Forum

SYMC BACKUP - Serve...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SYMC BACKUP - Serverdaki bilgileri başka bir yere otomatik yedek alma

25 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
780 Görüntüleme
(@HuseyinEYOL)
Gönderiler: 66
Estimable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar server 2008 kurulu sistemde kullanıcı bilgileri bulunmakta (file server) bu bilgileri otomatik olarak örneğin gece 2 de harici ethernetli hdd ye almak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz

Windows Server Backup 2008 kullanmaya çalıştım ama onda da klasör seçimi yapılamıyor komple sürücüyü image alıyor. (kullanılan vers. :2008 standart) - (2008 R2 bu özellik var)

Gönderildi : 05/04/2011 17:18

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

arkadaşlar server 2008 kurulu sistemde kullanıcı bilgileri bulunmakta (file server) bu bilgileri otomatik olarak örneğin gece 2 de harici ethernetli hdd ye almak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz

Windows Server Backup 2008 kullanmaya çalıştım ama onda da klasör seçimi yapılamıyor komple sürücüyü image alıyor. (kullanılan vers. :2008 standart) - (2008 R2 bu özellik var)

http://www.2brightsparks.com/freeware/

Gönderildi : 05/04/2011 17:23

(@HuseyinEYOL)
Estimable Member
Konu başlatıcı

aktaracağım veri toplam 60 GB biraz sağlam birşeyler olsun istiyorum bu program işimi görürmü yoksa bu gibi işlemler için ayrı bir cihaz varmı ?

sizler ne kullanıyorsunuz ?

Gönderildi : 05/04/2011 19:56

(@cozumpark)

işinizi görüp görmeyeceğine kendiniz deneme çalışması yaparak karar vermelisiniz. Biz sizin verinizin durumunu bilmeden bunu yorumlayamayız. Her yedekleme durumunda şunu kullanalım diye bir kavram yok. Dilerseniz Acronis tarzı lisans gerektiren yedekleme yazılımları da mevcuttur ki bunların da işinizi görmediği durumlar olabilir. Dediğim gibi kendi ortamınızda testler yapıp yetip yetmediğine bakacaksınız; yetmediği noktalar varsa paylaşacaksınız ki o noktalara yoğunlaşılacak.

Gönderildi : 06/04/2011 12:05

(@HuseyinEYOL)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ok. bi test yapayım gelişmeleri paylaşırım. Teşekkürler

Gönderildi : 06/04/2011 19:16

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Xcopy komutu ile bir batch file oluşturup bu batch file'ı schedule ederek gece 2 de çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca XCopy kullanmak size NTFS izinlerini de taşıyabilme olanağı sunacaktır.

Bir diğer nokta ise; Şahsi fikrim olarak bu kopyalama/taşımayı hatta taşımayı unutun kopyalamayı kontrolünüz dahilinde ve yedekli gerçekleştirin. Verilerinizin kritikliğine göre çok büyük önem arzeden bir konudur.

Gönderildi : 06/04/2011 20:37

(@HuseyinEYOL)
Estimable Member
Konu başlatıcı

SyncBack ile deneme yaptım kopyalama işlemini başarılı bir şeklilde yapıyor fakat zip olarak ve image dosyası olarak atma imkanı varmı acaba ben bulamadım da...

Tşk.

Gönderildi : 13/04/2011 13:13

(@cozumpark)

Yeni bir profil oluşturduğunuzda ya da bir profili modify tuşu ile açarak düzenlemek istediğinizde açılan düzenleme formunda en altta bulunan Expert tuşuna bastığınızda Expert Moda geçersiniz.

Expert modda Simple tabının altında Compression tabını göreceksiniz. Buradaki ayarlar şu şekildedir:

• Put all files in the destination.....: Bu seçenek seçili değilse tüm dosyalar ayrı ayrı zip arşivi olarak sıkıştırılırlar. Eğer seçili olursa tüm dosyalar tek bir zip dosyasında toplanmış olurlar (ki bu sizin istediğiniz imaj dosyası).

• Password: Bu metin kutusuna girilen metin zip dosyalarının şifresi olarak ayarlanır.

• Filename extension: Zip uzantı biçimi dışında başka bir sıkıştırma biçimi seçemememizle birlikte meraklı gözlerden ve aramalardan dosyalarımızı saklamak gibi değişik nedenlerle dosya uzantısını zip'ten farklı olacak şekilde ayarlayabiliriz.

• Level of compression: Dosyalarımızı 4 farklı sıkıştırma düzeyinde sıkıştırabiliriz.

• Temporary Directory: Dosyalar zip haline sıkıştırılmadan önce bu zip dosyasının oluşturulacağı ve ardından asıl konumuna kopyalanacağı geçici bir dizin bilgisi belirtebiliriz.

• Don't make a temporary local...: Tüm dosyaların tek sıkıştırılmış dosyada toplanma özelliğini açtığımızda aktifleşen bu özellik ile de normalde eğer hedef dizinimiz yavaş bir medya ise (ağ sürücüsü, usb disk gibi) bu durumda localde zip dosyasının oluşturulup ardından hedefe gönderilerek performansta artış sağlanması özelliğini kapatabiliriz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 13/04/2011 13:34

(@HuseyinEYOL)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Erdem CILINGIROGLUÇevrim dışı. Son etkinliği:04-18-2011, 4:14 Bir kaç gündür yedek almaya çalışıyorum fakat yedeklerin hepsini kopyalamıyor,

dosyaların boyutu büyük olduğu için diye tahmin ediyorum...

ama küçük boyutlu dosyaları problemsiz yedekliyor.

bununla ilgili bişi yapabilirmiyiz yoksa farklı alternatifler bulmak zorundayım.

Erdem ardakaşımızın dediği xcopy  işlemini nasıl yapabilirim.

bi firmadan acronis yazılımı hakkında tekif istedim başka neler yapılabilir. Teşekkürler

Gönderildi : 19/04/2011 14:29

(@cozumpark)

Erdem CILINGIROGLUÇevrim dışı. Son etkinliği:04-18-2011, 4:14 Bir kaç gündür yedek almaya çalışıyorum fakat yedeklerin hepsini kopyalamıyor,

dosyaların boyutu büyük olduğu için diye tahmin ediyorum...

ama küçük boyutlu dosyaları problemsiz yedekliyor.

bununla ilgili bişi yapabilirmiyiz yoksa farklı alternatifler bulmak zorundayım.

Erdem ardakaşımızın dediği xcopy  işlemini nasıl yapabilirim.

bi firmadan acronis yazılımı hakkında tekif istedim başka neler yapılabilir. Teşekkürler

Büyük dosya boyutu dediğiniz ne kadar? Ben 2GB'lık dosyaları rahatlıkla kopyalıyorum.

Gönderildi : 19/04/2011 14:41

(@HuseyinEYOL)
Estimable Member
Konu başlatıcı

öncelikle teşekkür etmek isterim ilgilendiğiniz için.

Dosyanın boyutu 60 gb tüm kullanıcıların dataları var içinde... 

şu an aklımda acronis var ama...

Gönderildi : 19/04/2011 15:16

(@cozumpark)

Haklısınız; bu denli büyük dosyaları paylaştığım programla ve windows'un xcopy gibi standart komutlarıyla kopyalayamada sorun yaşanabilir.

Yedekleme yapmaya çalıştığınız hedef FAT32 mi NTFS mi?

Gönderildi : 19/04/2011 15:29

(@HuseyinEYOL)
Estimable Member
Konu başlatıcı

XP işletim sistemi kurulu NTFS...

Gönderildi : 19/04/2011 16:33

(@cozumpark)

Büyük dosyaların kopyalanabilmesi için işletim sistemi yamaları yayınlandı ancak büyük ihtimalle sisteminizde gerekli güncelleştirmeleri yapmışsınızdır. Büyük dosyaları kopyalamak için kullanılan bildiğim programlar da var ancak benim aklımdakiler yedekleme amaçlı değil; sadece kopyalama amaçlı.

Acronis ile yapacağınız denemelerin sonuçlarını bekliyoruz

Gönderildi : 19/04/2011 17:26

(@HuseyinEYOL)
Estimable Member
Konu başlatıcı

farklı firmadan da teklif aldık  önerdikleri ürün

1. SYMC BACKUP EXEC 2010 SERVER WIN PER SERVER BNDL STD LIC EXPRESS BAND S ESSENTIAL 12 MONTHS . .

2. TS-419P-PLUS QNAP 4 Adet Disk Destekli NAS Server

bun ürünler hakkında bilgisiniz var mı veya bilgisi olan arkadaşlar var mı ?

Gönderildi : 20/04/2011 17:27

(@HuseyinEYOL)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Q nap alamaya kara verdik önümüzdeki hafta gelecek

otomatik yedek alma özelliği de var. Q nap tanda harici bir hddye yedek alacaz

Gönderildi : 05/05/2011 16:05

(@erdemkarakurt)
Gönderiler: 6
Active Member

Merhaba bende server' da yedek almak için bir program önerisi bekliyorum. Yukarda bahsetmiş olduğunuz program haricinde yeni güncel kullanışlı bir program önerebilirmisiniz. Yedek aldığım dosyaları zip olarak arşivlemek istiyorum.

Şimdiden bilgi için teşekkürederim

Gönderildi : 16/05/2011 17:21

(@HakkiBayindir)
Gönderiler: 34
Eminent Member

Merhaba bende server' da yedek almak için bir program önerisi bekliyorum. Yukarda bahsetmiş olduğunuz program haricinde yeni güncel kullanışlı bir program önerebilirmisiniz. Yedek aldığım dosyaları zip olarak arşivlemek istiyorum.

Arkadaslar,

Bu bahsettiginiz islemler icin yazilim/donanim almaniza gerek yok.. Siz basitce bir dizinden baska dizine otomatik olarak dosya kopyalamak istiyorusunuz.
Qnap di Backup Exec'di daha prof cozumler...

Ben bahsettiginiz gibi bir islem yapiyorum...

-Her gece belli saatte dosyalari harici diske atiyorum.. (xcopy)
-Harici diskteki datalari ayni harici diskteki baska bir klasore rarliyorum...(WinRAR.exe a -r -M5 -MD4096 -ibck -Y -O+ -ac -ep1 -ag+YYYYMMDD "hedef dizin" "kaynak dizin") --> winrar'in helpinde diger parametreler ne ise yarar yaziyor....
-Sonra sıkıştırılmamış olan kopyayı siliyorum... (ilgili dizin icine girip del *.*)
-Sonra aldigim rar yedekler icin istiyorum ki 7 gunden eskileri silinsin.. tarihi 7 gunden eski olanlari da siliyorum. (ipucu: forfiles)
-Sonra kendime yedek alindigina dair dizin listesini de iceren mail atiyorum (gbmail mail atmak icin, DIR  /S /O:-D > dizin/dosyaadi )

Şampuan reklami gibi oldu, yikiyorum cikiyorum...

Gönderildi : 16/05/2011 17:57

(@cozumpark)

Arkadaslar,

Bu bahsettiginiz islemler icin yazilim/donanim almaniza gerek yok.. Siz basitce bir dizinden baska dizine otomatik olarak dosya kopyalamak istiyorusunuz.
Qnap di Backup Exec'di daha prof cozumler...

Ben bahsettiginiz gibi bir islem yapiyorum...

-Her gece belli saatte dosyalari harici diske atiyorum.. (xcopy)
-Harici diskteki datalari ayni harici diskteki baska bir klasore rarliyorum...(WinRAR.exe a -r -M5 -MD4096 -ibck -Y -O+ -ac -ep1 -ag+YYYYMMDD "hedef dizin" "kaynak dizin") --> winrar'in helpinde diger parametreler ne ise yarar yaziyor....
-Sonra sıkıştırılmamış olan kopyayı siliyorum... (ilgili dizin icine girip del *.*)
-Sonra aldigim rar yedekler icin istiyorum ki 7 gunden eskileri silinsin.. tarihi 7 gunden eski olanlari da siliyorum. (ipucu: forfiles)
-Sonra kendime yedek alindigina dair dizin listesini de iceren mail atiyorum (gbmail mail atmak icin, DIR  /S /O:-D > dizin/dosyaadi )

Şampuan reklami gibi oldu, yikiyorum cikiyorum...

Güzel paylaşım için teşekkürler.

Dipnot: Bireysel kullanımlar haricinde WinRAR'ın 30 günlük kullanım süresi sonunda kullanıma devam etmesi için lisanslanması gerekir. Aksi kullanımda -WinRAR her ne kadar buna ses çıkarmıyor olsa da- yasak kullanım olmaktadır.

Gönderildi : 16/05/2011 22:39

Sayfa 1 / 2
Paylaş: