Forum

Windows üzerin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows üzerinde hem asp hemde php çalıştırmak..

30 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
6,107 Görüntüleme
(@nezihk)
Gönderiler: 115
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba ;

Kendi bünyemizde windows 2003 server kurulu ve burdan yaklasik 30'a yakın asp web sitesinin yayınını yapıyoruz.Ben istiyorumki aynı windows server üstünde yada farklı bir windows server üstünde .php sitelerinide yayınlamak. asp ve php ISS i kullanabilirmi yada apache,mysql,phpmyadmin mi kurup yapmam lazım..

Bu konuda bana yol gösterirseniz sevinirim.Bir makale yada döküman göremedim sitede.Gözümden kaçmışsa affınıza sıgınırım.  

Saygılar

Nezih Kılınç

Gönderildi : 02/07/2008 22:05

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

IIS üzerinde php çalışmaz. sizinde dediğiniz gibi apache kullanmalısınız. yine db olarak mysql mysql i yönetmek için phpmyadmin kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 02/07/2008 23:10

(@nezihk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Peki bu işlemi yapmak için illede linux bir makina kurmam gerekmez degilmi.Windows bi makınaya

- apache

- mysql

- phpmyadmin

bunları kurarım problem yok.Bunları kurdukdan sonra asıl problem başlıyo gibi:)

Bundan sonra ne yapmam gerektiğini tarif edebilirmisiniz.

örnegin dns kaydı vs.

Gönderildi : 02/07/2008 23:20

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

hayır illede linux kurulması gerekmez ama windows sunucuda php çalıştırmakda çok sağlıklı denilemez....

bu uygulamaların kurulumlarını yapılandırmalarını bilmiyorsanız bu işe birden girişmeyin derim yani burdan anlatmaklada olmaz

makale bulabilirsem yollarım ok.

Gönderildi : 02/07/2008 23:28

(@nezihk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

4 gözle bekliyorum..

Herşey için teşekkürler..

Gönderildi : 03/07/2008 00:19

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Merhaba

IIS üzerinde php çalışmaz. sizinde dediğiniz gibi apache kullanmalısınız. yine db olarak mysql mysql i yönetmek için phpmyadmin kullanabilirsiniz.

PHP her türlü sistem üzerinde çalışır. Windows, Linux, Sun Solaris, MAC OS... Hiç farketmez.PHP nin son sürümleri ile IIS in kendinden kaynaklanan açıkları tek tek kapatıldı.

PHP Platform free bir script dilidir. O yüzden hiç sorun yaratmaz. Performans da iyidir. Ancak daha iyi bir performans için Linux, Apache, PHP ve Mysql kullanmanız iyi olur.

Ancak PHP windows üzerinde çalışmaz diye birşey yok...

http://www.php.net/manual/en/install.windows.php

Kolay gelsin 

Gönderildi : 03/07/2008 01:07

(@alikemalturker)
Noble Member

İlle de Apache kurulacak diye bir kural yok.. IIS üzerinde hem asp hem de PHP koşabilirsiniz...

Kolay gele 

Gönderildi : 03/07/2008 01:09

(@nezihk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Erdal hocam verdigin bilgiler için teşekkürler.

Bana bi rota çizermisin.Ne yapmam gerekiyor.

Gönderildi : 03/07/2008 01:23

(@alikemalturker)
Noble Member

Bir rota çizebilmem için sistemi bilmem gerek. Ancak PHP yi IIS üzerine yüklemek için dökümanı okuman yeterli olacaktır. Ayrıca Mysql zaten Windows için hazır geliyor. PHP kurulumu çok basit o yüzden zorluk çekiceğini tahmin etmiyorum... dikkat etmen gerek php.ini ayarların. Özellikle register_globals değerini 0(sıfır) olarak bırak ve güvenlik cgi_redirect=0 olmalı diye hatırlıyorum. cgi ayarı IIS için geçerli. O yüzden PHP dökümanını dikkatli okumanda fayda var..

Eğer kurulumda takıldığın bir yer olursa yardımcı olmaya çalışırım..

Kolay gelsin 

Gönderildi : 03/07/2008 02:02

(@MasumARSLAN)
Gönderiler: 84
Estimable Member

IIS üzerinde hem asp hemde php çaşıyor, hemde gayet iyi çalışıyor.
bir çok hosting firması artık windows sunuclarda hem asp, hem php destekli web alanları satıyorlar...
PHP yüklemesi yaparken 1-2 döküman okuman yeterlidir.

Gönderildi : 03/07/2008 02:12

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba

PHP her türlü sistem üzerinde çalışır. Windows, Linux, Sun Solaris, MAC OS... Hiç farketmez.PHP nin son sürümleri ile IIS in kendinden kaynaklanan açıkları tek tek kapatıldı.

PHP Platform free bir script dilidir. O yüzden hiç sorun yaratmaz. Performans da iyidir. Ancak daha iyi bir performans için Linux, Apache, PHP ve Mysql kullanmanız iyi olur.

Ancak PHP windows üzerinde çalışmaz diye birşey yok...

http://www.php.net/manual/en/install.windows.php

Kolay gelsin 

Tamam Erdal bey doğrudur. Herkes herşeyi bilmeyebilir yahut yanlış da bilebilir. Ben burda PHP windows üzerinde çalışmaz dememişim, IIS üzerinde çalışmaz demişim. Neden? çünkü Microsofttan böyle birşey almadım. Registry falan değişiyor ayrıca IIS üzerinde çok performanslı ve stabil olamayacağı kanaatindeyim. Hatta windows ortamında ki php lerde çokca sorun yaşadım, yaşayanı da gördüm.

Gönderildi : 03/07/2008 02:43

(@nezihk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

pazartesi yada salı gunu kurulumu yapıp size geri dönüş yaparım..takıldıgım yerde yardımcı olursanız sevınırım.

teşekkürler..

Gönderildi : 03/07/2008 03:01

(@alikemalturker)
Noble Member

Selam Buğra,

Umarım yazdıklarımı yanlış anlamadın... Yazdıklarımı okuyunca cevabım bana da biraz sert geldi. Kusura bakma.. İstenerek yazılmış birşey değil.Sadece bugün yoğun geçti ve o nedenle çok dikkat etmeden yazdım...

Eğer PHP yi exe dosyasından kurarsanız registry de değişiklik yaptığı doğrudur. Ancak Manual kurarsanız registry de sadece IIS ayarlarında değişiklik olur. Bu değişiklik de hani .php uzantılı dosyalarını işle ve c:\php dizinini kullan gibi..Bunları da zaten IIS üzerinde manuel olarak siz yapıyorsunuz.

Daha önceleri IIS nin PHP ile problem yaşadığı dorudur. Ancak özellikle PHP5 ile bu sorunlar giderildi. Ben bir sorun çıkacağını zannetmiyorum... Nitekim birçok firma artık Windows üzerinde PHP desteği veriyor.

Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi php.ini ayarları düzgün yapılırsa ne windows da ne de linux de herhangi bir sorun yaşanır. Özellikle php klasörünün içinde gelen php-ini.recommended dosyasını kullanmanızı öneririm.

Sorun çıkmayacaktır.. Çok da iyi çalışacaktır...

Kolay gelsin...

Gönderildi : 03/07/2008 03:39

(@alikemalturker)
Noble Member

pazartesi yada salı gunu kurulumu yapıp size geri dönüş yaparım..takıldıgım yerde yardımcı olursanız sevınırım.

teşekkürler..

Her zaman

Kolay gele 

Gönderildi : 03/07/2008 03:40

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Windows üzerinde PHP çalıştıracak olursanız ve eğer bir sharepoint servisiniz var ise büyük olasılıkla sharepoint ile ilgili sorunlar yaşayacaksınızdır, tecrübe edilmiştir.

Gönderildi : 03/07/2008 11:25

(@nezihk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba ;

Bu konu ile ilgili biraz geç dönüş yapıyorum kusura bakamyın anca vakit bulabildim..

Aşağıda yazılanları aynen uyguladım yalnız bir sonuç alamadım ISS altında çalıştıramadım .php sayfayı..Burda atlamış olabilcegim bir şey yada eksik anlatılan bir şey varmı acaba kontrol edermisiniz..

1. http://rapidshare.com/files/50288133/php-5.1.4-installer.rar bağlantısından Php 5.1.4 sürümünü indirip kuruyoruz.

NOT: 2., 3. ve 4. Adımlar MySQL kurulumu içindir.

2. http://downloads.mysql.com/archives/….24a-win32.msi bağlantısını tıklayarak MySQL’in 5.0.24a sürümünü indiriyoruz.

3. MySQL kurulumuna başlamadan önce, daha önceden MySQL kurduysanız bunu tamamen kaldırıp varsayılan kurulum dizini olan C:\Program Files\MySQL\ dizinini de siliyoruz (şimdiki kurulumuda varsayılan dizine yapacağımız için).
Kurulum dosyasını çift tıklayarak kuruluma başlıyoruz.
İlk ekranda”Next” düğmesini tıkladıktan sonra “Complete” seçeneğini seçiyoruz ve sonrasında yine gelecek ekranlarda “MySQL Sing-Up” ekranı gelene kadar “Next” düğmesini tıklayarak devam ediyoruz.
Bu ekranda MySQL ile ilgili bilgiler almak istiyorsanız bir kullanıcı adı belirleyip e-mail adresinizi yazarak kaydınızı yaptırabilir ya da “Skip Sign-Up” düğmesini tıklayarak devam edebilirsiniz.
Gelen ekranda “Configure the MySQL Server now” seçeneğini seçerek devam ediyoruz.
Gelen ekranlarda MySQL’i ayarlamaya başlıyoruz.
Karşımıza gelen ilk ekranda “Detailed Configuration” seçeneğini seçiyoruz.
Şimdiki ekranda ise “Developer Machine” seçeneğini seçiyoruz.
Sonraki ekranda da “Non-Transactional Database Only” seçeneğini seçiyoruz.
Devamındaki ekranda “Decision Support (DSS)/OLAP” seçeneğini seçiyoruz.
Gelen ekranda iki seçeneğide işaretliyoruz ve “Port Number” kısmından da MySQL’in kullanacağı portu ayarlayabiliriz (gerek yok aslında, değiştirmeden bırakmak daha iyi).
Şimdiki ekranda karakter düzenlemesini yapıyoruz, en alttaki seçeneği işaretleyip Latin 5′i (Türkçe için, değiştirmek zorunda değilsiniz, ekranı geldiği gibi geçebilirsiniz) seçiyoruz.
Gelen ekranda “Install As Windows Service” seçeneğini seçiyoruz.
Şimdiki ekranda şifrelerimizi yazalım (burada belirleyeceğiniz şifreyi unutmamalısınız, çünkü MySQL Server’a bağlanırken bu şifreyi kullanacaksınız; sadece localhost’ta kullanacaksanız boş bırakıp devam edebilirsiniz).
Geldik son ekrana burada “Execute” düğmesini tıklıyoruz ve kurulum başlıyor.
Kurulum bittiğinde gelen ekrandaki tüm seçenekler yeşil okey (tamam) iareti ile işaretlenmiş ise kurulumu başarılı bir şekilde tamamladımız demektir.

4. http://dev.mysql.com/downloads/connector/odbc/3.51.html bağlantısını tıklayarak MySQL Connector ODBC 3.51.16 sürümünü indirip kurulumunu yapıyoruz.

NOT: 5., 6. ve 7. Adımlar MySQL veritabanı yönetim arayüzü PhpMyAdmin kurulumu içindir.

5. http://sourceforge.net/project/showf…group_id=23067 adresinden PhpMyAdmin’in 2.9.0.2 sürümünü (dil seçeneklerini göz önüne alarak) indiriyoruz. <A href=" http://prdownloads.sourceforge.net/phpmyadmin/phpMyAdmin-2.9.0.2-all-languages.zip?dow

nload" target=_blank>all-languages.zip<A href=" http://prdownloads.sourceforge.net/phpmyadmin/phpMyAdmin-2.9.0.2-all-languages.zip?dow

nload" target=_blank>olan sürümü birden fazla dil desteklidir.<A href=" http://prdownloads.sourceforge.net/phpmyadmin/phpMyAdmin-2.9.0.2-all-languages.zip?dow

nload" target=_blank>6. Bilgisayarımızdaki varsayılan IIS ana dizininde (C:\Inetpub\wwwwroot\ dizinidir) ya da değiştirdiyseniz değiştirdiğiniz dizinde örneğin “phpmyadmin” adında bir klasör oluşturuyoruz.

7. İndirdiğimiz zipli phpmyadmin dosyasını açıyoruz ve ilk dizinin altındaki tüm klasör ve dosyaları iis ana dizininde oluşturduğumuz “phpmyadmin” klasörü içine kopyalıyoruz.

Ayarlar:

8. C:\Windows\ dizini altında bulunan php.ini adlı dosyayı bulup çift tıklayarak açıyoruz (Notepad ile açılır). Bu dosya içindeki
extension_dir = “./”
satırını bulup
extension_dir = “C:\PHP\ext\”
olarak değiştiriyoruz (varsayılan kuruluma göre, eğer kurulum dizinini değiştirdiyseniz ona göre düzenlemelisiniz). Daha sonra da
;extension=php_mysql.dll
olan satırı bulup
extension=php_mysql.dll
olarak değiştiriyor (başındaki “;” noktalı virgülü siliyoruz) ve altına (eğer yoksa, ki yok)
extension=php_mysqli.dll
satırını ekliyoruz. Bu bölümde php’nin farklı eklentilerini kullanmak istiyorsanız o eklentinin başındaki “;” noktalı virgülü silebilirsiniz. Bu düzenlemelerden sonra php.ini dosyamızı kaydedip kapatıyoruz.

9. IIS’nin ana dizinindeki phpmyadmin adı ile oluşturduğumuz dizine gidip “config.sample.inc.php” adlı dosyayı buluyor ve bu dosyayı bir metin editörü ile açıyoruz.
Bu dosya içinde
$cfg[’Servers’][$i][’controluser’] = ‘root’;
$cfg[’Servers’][$i][’controlpass’] = ”;
satırlarını bulup MySQL Server kurulumunda oluşturduğumuz şifreyi ve eğer değiştirdiysek kullanıcı adını ilgili alanlara yazıyoruz. Örnek:
$cfg[’Servers’][$i][’controluser’] = ‘mysql_kullanici_adim’;
$cfg[’Servers’][$i][’controlpass’] = ‘mysql_sifrem’;
gibi.
NOT: Benim kurulumumda
$cfg[’blowfish_secret’] = ”; /* YOU MUST FILL IN THIS FOR COOKIE AUTH! */
olan satırı
$cfg[’blowfish_secret’] = ‘ab28e2cd18c76114‘; /* YOU MUST FILL IN THIS FOR COOKIE AUTH! */
şeklinde düzenlemem gerekti. İsterseniz dosyayı kaydedip kapatmadan sizde bu düzenlemeyi yapın.
Düzenlememiz bitince dosyamızı kaydedip kapatıyoruz.

10. Başlat > Denetim Masası > Performans ve Bakım > Yönetimsel Araçlar yolu ile Internet Information Services (IIS)’yi açıyoruz.
“XXXXXXX-XXX(yerel bilgisayar)”‘ı çift tıklayarak açıyoruz.
“Web Siteleri”‘ni çift tıklayarak açıyoruz.
“Varsayılan Web Sitesi” üzerine gelip sağ tıklayıp açılan menüden “Özellikler”‘i tıklıyoruz.
Açılan pencereden “Belgerler” sekmesini tıklıyoruz.
“Ekle…” düğmesini tıklayarak gelen kutucuğa
index.php
yazıp “Tamam” tuşunu tıklıyoruz ve yine “Tamam” tuşunu tıklayarak çıkıyoruz. Internet Information Services (IIS)’yi kapatıp bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

11. Varsayılan IIS dizininde yeni bir metin dosyası oluşturup bu dosyanın içine (en basitinden)

Kod:

<?php echo “Merhaba PHP Dünyası”; ?>

kodlarını yazıp deneme.php adıyla kaydedelim. Şimdi de web tarayıcımızın adres satırına .asp dosyalarımızda yaptığımız gibi
http://localhost/deneme.php
yazıp dosyamızı çalıştıralım. Ekranda Merhaba PHP Dünyası yazmıyorsa 1. adıma dönüp her adımı tek tek ve dikkatlice yenileyelim.

Saygılar..

Gönderildi : 16/07/2008 19:19

(@alikemalturker)
Noble Member

IIS 6.0 mı kullanıyorsunuz?

Gönderildi : 16/07/2008 19:44

(@nezihk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

evet ISS 6.0

verdiği hata şu

CGI Hatası

Belirtilen CGI uygulaması,tam bir HTTP üstbilgisi kümesi döndürmeyerek hatalı çalıştı.

Gönderildi : 16/07/2008 19:49

(@nezihk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bir kaç oynama yaptımve verdiği hata şu şekilde degişti

Parse error : parse error, unexpected T_STRING, expecting ',' or ',' in c:\intepub\wwwroot\deneme.php on line 1

Gönderildi : 16/07/2008 19:54

Sayfa 1 / 2
Paylaş: