Bildirimler
Hepsini Temizle

adc hakkında  

  RSS
 Anonim

Merhaba

benim adc hakkında sormak istediğim bir kaç konu var.

sistemimde adc var ve dns te kurulu dc üzerindeki kayıtlar buraya akıyor. şimdi sormak  istediğim

1)  dc göçerse adc nasıl devreye girecek otamatik devreye girecekmi bütün roller dc üzerinde buradaki rolleri manuelmi adc ye taşıyacağız.

2) adc sistemde dhcp yok. dc göçersemi dhcp kuracağız.yoksa adc kurarken veya sonra. kursak dahi hangi scope aralığını vereceğiz.

örneğin dc scope ismi okul ip range 192.68.1.1 - 192.168.1.252    bu durumda biz adc ye farklı bir dcope ve ip range aralığı vereceğiz. 

3) dc nin secondery dns kısmına adcnin mi ip adresini yazacağız

4) dhcp den dns adresi verirken kullanıcılara adc ninde dns adresini gösterecekmiyiz.

Alıntı
Gönderildi : 17/06/2011 19:48
Hasan Huseyin Yılmaz
(@husnubagdatlioglu)
Üye

sorularına kendımce cvb vermek istedim yanlışsam arkadaşlar düzeltebilir...


1-dc çökerse adc zaten sureklı kendıne replıkasyon yaptıgı ıcın ve ad uzerınde dclar altında oldugu için sistem çalışmaya devam edecektir ancak burada onemlı olan termınallerının ilk dns adresi DC ikinci dns adresi ise ADC olmalıdır dc kapanırsa adc danisim çözümleyebilirler.


2-Sanırım dhcp yı yenıden kurup aynı zonedan versende sorun olmaz


3-secondry kısmına eklemene gerek yok zaten adc dns kayıtlarını kendıne otomatık şekılde belirli bir sure sonra çekecektir.


4-1.sorudada bunu açıkladım...


 

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/06/2011 22:00
Taner Sencan
(@TanerSencan)
Üye

Merhaba

2) adc dhcp servisini kurup dc ' den dhcp yi export  etmen gerekiyor ki adc kime ne verildiğini bilsin. adc ye import işlemini yaptıktan sonra adc deki dhcp servisini stoplarsın dc çökme anında  adc ' den başlattığında  dhcpler sorunsuz çalışacaktır.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/06/2011 12:25
SerkanTaş
(@serkantas)
Üye

Son olarak Unutmadan FSMO Rolleri Dediğimiz Shema Rollerinide Aktarman gerekiyor

Yani Eski Domain Controller Olan Srv'nin ip Adresini Replications Yaptığın Dc Ye Vereceksin Sonrada CMD'dan FSMO Shema'larını Aktarması İçin Gerekli Olan komutları Vereceksin DNS Altındaki Listelere Bakınca PDC Olan Makinanın Yeni FSMO Rollerini Aktardığın Srv olduğunun Farkına Varacaksın Sonra İse Eski Çökmüş Olduğunu Farzettiğmiz Dc'yi Move Edeceksin Olay bu kadar ... 

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/06/2011 20:50
Paylaş: