Anasayfa » Forum

Server 2003 te Dns ...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2003 te Dns ve Dhcp sorunu ? Yardım.  

  RSS
cihancoruh
(@cihancoruh)
Üye

Merhaba arkadaşlar sitemize yeni üye oldum. Yeni yeni server kurulumu ve üzerindeki rolleri kullanım aşamasındayım. Sormak istediğim bazı önemli detaylar var.


1) sistemi vmware ile 2003 server kurdum. Vmware den ethernet kartını ayarlarını fiziksel ethernet kartım üzerinden ip alıcak şekilde ayarladım. Server internete çıkabiliyor şu anda server ip si ise 192.168.2.5. Daha sonra  active directory kurdum dns sunucuyuda kurdum fakat problemler yaşadım. Şimdi aklıma takılan durum burdan sonra başlıyor. Modemim airties 205 kablosuz router modem. ip si 192.168.2.1 Şimdi dns sunucuya ip adresi verirken 192.168.2.x gibi yani modemin dağıttığı iplerden seçip mi vermeli  sabit ip olarak.  Yoksa 192.168.1.10  gibi farklı bir ip verebilirmiyim.


2) Diyelim ki modemin dağıttığı iplerden  farklı bir ip verdik 192.168.1 10 gibi . Dhcp deki router yönlendirmesini modemin ip si olan 192.168.2.1 yapmama rahmen server internete çıkmıyor. Burada dhcp den routera yönlendirme yaptığım için serverın nete çıkması gerekmez mi ?

Alıntı
Gönderildi : 26/10/2011 17:18
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba

Bence ilk olarak bol bol makale okuyun, çünkü bu şekilde çok temel konularda daha iyi fikir sahibi olursunuz.

Sorunuza gelince, hangi ip bloğunu kullandığınız önemli değil, ama internet istiyorsanız ya ortamda router olacak yada sizin yaptığınız gibi aynı blok ip kullanarak DNS üzerinde forwarder kısmına telekom veya dsl modem ip adresini yazacaksınız ( telekomun dns leri veya google dns leri )

 

DHCP de router özelliği yoktur sadece dhcp ip dağıtır. Sanırım siz DHCP derken modem dhcp sini mi düşünüyorsunuz ? DHCP haklı olarak ulaşamadığı bir network için ip dağıtamaz.

Yani özetle siz eğer arada bir router yokken sunucu ip adresi ile hedef makine ( modem ) ip adreslerini farklı network ID den verirseniz temel network mantığı gereği konuşamazlar.

 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/10/2011 23:09
Paylaş: