Forum

Log yönetimi h...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Log yönetimi hk.

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
411 Görüntüleme
(@ercankeskin)
Gönderiler: 137
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Herkesin en çok merak ettiği konu olan log yönetimi ile ilgili küçük bir sorum olacak.

Network'deki client'ların audit loglarını (hangi dosyalara eriştiği, neleri silip kopyaladığı vs.) Tek yere, yani server'a nasıl toplanacağı hakkında çözüm önerilerinizi bekliyorum. Bütün IT'cilerin başına bela bir konu 🙂 Veri gizliliğinin ön planda olduğu bu devirde de, her ne kadar yazılım firmaları güvenilir olsalar da, bizim için açık kaynak kodlu olması da çok önemli. Bu konuda en başarılı snare var sanırım. Kısmen çözdüm fakat takıldığım yerler var, örneğin tmm logları forward ediyor da, server tarafında nasıl receive edilecek vs. Bu tarz programları kullanan tecrübe eden, tam olarak ayarları ve kurulumu hakkında bizlere bilgi verebilecek birisi varmı?

Gönderildi : 24/11/2011 13:10

(@osmandogan)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Ercan bey mrb;

sunucu ve istemci loglarının merkezi bir lokasyonda toplanması ve compliance gerekliliklerinin yerine getirilmesi konularında daha önce bu konuda yazmış olduğumuz makalelerden faydalanabilirsiniz. 

http://www.logyonetimi.com/web/makaleler/10-11-30/Kullan%C4%B1c%C4%B1_Aktivitelerinin_Loglanmas%C4%B1.aspx

Gönderildi : 24/11/2011 14:16

(@ercankeskin)
Gönderiler: 137
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ercan bey mrb;

sunucu ve istemci loglarının merkezi bir lokasyonda toplanması ve compliance gerekliliklerinin yerine getirilmesi konularında daha önce bu konuda yazmış olduğumuz makalelerden faydalanabilirsiniz. 

http://www.logyonetimi.com/web/makaleler/10-11-30/Kullan%C4%B1c%C4%B1_Aktivitelerinin_Loglanmas%C4%B1.aspx

Hocam log yönetiminin ne olduğunu, çözümünün neler olduğunu biliyorum bilmesine. Burada uzun uzun ondan bahsetmiş, benim istediğim bahsi geçen opensource yazılımın kurulumu ile ilgili, yada sizlerin kullandığı log yönetim programlarının kurulum ve kullanımı ile ilgili bilgi istiyorum.

Gönderildi : 24/11/2011 19:01

Paylaş: