Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008 Dhcp+Dns üzerinde Android client isim çözümlemiyor.

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
332 Görüntüleme
(@emrahaltingoller)
Gönderiler: 52
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar arkadaşlar.

Konunun başlığında sıkıntımı yazdım.

Server 2008 üzerinde domain yapısı olmadan çalıştırdığım Dhcp hizmetim ve Dns server yapılandırmam mevcut.

yapı şu şekilde. Dhcp açık, dns sunucu da açık, dns üzerinde 5 adet telekom,2 adet open dns, ve bir kaç çeşit daha ip tanımlı, ağ geçidim modem, ttnet internet hizmeti mevcut. tüm clientlara ağ geçidi modem tanımlı ve dns adreslerini server üzerinden alıyorlar. 

öncelikle bu yapı doğrumu sağlıklımı 

bir makine üzerinde xamp kurulu ve yazılım geliştirici arakdaşlarımız veri girişi yapabileceğimiz bir web arayüzü ilişklilendirdiler. makine adı normalde testserver olarak geçmekte. Ben bunu ip adresi ile a kaydını kurummevzuat olarak tanımladım. Normalde herhangi bir a kaydı yok. Bütün pc ler bu şartlarda birbirini görüyor algılıyor çözümleme bu şekilde yapılıyor. ama harici bir isim yönlendirmesi için bunu yaptım.

androis sistem kablosuz olarak bağlanıyor. modem üzerinden yani. modemdeki dhcp kapalı normal olarak. server 2008 teki dhcp den ip sini alıyor kablosuz modem. ve ben onu görüyorum listede. ama bu cihaz(lar) benim tanımladığım a kaynınıda takmıyor, a kaydını geçtim., normal şartlarda hiç bir kayıt atmadığım clientlar windows ortamında normal pc adlarıyla birbirini görürken android görmüyor.

Bu hususlar ilgili bilgisi olan varmı.

Androidlerin internet çıkışlarında sorun yok.

localdeki çözümlemeleri alamıyorlar. opera crome gibi bir kaç tarayıcı denedim sonuç vermedi.

yapılandırma hakkında olabildiğince bilgi vermeye çalıştım ama bu konularda daha yeniyim. tamamen kendi deneme yanılma yöntemlerimle bulduğum yöntemlerle çalıştırdım sistemi.

yardımlarınızı bekliyorum. 

Gönderildi : 30/12/2011 17:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

2008 DNS üzerinde 5 telekom 2 open dediğiniz ip adresleri sanırım forward için değil mi ?

Bu kadar çok olmasına gerek yok aslında tek google dns leri yeterli olur ama sorunda olmaz yani çok fazla yazmanız ki zaten ilk dns ile görüşür ve cevabı alır.

Android sistem ip adresini dhcp üzerinden alıyor siz görüyorsunuz ancak android tarafında bir ücretsiz tool ile aldığı ip ve dns i kontrol edin, muhtemel 2008 server' ı görüyor olmalı.

Zaten böyle değil ise internete çıkması pek muhtemel değil, sorun olan sanırım iç domainler ki bunlar sizin dns üzerinde zone olarak tanımlı değil mi ? Peki siz bu isimlerin sonuna domain koyuyormusunuz ?

Örneğin  kurummevzut diyorsunuz ama android bunun sonundaki domain ismini bilmez ve bulamıyor olmasıda çok normal.

siz isimleri FQDN olarak yazın sorunsuz çalıştığını göreceksiniz

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/12/2011 18:21

(@emrahaltingoller)
Trusted Member
Konu başlatıcı

dns olayını anladım biraz abartmışım...

android de dediğiniz olayı şöyle denedim. ip adresini kendim tanımladım. dns sunucu olarakta ilgili dns server'ı yazdım ama hala daha ip üzerinden çalışıyor tarayıcıda. yani otomatikte iken internet çıkışı var sıkıntı yok.

üstteki satırları yazarken fqdn ismini denedim oldu. 🙂

yeniyiz hakan bey kafa o kadar çalışmıyor. domain yapısını windows ortamında sonuçta androidin algılamasını beklemek biraz çömezlik işi. malum bizde çömeziz. 🙂

çok teşekkür ederim. başınızı çok ağrıtırım yanlız haberiniz olsun... 🙂

Gönderildi : 30/12/2011 18:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bende bu yollardan geçtim ve her zaman ne oldum değil ne olacağım diyen bir insanım, bu nedenle asla kimseyi eleştirmem, umarım yazdığım cevap sizde böyle bir izlenim bırakmamıştır çok üzülürüm.

Ben zamanında neler ile uğraştım anlatsam roman olur 🙂 

Sonuç, sorun çözülsün bu bize yeter.

Geçmiş olsun.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/12/2011 19:11

(@emrahaltingoller)
Trusted Member
Konu başlatıcı

estağfurullah. Tam tersine öğretmenlere öğretecek bir edada yanıtladınız bu konuda çok teşekkür ederim. Bence bu noktada olmanızın en büyük etkenide alçak gönüllükle sizin için çok basit bir olayı bile ilgilenip yanıtlamanız. Umarım kendimi geliştirip sizin bilgi birikiminiz ve tecrübeniz noktasına kısa zamanda gelirim.

Tekrar teşekkürler. 

Gönderildi : 30/12/2011 20:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bende umuyorum, malum yaşlandık artık 🙂

Gönderildi : 31/12/2011 01:46

Paylaş: