olması gerekiyor öyle değil mi? Umarım anlatabilmişimdir.Şimdiden çok teşekkürler... 

Gönderildi : 04/02/2012 14:21

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

2 adet Node haricinde bir domain controller sisteme ihtiyacın olacak bu doğru. Aynı zamanda yönetim amaçlı kullanabilirsin bu sunucuyu.

Gönderildi : 04/02/2012 14:37

(@GuneyYETKiN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hüseyin Hocam

Cluster manager tarafını 2008r2 ad yüklü bir server yaptmayı deniyorum ozaman çok teşekkür ederim.

Acaba Cluster manager 2008 olursa node lardaki cluster özellikleri server 2008 gibimi davranır, yoksa server8 gibi mi yani server8 deki yenilikleri cluster manager'i server 2008 kullandım diye kullanamama  durumu olabilirmi.Yada sadece yönetim amaçlı olup, bütün özelliklerin kullanımı nodelaramı bağlı?

Gönderildi : 04/02/2012 14:48

(@GuneyYETKiN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hüseyin Hocam cluster sonuç rapor özeti aşağıdaki gibi,  her makinaya 2 tane ethernet 1 tanesi normal network diğeri sadece cluster manager ve node ların haberleşmesi için 1.1.1.x network olacak şekilde configüre ettim.Fakat ekstra bir bindig ayarı felan, yada benzeri bir ekstra cluster nodelar veya cluster manager de configürasyon yapmam gerekiyor mu?Şimdiden çok teşekkürler....

Failover Cluster Validation Report

Node:  server8n1.server1.local 

Node:  server8n2.server1.local 

Started 04.02.2012 02:18:33 

Completed 04.02.2012 02:19:40 

The Validate a Configuration Wizard must be run after any change is made to the configuration of the cluster or hardware. For more information, see http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=139565.

Results by Category

Name  Result Summary  Description  

Inventory   Success 

Network   Canceled 

Storage   Warning 

System Configuration   Success 

Inventory

Name  Result  Description  

List BIOS Information  Success 

List Environment Variables  Success 

List Fibre Channel Host Bus Adapters  Success 

List iSCSI Host Bus Adapters  Success 

List Memory Information  Success 

List Operating System Information  Success 

List Plug and Play Devices  Success 

List Running Processes  Success 

List SAS Host Bus Adapters  Success 

List Services Information  Success 

List Software Updates  Success 

List System Drivers  Success 

List System Information  Success 

List Unsigned Drivers  Success 

Network

List Network Binding Order  Success 

Validate Cluster Network Configuration  Failed 

Validate IP Configuration  Failed 

Validate Network Communication  Canceled 

Validate Windows Firewall Configuration  Canceled 

Storage

List All Disks  Success 

List Potential Cluster Disks  Warning 

Validate Disk Access Latency  Warning 

Validate Disk Arbitration  Warning 

Validate Disk Failover  Warning 

Validate File System  Warning 

Validate Microsoft MPIO-based disks  Warning 

Validate Multiple Arbitration  Warning 

Validate SCSI device Vital Product Data (VPD)  Warning 

Validate SCSI-3 Persistent Reservation  Warning 

Validate Simultaneous Failover  Warning 

System Configuration

Validate Active Directory Configuration  Success 

Validate All Drivers Signed  Success 

Validate Memory Dump Settings  Success 

Validate Operating System Installation Option  Success 

Validate Required Services  Success 

Validate Same Processor Architecture  Success 

Validate Service Pack Levels  Success 

Validate Software Update Levels  Success 

Overall Result

Gönderildi : 04/02/2012 15:37

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Network tarafındaki hatanın ayrıntısını görmek gerekli. Raporda ayrıntılı açıklaması olmalı.

Gönderildi : 04/02/2012 19:10

(@GuneyYETKiN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hüseyin Hocam,

Şimdi cluster manager tarafınıda server8 e yükselticem.Bu arada takıldığım bir yer var her makinaya ikinci bir ethernet ekleyip diğer farklı ip bloklarından haberleştirme olayı kurulum için şartmıdır.Bu olayı naıl konfiğüre edeceğimi anlayabilmiş değilim makinalar bu networklerin hangisinin internal network için habgisinin sadece kendilerinin haberleşmesi için kullanıldığını naıl anlıyorlar.Birde kurulum için SAN, ISCSI gibi network maplı diskler şartmı? Olmazssa olmaz mı şimdiden çok teşekkür ediyorum. Sizinde desteğiniz ile test ortamında bu yapıyı ve rolleri kuracağım inş.Şimdiden çok teşekkürler.

Gönderildi : 05/02/2012 00:51

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba 2.network önerilen bir yapıdır tek networklede olur ama test ortamı için olur ancak.İdeal sistemde olmaz.Ortak bir disk havuzu şart en azından hyper-vli ortamlarda 2008e kadar böyleydi.Server 8 ile birlikte bazı alışkanlıklar değişecek gibi gözükmekte.Behsetmiş olduğunuz işlemleri aşağıdaki linki a-z arası dinleyerek tam anlamı ile kavramış olacaksınız.
http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2011/02/20/webcast-hyper_2D00_v-mimarisi-farklar-ve-avantajlar.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2012/01/29/webcast-windows-8-cluster-yenilikler-uygulamal.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/02/2012 01:00

(@GuneyYETKiN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Rıza hocam merhaba 😀 ilk yorumu ben yapmıştım çok güzel bi webcast.referans olarak Hakan Hocamın webcasti ve bir dökümanını aldım.İlginize çok teşekkür ederim.Olumlu yada olumsuz durumları bu başlık altında siz değerli hocalarım ile paylaşacağım.

Gönderildi : 05/02/2012 01:22

(@www-rizasahan-com)
_

Serhat hocamınki birebir canlı demo. Orada tüm sorularınızın yanıtını alacaksınız.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/02/2012 01:34

(@GuneyYETKiN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkürler rıza hocam o webcasti gözden kaçırmışım çok teşekkür ederim...

Gönderildi : 05/02/2012 02:36

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim.

Gönderildi : 05/02/2012 17:55

(@GuneyYETKiN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba 3 makinada server 8 olacak şekilde kurulumu yeniden yaptım ve 1 ethernet kartı ile cluster kurulumunu yaptım.Fakat cluster manager olan makinada şöyle bir hata alıyorum "The cluster service is not running.Make sure that that the service is runin all nodes in the cluster" See details Error Code:0x800706d9 There are no more endpoints available from the end point mapper. Şeklinde uyarı aldım.Ok dediğimde cluster manager ekranı açıldı ve node ları ekleyip başarılı bir kurulumu yaptım.Sanırım cluster servisi ile ilgili bir sorun diye düşünüyorum detay larına bakmadım.Kurulum bu şekilde tamamlandı.Cluster manager ekranı geldi.Bu hatayı her cluster manager i çalıştırdığımda alıyorum sebebi ne olabilir?

Teşekkürler... 

Gönderildi : 12/02/2012 00:30

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba servisleri kontrol ediniz.Durumu automatic olupta start olmayan varsa bunlara göz atın.Ayrıca gerekli alpyapıyı sağlamadan cluster ortamı gerçekleştirmeyin test ortamı ise eğer tek nikle deneyebilirsiniz ama production ortamda tek nikle sağlıklı olmaz.

Saygılarımla.

Gönderildi : 12/02/2012 01:08

(@GuneyYETKiN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rıza Hocam cluster servisi çalışmıyor ve start edemiyorum fakat o hataya ok dedikten sonra cluster manager açılıyor ve sorunsuz cluster manager ekranın kullanabiliyorum node larımı ve durumlarını görüp node lara role atayabiliyorum fakat cluster manager deki cluster servisini otomatiğe çekmeme rağmen cluster servisi çalışmıuyor.Şu an test ortamındayım.Ethernet kartlarını sonrada ekleyip tekrar konfigüre edebilirmiyim bir sakıncası olur mu?Çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 12/02/2012 01:54

(@www-rizasahan-com)
_

Yukarıdaki webcastlarda yer alan videoları inceleyerek çift ethernet ile sağlıklı bir best pa yapıp kurmanızda yarar var.

Gönderildi : 12/02/2012 02:34

(@GuneyYETKiN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Evet değerli hocamlarımın webcastleri ile kurulumu yaptım.Çok faydası oldu fakat o verdiği hata kafamı karıştırdı.İlgine çok teşekkür ederim rıza hocam.

Gönderildi : 12/02/2012 02:38

(@www-rizasahan-com)
_

Testinizi server8 ile yaptıysanız daha pre beta bir ürün.Ayrıca siz cluster için gerekli ortamı tam sağlamamışsınız.Size önerim minimal olarak videodaki gibi nic yapısını sağlayıp test yapmanızdır.Saygılarımla.

Gönderildi : 12/02/2012 17:07

(@GuneyYETKiN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rıza Hocam 

Hatanın sebebi cluster manager konsoluna yönetimsel araçlardan girmememden kaynaklanıyor.Yönetimsel araçlardan girdiğimde bir sorun yok.Fakat server manager ekranında local server' a sağ tık, cluster manager dediğimde belirttiğim hatayı alıyorum.Şimdi 2. ethernet kartı ve bir adet ortak kullanım için iscsi disk tanımlaması yapacağım.Daha sonra test ve senaryolara başlamayı düşünüyorum.İlgine çok teşekkür ederim.Değerli hocalarımın webcastleri ve sizin gibi uzman büyüklerim sayesinde sizlerin gölgesinde, çok değerli bilgilere erişip öğrenme imkanı buluyoruz.Çok teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 12/02/2012 22:52

(@www-rizasahan-com)
_

İyi dilekleriniz için teşekkürler.Değerli hocalarımız sağolsunlar sürekli bizleri güncel tutup bilgilerini esirgemiyorlar.Size önerim işinizin olmadığı zamanlarda webcastları zamanında canlı olarak takip etmenizdir.Burada soruda sorabilirsiniz.Tabi zamanınız yoksa sonradanda izleyebilrisiniz.Sayfanın üstünde yer alan ajanda kısmından haftalık programı takip edebilirsiniz.
Saygılarımla.

Gönderildi : 12/02/2012 23:16

Sayfa 1 / 2
Paylaş: