Anasayfa » Forum

Windows load balanc...
 
Bildirimler

Windows load balancing proplemi  

  RSS
Salih TAŞDEMİR
(@SalihTASDEMiR)
Üye

merhaba arkadaşlar;Sistemimizde WİN2K8 r2 üzerinde  2 adet exchange 2010 hub cas ve 2 adet mailbox sunucu var.Ortamda dag yok.Hub cas makinasının yedekliliği amacıyla server manager--->features lardan iki  hub cas sunucuya da  windows load balancing i yükledim.DNS de cluster için kayıt girdim.network load balancing manager da a new NLB cluster ı seçip 1.hub cas makinasını girdiğimde hata verdi.(misconfigured hatası ve DNS e girdiğim İP ekleyemediğini belirtti.).fakat ikinci hub cas makinasında herhangi bir hata vermedi.Ben bu hatanın exchange ile alakalı olduğunu düşünmüyorum.Çünkü exchange üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadım.Network kartı ile alakalı olduğunu düşünüyorum fakat çözümü bulamadım.Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlarımızın tecrübelerinden istifade etmek isterim.Teşekkürler.

Salih TAŞDEMİR

 

Alıntı
Gönderildi : 16/06/2011 17:10
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Merhabalar;

NLB ayarını bu iş için oluşturmuş olduğunuz üçüncü bir makine üzerinde mi yapıyorsunuz? Yoksa Cas+hub sunucularınızdan birisinde mi?

Kolay gelsin...

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/06/2011 00:09
Salih TAŞDEMİR
(@SalihTASDEMiR)
Üye

Merhaba Hakan hocam;cevabınızı bugün gördüm.NLB ayarını hub cas sunucuları üzerinde yaptım.excsrv01 ve excsrv04 bizim hub cas sunucularımız.Ben NLB ayarlarını önce excsrv01 üzerinde yaptım.excsrv01 sunucusu için NLB hata verdi; Fakat excsrv04 eklediğimde hata vermedi.Teşekkürler...

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/06/2011 12:43
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Yapınızı tam bilmiyorum ama, Cas+Hub sunucularınız Hyper-V ortamında ise özelliklerinden “Enable spoofing of MAC addresses” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olalım. Ayrıca NLB altına alacağınız sanal makinelerinizde ikişer ağ kartı kullanalım ve bunlardan birisini NLB için atayalım.

NLB sunucusu olarak bağımsız bir sunucu oluşturup (sanal da olabilir) kontrolü onun üzerinden yapmanız faydalı olur.

Kolay gelsin...

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/06/2011 16:36
Salih TAŞDEMİR
(@SalihTASDEMiR)
Üye

hakan hocam;excsrv04 sunucumuz (hub cas) sanal makina üzerinde.excsrv01 ise (hata veren sunucu) ise fiziksel sunucuda. şuan sunuculara tek ethernet kartı üzerinden çalışıyor.Bağımsız sunucuda exchange olsun mu? Teşekkürler....

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/06/2011 16:43
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Eğer Unicast (hatta multicast de de) mode da kullanıyorsanız iki ağ kartının olması tavsiye edilen yöntemdir. Bu ağ kartlarından birisi NLB yapısı için diğer ise makinelerin ağ ile konuşabilmeleri için kullanılacak şekilde ayarlanmalıdır.

Ayrıca NLB yapılandırmasının NLB Cluster yapısına dahil olan node lardan birisinin üzerinde yapılması tavsiye edilmemektedir.

Ayrıca VMware için de NLB yapılandırmasında dikkat etmeniz gereken bazı ayarlar olabilir.

Kolay gelsin...

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/06/2011 17:28
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Durum nedir bilmiyorum ama faydası olursa bu hafta yayınlanan makaleye aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2011/06/26/hyper-v-zerinde-ki-sanal-makineler-aras-nda-nlb-yap-land-rmas.aspx

İyi çalışmalar...

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/06/2011 20:03
Paylaş: