Forum

Windows NT sunucusu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows NT sunucusuyla bağlantı kurulamadı hatası...

10 Yazılar
7 Üyeler
2 Likes
8,366 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Server 2008 domain yapımızdaki bazı kullanıcılarda parola değişiminden sonra oturum açmaya çalıştıklarında "windows  etki alanı sunucuyla bağlantı kurulamadı" hatası alıyoruz. Ancak kullanıcıların DNS ayarları vs.. doğru.

Forumda baktım ama pek bişey bulamadım. Bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

Gönderildi : 10/06/2011 13:32

(@husnubagdatlioglu)
Gönderiler: 313
Honorable Member

active directory hata veriyormu loglara bakarmısınız..

Gönderildi : 10/06/2011 14:47

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Bu hata verdiğinde, clientı domainden çıkarıp tekrar alın düzelecektir. Bu sorun sadece password resetlendiğinde mi oluyor?

Gönderildi : 13/06/2011 16:44

(@MEHMETKILIC)
Gönderiler: 7
Active Member

Merhaba aynı sorunlar zamanla bende karşılaşıyorum. Kullanıcıyı domainden çıkar ve tekrar dahil et. Domainden çıkardığın bilgisayarın adını active directoryden sil.

Gönderildi : 13/06/2011 21:35

(@huseyintemiz)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Windows etki alanına bağlanamıyor hatası veriyor ise, o makine domainde değildir. Parola değiştikten sonra tüm makinelerde değil sadece belli bazı makinelerde bu olay gerçekleşiyor ise o zaman bu makinelerin TCP/IP ayarlarından DNS suffix kaldırılıp DNS IP si yeniden girilerek düzelebilir.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 14/06/2011 02:05

(@kocabeyhakan)
Gönderiler: 23
Eminent Member

@MEHMETKILIC bir şey merak ediyorum daha önce başıma gelmediği için bir fikrim yok....  client pc yi DC den çıkarınca masaüstündekiler kullanıcı klasöründe kalıyor ya, dc den çıkarıp tekrar alınca DC ye bu masaüstündekilerin aynı şekilde oluşmasının bir yolu var mı?

Ne Verirsen Elin ile,
O Gelir Senin ile...

Gönderildi : 15/11/2023 13:11

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Evet domain den düşürünce profile klasörü kalır korunur. Tekrar aynı domain'e aldığınız da win. da başka registery sorunları yoksa aynı profile login olduğunuzda önceki herşey olduğu gibi görünür, erişilmiş olur.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/11/2023 19:34

(@kocabeyhakan)
Eminent Member

@ibrahimyildiz bey yardımınız için teşekkür ederim.
Peki, kullanıcılarda parola değişiminden sonra oturum açmaya çalıştıklarında "windows  etki alanı sunucuyla bağlantı kurulamadı" hata problemi olan client pc içinde dedikleriniz geçerlimi?...
Teşekkürler.

Ne Verirsen Elin ile,
O Gelir Senin ile...

Gönderildi : 16/11/2023 09:29

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Evet geçerli olur fakat o sorun durumunda profilin bozulma ihtimali var. User, domain profili ile oturum açamıyorsa local bir profil ile oturum açabilir.
Sorun kaynağı bulunup giderilmelidir, O sorun başlığı kesin bir bilgi vermez, user device ve AD eventlog'larından akış analiz edilmesi gerekli, sırayla hangi durumlar gerçekleşiyor gibi. Ağ iletişim soruları, time, certificate sorunları, client caching, yukarda geçtiği gibi dns kaynaklı olabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/11/2023 13:40

(@kocabeyhakan)
Eminent Member

@ibrahimyildiz teşekkür ederim.

Ne Verirsen Elin ile,
O Gelir Senin ile...

Gönderildi : 16/11/2023 16:07

Paylaş: