2008 Server Bü...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

2008 Server Büyük bir problem.  

  RSS
mustafa kaya
(@mustafakaya)
Üye

Müşterimiz servere ulamadığını söyledi. Baktığımda 2 eternet kartınında tcp ip hizmetlerinin başlamadığı ve ip alamadığını bilgisayar isminin silindiğini ve olay görüntüleyicideki loglara ulaşılamadığını gördüm böyle bir problemle karşılaşanınız varmı acaba ? Virüs ile alakalı bir problemi olduğunu sanmıyorum. Şuan müşteri yanındayım.


 Teşekkürler.

Alıntı
Gönderildi : 15/12/2011 17:00
Hüseyin Sevin
(@huseyinsevin)
Üye

Farklı bir sorun yaşadım ama bilgisayar adının silinmesi gibi bir şey olmadı. Sorun NIC kartlarının driverlarıyla ilgiliydi ve güncel driverları yükleyince düzelmişti fakat yükleyene kadar canım çıkmıştı.

 

Güncellemelerle ilgili doğmuş bir sıkıntı olabilir. Sunucu NIC kartının driverını tekrar dan güncellemeyi deneyebilirsiniz. Sorun yaşadığım sunucu ise Dell R410 modeliydi.

 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/12/2011 17:06
mustafa kaya
(@mustafakaya)
Üye

güncelleme yaptım fakat bir şey değişmedi. Donanım olarak eternet kartları düzgün çalışıyor olarak görünüyor fakat windows tarafında eternet kartlarını göremiyorum

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/12/2011 18:38
Kemal Kula
(@KemalKula)
Üye

Bende hp serverda benzer bir sorun yaşamıştım. Ethernet kartlarının bağlantı hızları 1 gb olmuyordu sadece auto veya 100 mbs de çalışıyordu. Ağı hiçbir çekilde görmüyor ve IP almıyordu. Garantiden Anakartı değiştirdiler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/12/2011 18:50
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Bu problem giderildi mi ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/12/2011 01:42
mustafa kaya
(@mustafakaya)
Üye

Alper hocam problemi giderdim. Daha önce 5-6 fabrikada sanallaştırma kurmuştum fakat problem çıkaran ilk defa karşıma çıktı. Sanallaştırma açılmayınca karşında sadece .vhd dosyası geliyor. Yeni sanal makina oluşturduğun zaman hata veriyordu. İnsan haliyle datalar gidermi diye sıkıntıya giriyor. Yeni Virtual Network Adapter kurarak düzelttim durumu. Şunu sormak istiyorum mesela bir server çöktü içinde önemli bilgiler var. .vhd dosyalarının açılmama ihtimali varmı o yada başka bir sunucuda. .vhd dosyası varsa çalışması garantimidir.?

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/12/2011 21:07
mustafa kaya
(@mustafakaya)
Üye

 Birde active directoynin neden sanal makinede kurulması önerilmiyor. Performans bakımındanmı ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/12/2011 21:08
mustafa kaya
(@mustafakaya)
Üye

[quote user="sdclt"]

Merhaba

Konu hakkında ;

http://technet.microsoft.com/en-us/library/virtual_active_directory_domain_controller_virtualization_hyperv%28WS.10%29.aspx

 DC üzerinde oldugunda en büyük sıkıntı host makinada bir problem oldugunda DC cevap veremez durumda kalabilir. Bu uc bir nokta tabi. Ancak  olabilir bir notadir. Primary yerine Additional domain VM olarak kurmanız daha avatajlı olacatkır.

VHD disk taşırken hata olmusdıysa problem olmaması gerekiyor. Ancak olursa problem cıkarırsa bir windows 7 makinaya attach edip chdsk yapabiliyoruz. Sanal makinaları günlük olarak hem VHD online backup alıp , birde vm icinden db,file,folder almak en iyisidir. Cunku VHD boyutu buyudukce sanalastırmanın kolaylıgı bir ise yaramıyor. Cunku vhd tasımak icin harcadıgımız zaman zaten servis suresini uzatıgından cok buyuk sıkıntı cıkartabiliyor. Bu yüzden VM hem VHD diskini ve onemli dosyaları yedeklemek en iyi yontem.  

 [/quote]

Yani server üzerinde sadece Hyper-V rolu kurup sanallaştırma üzerinde dc artı addional dc kurulması daha uygun diyorsun.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/12/2011 23:26
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Hyper-v sunucu üzerinde dc çalışırsa ve sanallarda problem oluşursa, dc dışındaki sanallar (exch vb.) dc açılana kadar bekleyecekler ve bu süre uzar. Bu yüzden önerilmiyor. Ama teknik açıdan problem yok kurabilirsin. Çok yerde problemsiz kullanıyoruz. Hyper-v bozulmazsa tabi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/12/2011 23:34
mustafa kaya
(@mustafakaya)
Üye

Aynı durum sunucu üzerine kuruluncada problem çıkar muhakkak. dc sunucu üzerinde olursa sunucuya tamamen ulaşılamama gibi proglemlerde olabilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/12/2011 14:21
Paylaş: